СВЕТ

ИАТА: Воздушниот сообраќај нема да се врати на нивото од пред пандедемијата со коронавирусот се до 2023 година

Воздушниот сообраќај нема да се врати на нивото од пред пандедемијата со коронавирусот се до 2023 година, пресмета Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај (ИАТА). Оваа организација, што околу себе собира 290 авиокомпании, проценува дека во 2021 година сообраќајот, мерен во километри по патник, ќе биде помал за 24 проценти отколку …

Повеќе »

Северна Кореја ја унапредува својата нуклеарна воена програма

Според проценките на меѓународната организација за укинување на нуклеарното оружје, Северна Кореја минатата година потрошила околу 620 милиони долари на својата програма за нуклеарно оружје, јави агенцијата Јонхап. Како што соопшти организацијата, Северна Кореја во 2009 година потрошила околу 35 проценти од својот БДП на вооружените сили, додека во 2011 …

Повеќе »

Венецуела побара вонредна седница на СБ на ОН заради заробените платеници

Венецуела побара вонредна седница на Советот за безбедност на ОН заради наводниот упад на платеници во земјата, организирани од САД и Колумбија, а кои биле испратени за соборување на владата во Каракас, пренесе Тасс. Амбасадорот на Венецуела во ОН, Самуел Монкада, го извести Советот за безбедност на ОН дека меѓу …

Повеќе »

Кој ќе ги прекрши мерките во Индонезија, ќе чисти јавни тоалети

Индонезијците кои ќе ги прекршат правилата воведени како дел од борбата против коронавирусот, во Џакарта ќе добијат необична казна – чистење на јавни тоалети облечени во специјален елек, за другите граѓани да знаат дека се казнети. Чистењето на тоалетите е една од казните на списокот за непочитување на донесените мерки. …

Повеќе »

САД: Демократите предлагаат помош од три трилиони долари

Претседателката на Претставничкиот дом на САД Ненси Пелоси предложи пакет економска помош во износ од три трилиони долари, за кои Демократската партија смета дека се неопходни за борбат против пандемијата на Ковид-19 и ублажување на економскиот колапс. Пелоси вели дека предлогот е појдовна точка во преговорите со претседателот Доналд Трамп …

Повеќе »

ФБИ предупредува за кинески хакери кои се обидуваат да крадат истражувања за вакцина за Ковид-19

Федералното истражно биро на САД (ФБИ) и Министерството за внатрешна безбедност денеска предупредија дека хакери поддржани од кинеската Влада можеби се обидуваат да украдат анализи на американските истражувачи за развој на вакцина и лекови за новиот коронавирус. Двете агенции издадоа предупредување денеска за потенцијална закана. Тие издадоа слично предупредување на …

Повеќе »

Нуклеарните сили потрошиле рекордни 73 милијарди американски долари за нуклеарно оружје во 2019 година

Нуклеарните сили потрошиле рекордни 73 милијарди американски долари за нуклеарно оружје во 2019 година, речиси десет отсто повеќе од претходната година, објави денеска Меѓународната кампања за забрана на нуклеарно оружје (ИКАН). САД се со речиси половина од пресметките за вкупната потрошувачка на нуклеарните земји, вели организацијата од Женева, која ја …

Повеќе »

Границата меѓу Канада и САД веројатно ќе биде затворена до 21 јуни

Границата меѓу Канада и САД се очекува да остане затворена за обични патувања до 21 јуни, објави денеска канадскиот весник „Глоуб енд меил”. Канада и САД на 18 април се согласија да ги продолжат граничните ограничувања за уште 30 дена. Канада побара продолжување од 30 дена и речиси е сигурно …

Повеќе »

Фејсбук отстранил повеќе од девет милиони објави со говор на омраза

Вашингтон, 13 мај 2020 (МИА) – Компанијата Фејсбук ја информира јавноста за драстично зголемување на бројот на отстранети постови што промовираат насилство и говор на омраза, што сега се припишуваат на подобрувањата во технологијата за автоматско препознавање на текст и слика, известува „Гардијан”. Најголемата светска компанија за социјални медиуми тврди …

Повеќе »