СВЕТ

СЗО нема да ја исполни глобалната цел од 40 проценти вакцинирани во секоја земја

Светската здравствена организација (СЗО) нема да ја исполни својата цел за вакцинација на 40 отсто од населението во секоја земја до крајот на годината, а недостатоците во Африка се особено сериозни, за што голем дел од вината се припишува на акумулацијата на вакцините меѓу богатите земји. Од 194 земји-членки на …

Повеќе »

Над 800 луѓе во Австралија поради грешка на лабораторијата добиле погрешни резултати од тестот за коронавирус

Стотици луѓе во лабораторија во Сиднеј добиле негативни резултати на тестот за коронавирус и покрај тоа што биле позитивни на вирусот. Пропустот, што се случил за време на Божик, како што велат од лабораторијата, бил поради грешка во обработката на податоците. Некои од тестираните се загрижени дека можеби несвесно ги …

Повеќе »

Германија воведува построги антиковид мерки во повеќе покраини

Голем број германски покраини се соочуваат со построги антиковид мерки, и на приватни и на јавни места, со цел да се запре ширењето на новиот бран што го предизвика варијантата Омикрон. Собирите во затворен и отворен простор се ограничени, а спортските сали, базените, ноќните клубови и кината ќе бидат затворени …

Повеќе »

Борел: Реториката на поделби во 2021 година го попречи патот на Западен Балкан кон ЕУ

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел, изјави дека порастот на потезите и реториката на поделби низ Западен Балкан во 2021 година ги попречи напорите за приближување на регионот до европската иднина. Во новогодишниот блог, во кој се осврна на најважните настани од минатата година, во врска со надворешната политика на …

Повеќе »

Досега во светот се администрирани повеќе од девет милијарди вакцини против Ковид

Бројот на администрирани вакцини против коронавирус во светот надмина девет милијарди. Повеќе од половина од нив (4,67 милијарди) се во три земји – Кина (2,77 милијарди), Индија (1,4 милијарди) и САД (0,5 милијарди). Податоците се базираат на официјални соопштенија на властите. Во моментов, на луѓето им се инјектирани 9,002 милијарди …

Повеќе »

САД го преполовија рокот за изолација за Ковид

Американските здравствени власти соопштија дека го преполовуваат препорачаното време за изолација за лицата заразени со Ковид-19 од десет на пет дена. Ова се однесува и на асимптоматските случаи и на контактите на заразено лице. Едно лице заразува други од еден до два дена пред почетокот на симптомите, и од два …

Повеќе »

Од следната седмица нови мерки во Грција, угостителските објекти и клубовите ќе работат до полноќ

Работно време до полноќ за угостителските објекти и ноќните клубови, работа од дома до 50 отсто за јавниот и приватниот сектор, спортски натпревари со само десет отсто исполнетост на стадионите, се новите мерки што попладнево ги соопшти министерот за здравство на Грција, Танос Плеврис, а ќе стапат во сила следниот …

Повеќе »

Светската економија првпат ќе достигне 100 трилиони долари во 2022 година

Светското економско производство ќе надмине 100 трилиони американски долари за првпат следната година, што е две години порано од предвиденото, се наведува во извештајот на Центарот за економски и трговски истражувања (ЦЕТИ), објави Кинеската медиумска групација. Според извештајот објавен во неделата, прогнозата за 2022 година е во согласност со прогнозите …

Повеќе »

Во Албанија за девет месеци 711 милиони евра странски инвестиции

Според податоците на Централна банка на Албанија, од јануари до септември годинава, странските инвестиции изнесуваат 711 милиони евра. Во однос на минатата година, тие бележат раст од само 8 милиони евра, додека во однос на 2019 година, бележат пад од 90 милиони евра, јави дописничката на МИА од Тирана. Инвестициите …

Повеќе »