СВЕТ

Доналд Трамп е против поостри мерки, како што е случај во Велика Британија

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп се изјасни против воведувањето строги ограничувачки мерки во земјата поради ширењето на коронавирусот, за разлика од Велика Британија. – Не сакаме строги ограничувачки мерки. Решението на проблемот не смее да биде полошо од самиот проблем!”, напиша тој на својот профил на Твитер, приложувајќи линк до …

Повеќе »

Околу 250.000 лица од неколку предградија на Сиднеј ставени во строг карантин

Околу 250.000 лица од северните предградија на Сиднеј добија наредба за строг карантин, во обид да се спречи жариштето за кое властите стравуваат дека може да се прошири низ градот. Денеска ќе се знае дали ќе се воведат натамошни мерки во најнаселениот град во Австралија. -Сакам да му биде јасно …

Повеќе »

Американска конгресменка бара истрага против Трамп заради смртта на нејзиниот татко од Ковид-19

Американската конгресменка од Минеаполис, Илхан Омар, (38) побара отворање истрага против американскиот претседател Доналд Трамп за „криминално занемарување на лекувањето на нејзиниот татко”. Таткото на Илхан Омар, Нур Ома Мохамед (67), бил роден во Сомалија, а починал од Ковид -19 во јуни годинава. Илхан Омар ја обвини Белата куќа за …

Повеќе »

Смртните случаи во Данска надминаа 1.000

Данска ја надмина границата од 1.000 смртни случаи со коронавирус. Бројот на починати е веќе 1.007, а денес е забележан рекорден број од 4.508 новозаболени. Во земјата со вкупно 5,8 милиони жители, регистрирани се околу 128.300 случаи. Оваа недела владата на Мете Фредериксен објави привремено затворање на сите трговски центри …

Повеќе »

Пентагон ја прекина соработката со тимот на Бајден

Американскиот вршител на должност министерот за одбрана Крис Милер му нареди на Пентагон да ја прекине соработката со тимот на новоизбраниот претседател Џо Бајден, објави Аксиос. Не е познато зошто Милер така постапил и дали одобрил претседателот Доналд Трамп. Се очекува соработката да биде обновена по празниците. ми/ Вашингтон, 18 декември …

Повеќе »

Азербејџан ја затвора границата со Русија до март 2021 година

Азербајџан ќе ја затвори копнената граница со Русија до 1 март 2021 година поради зголемениот број на новозаразени лица со Ковид-19 во двете земји, соопшти денеска Амбасадата на Азербејџан во Москва. Азербејџанската Влада воведе посебни карантински мерки до 31 јануари, а од 14декември до 18 јануари сите ресторани, кафулиња и …

Повеќе »

Јужна Кореја планира да вакцинира 80 проценти од населението

Јужна Кореја планира да вакцинира 80 проценти од своето население против Ковид-19 до ноември следната година и на тој начин да стекне колективен имунитет. – Вакцините за 44 милиони луѓе се доволни за повеќе од 80 проценти од нашето население. Можеме да постигнеме имунитет на стадо, изјави денеска Им Ин-Таек …

Повеќе »

СЗО: Останете дома за Божик

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика луѓето да останат во своите домови за Божик. Директорот на регионалната канцеларија на СЗО за Европа, Ханс Клуге ги повика луѓето да останат во своите домови за божикните празници, бидејќи, како што рече, „не вреди да се ризикува да се фати или шири коронавирусот”. …

Повеќе »

Американската морнарица зазема поагресивен став кон Кина и Русија

Пентагон предупреди дека Военоморските сили на САД ќе дејствуваат поагресивно во услови на експанзија, агресија и кршење на меѓународното право, особено против Пекинг, кој беше критикуван за неговите амбиции за хегемонија во Јужното Кинеско Море. Во новиот голем извештај на шефовите на американската морнарица, крајбрежната стража и маринскиот корпус на …

Повеќе »