СВЕТ

До 1 јуни во САД ќе има повеќе од 100.000 умрени од Ковид-19, вели директорот на ЦДЦ

Директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), Роберт Редфилд, предупреди дека моделите на нивниот центар предвидуваат дека бројот на умрени од корорнавирусот во САД до 1 јуни ќе надмине 100.000. „ЦДЦ следи 12 различни модели за предвидување на можни смртни случаи од Ковид-19 во САД. До …

Повеќе »

Трамп призна дека го загубил интересот за трговски договор со Кина

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека го загубил интересот за склучување американо-кинески трговски договор. На прес конференцијата во Белата куќа Трамп беше прашан зошто не сака да разговара со кинескиот лидер Си Џинпинг, на што тој одговори дека Кина троши премногу време во преговорите за договорот, а тој лично, …

Повеќе »

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го усвои новиот економски пакет од три трилиона долари

Претставничкиот дом на Конгресот на САД ноќеска го одобри новиот пакет мерки во вредност од три трилиона долари за поддршка на економијата. Околу еден трилион ќе им бидат дадени на државите и локалните власти, се предвидува и создавање на фонд од 200 милијарди долари за вработените во најважните и најоптоварени …

Повеќе »

Во САД, продажбите на стоки за широка потрошувачка како резултат на пандемијата во април се намалиле за 16.4 проценти

Падот на потрошувачката во САД следи по мартовското намалување од 8.3 проценти, најголем таков двомесечен пад забележан досега. Во САД, вкупниот пад на стоките за широка потрошувачка, вкучително и продажбите во продажи локации и онлајн, како и парите потрошени во барови и ресторани, во април бил најголем од 2012 година, …

Повеќе »

Египет гради автопат на 50 см оддалеченост од станбените блокови (фотографии)

На социјалните мрежи се појавија слики на мост во изградба во соседството во Каиро, кој е толку близу до голем број станбени згради, што изгледа дека е поврзано со нив. Специфичниот дел од автопатот е прикажан на фотографиите и е на околу 50 сантиметри од станбените згради. Ова значи дека …

Повеќе »

Грчките плажи се отвораат денес

Грција утре ќе ги отвори плажите со строги правила и мерки за далечина. Владата повикува на одговорно однесување, што ќе придонесе за успешен почеток на туристичката сезона. Бесплатниот пристап до плажите од утре е многу важен тест за укинување на рестриктивните мерки во иднина, рече портпаролот на грчката влада Стелиос …

Повеќе »

Aмериканската Влада ќе инвестира во сите најдобри кандидати за вакцината против коронавирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека американската Влада ќе инвестира во сите најдобри кандидати за вакцината против коронавирусот. Според него, списокот засега е со 14 ветувачки можности со план за понатамошно намалување. Трамп изрази надеж дека вакцината ќе биде достапна пред крајот на годината. Претседателот на САД рече дека …

Повеќе »

Околу 28,4 милиони планирани операции се откажани или одложени низ целиот свет поради коронавирусот

Околу 28,4 милиони планирани операции се откажани или одложени низ целиот свет, како резултат на епидемијата на Ковид-19, според меѓународна студија на група хирурзи CovidSurg Collaborative објавена денеска. „Во 12-те недели на прекинати болнички активности како резултат на Ковид-19, 28,4 милиони интервенции беа откажани или одложени низ целиот свет, па …

Повеќе »

Границите на Австрија се отворени, но за влез во земјата потребен е здравствен сертификат или задолжителен 14-дневен карантин

Границите на Австрија се отворени, но за влез во земјата потребен е здравствен сертификат или задолжителен 14-дневен карантин, вели австрискиоит амбасадор Георг Вуцас. – Австриските граници секогаш биле отворени. Имавме луѓе на кои им беше потребен третман за канцер во Австрија и кои патуваа во сопствен аранжман околу 22 март. …

Повеќе »