СВЕТ

Јапонија влезе во рецесија во првиот квартал од годинава

Јапонската економија влезе во рецесија во првиот квартал на 2020 година, бидејќи пандемија со Ковид-19 прекина производство, извоз и потрошувачка, како и стравувања дека може да има уште потешки времиња. Јапонската Влада денеска објави дека бруто домашниот производ паднал во реални услови во периодот јануари-март за 3,4 проценти на годишно …

Повеќе »

„Њујорк тајмс”: Украдени милиони долари од бенифиции за невработени во САД

Весникот Њујорк Тајмс објави дека измамници го искористиле зголемениот обем на работа на американските службеници за време на пандемијата и притоа украле стотици милиони долари. Американските власти веруваат дека организирана мрежа измамници украла стотици милиони долари со фалсификување на побарувањата за бенефиции за невработеност во Вашингтон и шест други држави. …

Повеќе »

Пандемијата не е завршена: Еве што ги очекува европските земји оваа зима

Европските земји мора да се подготват за смртоносен втор бран на коронавирус инфекции затоа што пандемијата не е завршена, рече во интервју за „Дејли телеграф”, д-р Ханс Клуге, директор на Светската здравствена организација во Европа. Клуге ги предупреди земјите што почнуваат да ги олеснуваат своите ограничувања, дека сега е „време …

Повеќе »

Професорот кој заработи 17.000% од својот удел и станал милијардер

Moderna Inc излезе на берзата на крајот на 2018 година. Во неа најголем инвеститор беше Тимоти Спрингер, професор на Харвард. И до крајот на денот кога се случува ИПО, тој станува побогат за 320 милиони долари, пренесува MarketWatch. Тогаш тој нагло навистина се збогатува. Пред помалку од две години подоцна, …

Повеќе »

Што да очекуваме следниот пат кога ќе влеземе во хотел?

Новите услови поради новата пандемија на коронавирус ја принудија индустријата да примени нови стандарди за чистење и да редизајнира делови за сместување за да ги исполни препораките за социјална далечина и многу повеќе. И бидејќи патниците веќе се упатуваат кон хотелите, промените сигурно ќе бидат видливи на влезот во лобито. …

Повеќе »

Русија испрати хуманитарна помош за Иран, која се состои од текстил за производство на заштитни маски за лице

Русија испрати хуманитарна помош за Иран, која се состои од текстил за производство на заштитни маски за лице, изјави денеска дипломатскиот претставник во Техеран, Андреј Ганенко. Тој додаде дека хуманитарната помош е доставена во Иран на 7, 14 и на 15 мај. Во април, Иранската амбасада во Русија соопшти дека …

Повеќе »

Пет проценти од населението на Њујорк го напуштиле градот откако метрополата беше зафатена од пандемијата

Пет проценти од населението на Њујорк го напуштиле градот откако метрополата беше зафатена од пандемијата со новиот коронавирус, објави „Њујорк тајмс”. Во градот живеат околу 8.4 милиони жители. Од 1 март до 1 мај, околу 420.000 жители, претежно оние од високата класа кои живеат во елитните места на „Големото јаболко”, …

Повеќе »

И оваа држава нема повеќе ниту еден активен случај на Ковид-19

Последниот пациент инфициран со новиот коронавирус во Камбоџа оздраве и излезе од болница, така што во земјата нема ниту еден активен случај, изјави денеска министерот за здравство на Камбоџа, Мам Банхенг. Во Камбоџа беа евидентирани 122 лица заразени со Ковид-19, а ниту едно лице не почина од последици на новиот …

Повеќе »

Бројот на бездомници во САД може да се зголеми за 45 отсто, на над 800.000

Бројот на бездомници во САД може да се зголеми за 45 проценти како резултат на економските последици предизвикани од пандемијата на коронавирусот. Истражувањата на научниците од Универзитетот Колумбија покажуваат дека пандемијата предизвикала загуба на работни места кај неколку милиони луѓе, што ќе доведе до зголемување на бројот на оние што …

Повеќе »