СВЕТ

ЕУ и Кина се близу до долгоочекуваниот договор за инвестиции

Пекинг, 18 декември 2020 (МИА) – Европската унија и Кина би можеле да го финализираат договорот за инвестиции во наредните денови, изјави висок претставник на европска бизнис група во Пекинг. Двете страни седум години преговараат за договор за инвестиции. Тој ќе им овозможи на европските компании во Кина да се натпреваруваат со локалните …

Повеќе »

Рекорден број на лица заразени во Германија на вториот ден од нивниот „локдаун“

Германија за прв пат од почетокот на пандемијата регистрирала повеќе од 30 000 лица заразени со КОВИД-19 дневно, објави Институтот Роберт Кох. За последните 24 часа, идентификувани се 33.777 нови случаи. Постојат 3.500 случаи од југозападната држава Баден-Виртемберг кои не беа вклучени во вчерашната статистика од технички причини. Бројот на …

Повеќе »

Бразил ќе ги ограничи граѓаните ако одбијат да се вакцинираат против Ковид-19

 Врховниот суд на Бразил и дозволи на државата „индиректно да го принуди” населението да се вакцинира против новиот коронавирус доколку се донесат соодветни закони. Преку нив, властите на различни нивоа ќе можат да воведат ограничувања на граѓаните во случај на одбивање на имунизација. „Сојузниот врховен суд донесе одлука дека вакцината …

Повеќе »

Австралиските држави воведуваат ограничувања на границите поради жаришта на Ковид-19 во Сиднеј

Австралиските сојузни држави денеска почнаа да воведуваат ограничувања на границите, откако се потврдени вкупно 28 случаи на коронавирус од жаришта на плажи во Сиднеј, а се стравува дека бројот на заразените би можел да се зголеми. – Сите во Сиднеј и околината треба да бидат во состојба на готовност, изјави …

Повеќе »

Камала Харис ќе се вакцинира јавно

Новоизбраната потпретседателка на САД, Камала Харис ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во јавно опкружување, изјавија претставници на нејзиниот штаб за Си-Ен-Ен. Точниот датум и другите детали сè уште не се објавени. Новоизбраниот претседател Џо Бајден најверојатно ќе ја прими вакцината на почетокот на следната недела и тоа ќе го …

Повеќе »

Градоначалникот на Лос Анџелес ја одби понудата да работи во администрацијата на Бајден

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети  изјави дека ја одбил понудата да работи во администрацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, заради пандемијата на новиот коронавирус. Гарсети, кој се споменува како можен кандидат за министер за транспорт во администрацијата на Бајден, рече дека со зголемувањето на случаите на Ковид-19 …

Повеќе »

Советодавниот одбор на ФДА ја одобри вакцината на Модерна

Советодавниот одбор на американската Агенција за храна и лекови (ФДА) одобри итна употреба на вакцината против коронавирусот, изработена од компанијата „Модерна”, производител на лекови со седиште во Масачусетс и Националниот институт за здравство (НИХ). Одобрувањето на вакцината беше поддржано од 20 членови на одборот, со еден воздржан, една недела откако …

Повеќе »

Бајден: Кибер безбедноста на САД ќе биде приоритет на секое ниво

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден вети дека ќе преземе цврста акција против големата кибер-операција за шпионирање на американски институции, што предизвика загриженост во федералната влада во услови на молк на актуелниот претседател во врска со руската провокација, пренесува Политико . „Мојата администрација ќе ја направи кибер безбедноста главен приоритет на …

Повеќе »

Во Бразил најмногу смртни случаи од Ковид-19 во последните три месеци

Бразилија, 18 декември 2020 (МИА) – Бразил во последните 24 часа регистрира 1.092 нови смртни случаи од Ковид-19, што е најмногу за еден ден во последните три месеци, покажуваат податоците објавени од Министерството за здравство. Бразил, кој ја има втората најсмртоносна епидемија по САД, исто така, пријави 69.826 нови потврдени случаи на …

Повеќе »