СВЕТ

Трамп ги повлече САД од Светската здравствена организација

Трамп испратил известување до американскиот Конгрес дека земјата официјално ја напушта Светската здравствена организација (СЗО), пишува Хил. Претседателот на САД, Доналд Трамп, испрати официјално известување до Конгресот за повлекувањето на земјата од СЗО, изјави за медиумите демократскиот сенатор Боб Менедез. „Ова нема да ги заштити животите на Американците и (нивните) …

Повеќе »

400 милиони долари за возилото на Путин – Погледнете како изгледа оваа супер лимузина

Лимузината на рускиот претседател, Владимир Путин, може да издржи нуклеарен удар. Се работи за возило брендот Аurus Senat кој е специјално конструиран за претседателското возење. Се претпоставува дека вложени се 400 милиони долари, а лимузината може да издржи ракетни напади и помал нуклеарен удар. Автомобилот има и хибриден погон, што …

Повеќе »

Грчки медиуми: Повеќето од позитивните туристи за коронавирус се од Србија

Грчките медиуми објавија дека повеќето од заразените туристи се од Србија, како и дека ова е половина од новите случаи во Грција. Во Грција, во последните 24 часа се регистрирани 43 нови случаи на коронавирус и нема смртни случаи. Во последните 24 часа, во таа земја се идентификувани 43 нови …

Повеќе »

„Одиме во пропаст”, напиша началничката на израелските здравствени служби и поднесе оставка

Началничката на здравствените служби во Министерството за здравство на Израел, професорката Сигал Садецки денеска поднесе оставка. поради несоодветниот одговор на земјата на вториот бран на Ковид-19. Таа предупреди дека Израел „оди кон пропаст” поради наглиот скок на бројот на заразени со коронавирус. Садецки оцени дека Израел го поништил успехот постигнат …

Повеќе »

Алексис Ципрас упати видео порака: Еве што изјави за Зоран Заев

Претседателот на грчката партија Сириза и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас цитирајќи ги македонските поети Блаже Конески и Владимир Мартиновски истакна дека дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев и неговата партија отворија ново прогресивно поглавје во историјата на Северна Македонија, но и на европскиот Балкан и дека таквото поглавје …

Повеќе »

Вториот по големина град во Австралија, повторно ќе биде ставен под целосен карантин

Мелбурн, вториот по големина град во Австралија, повторно ќе биде ставен под целосен карантин поради зголемување на случаите со коронавирус, изјави премиерот на Викторија, Даниел Ендрус. Како што пренесуваат светските агенции, повторното воведување на ограничувањата за излегување од дома ќе биде за шест недели. – Ситуацијата со коронавирусот сега е …

Повеќе »

Нов Зеланд ограничува места на меѓународни летови

Владата на Нов Зеланд ги ограничува местата на меѓународните летови, како дел од мерките за борба против новиот коронавирус, јави ДПА. Авиокомпанијата „Ер Њу Зеланд” се согласи да суспендира краткорочно нови резервации за летови. Ова ќе и овозможи на Владата безбедно да ги смести оние кои се враќаат дома на …

Повеќе »

Поголемиот број африкански држави повторно дозволуваат меѓународни летови

Египет веќе ги отвори аеродромите за меѓународните летови, а и другите африкански држави ќе го следат примерот и покрај тоа што на континентот има повеќе од 463.000 лица инфицирани со Ковид-19. По избивање на пандемијата, Сејшели долго време немаа нитуе еден случај, се додека новиот коронавирус не беше увезен на …

Повеќе »

ЕУ планира со нова стратегија да ја намали употребата на пестициди за 50 отсто

Европската Унија планира со нова стратегија да ја намали употребата на пестициди за 50 отсто, а европскиот комесар за земјоделство, Јануш Војчеховски истакна дека увозот на производи третирани со пестициди, што се забранети во Европа, не треба да биде дозволен. Земјоделците од државите членки на ЕУ се соочуваат со потешкотии …

Повеќе »