СВЕТ

Илон Муск ги лансираше астронаутите во вселената

Американските астронаути Даглас Харли и Роберт Бенкен го започнаа својот лет на новиот „Крегон змеј“ на Спејскс. Ова се случи од вториот обид, откако претходниот обид од средата беше одложен поради лошите временски услови. Новиот Крегон змеј на Спејскс беше лансиран од местото од кое ракетите Аполо тргнаа на мисија …

Повеќе »

Трамп: Соединетите држави ги прекинуваат односите со СЗО и го укинуваат специјалниот третман за Хонг Конг

Соединетите држави ќе ги прекинат односите со Светската здравствена организација, објави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп на прес-конференцијата рече дека СЗО не ги спроведува реформите и дека Соединетите држави ќе ги пренасочат средствата наменети за таа агенција на ООН кон другите организации. Тој тврди дека Кина има целосна контрола …

Повеќе »

Пад на цената на нафтата

Светските цени на нафтата паднаа во петокот од стравот од влошување на американско-кинеските односи. Во Лондон цената на суровата нафта „Брент“ беше пониска за 34 центи и сега е 34,95 долари за барел. Во Њуујорк, лесната сурова нафта падна за 12 центи за барел и сега изнесува 33,59 долари. Од …

Повеќе »

Си-Ен-Би-Си: Околу 51,7 милиони родители во САД загибиле приходи за време на епидемијата

Околу 51,7 милиони Американци кои живеат во домаќинства со деца под 18 години велат дека тие или еден од членовите на домаќинството ги загубиле своите приходи од работата во периодот од 13 март, кога беше прогласена вонредна состојба поради пандемијата со Ковид-19, јави Си-Ен-Би-Си. Според најновата анкета за потрошувачката на …

Повеќе »

Нашата земја е меѓу 29-те држави од Европа и светот, за кои од 15 јуни ќе биде дозволено патување во Грција

Нашата земја е меѓу 29-те држави од Европа и светот, за кои од 15 јуни ќе биде дозволено патување во Грција, според листата од Министерството за туризам на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Како што е веќе познато, за влез во Грција нема да биде потребен тест, туку …

Повеќе »

САД ја обвинија Северна Кореја за перење на најмалку 2,5 милијарди долари

Американското Министерство за правда синоќа ја обвини државната банка на Северна Кореја за непочитување на законот за американските санкции, а 28 севернокорејски и петмина кинески државјани за перење на пари, проневера и други кривични дела. Според обвинението, тие преку севернокорејската Надворешно-трговска банка наводно испрале најмалку 2,5 милијарди долари преку меѓународниот …

Повеќе »

Трамп го потпиша декретот за социјалните мрежи

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа ја потпиша извршна наредба за ограничување на заштитата  на социјалните мрежи од тужби. Трамп го потпиша указот откако пред два дена ја критикуваше компанијата Твитер, која ги повика корисниците да ги проверат фактите во два твита на американскиот претседател. Тој првично се закани дека ќе …

Повеќе »

Овие земји ќе ви платат да летувате таму

Повеќето луѓе не се подготвени да платат за летните одмори по пандемијата, а некои веќе подготвија примамливи понуди во обид да ги намамат туристите. Вратата ја отвори Сицилија со што четвртата вечер им ја нуди на туристите бесплатно на туристите кои одлучуваат да ги поминат летото таму. За разлика од …

Повеќе »

Еве колкава е просечната нето плата во Црна Гора за април

Просечната нето плата во Црна Гора за април 2020 година изнесува 521 евра и е пониска за 0,6 проценти во однос на март, додека во однос на истиот месец лани е повисока за 2,0 проценти, објави Монстат, пренесува агенцијата Танјуг. Ако имаме предвид дека потрошувачките цени паднаа за 0,7 проценти …

Повеќе »