СВЕТ

Во Чешка дополнителни два дена годишен одмор за државните службеници кои ќе се вакцинираат против Ковид-19

Чешката Влада денеска донесе одлука според која два дополнителни дена годишен одмор ќе им бидат понудени на државните службеници кои ќе се вакцинираат против Ковид-19, соопшти премиерот Андреј Бабиш. Чешката Република, која има 10,7 милиони жители, соопшти дека до 29 јули биле дадени 10,19 милиони дози и дека 4,74 милиони …

Повеќе »

Лондон ќе инвестира стотици милиони фунти за стимулирање одење пеш или со велосипед

Британската влада ќе инвестира 338 милиони фунти за промовирање на одење пеш и изградба на нови велосипедски патеки. Целта е зголемената пандемиска употреба на велосипеди како превозно средство да остане трајна, како дел од напорите за намалени штетни гасови. Со инвестицијата, што претставува зголемување на буџетот за 30 проценти за …

Повеќе »

Бајден наложи строги правила за вакцинација за федералните службеници

Американскиот претседател Џо Бајден денеска најави воведување нови анти-ковид барања, насочени кон зајакнување на стапката на вакцинација за милиони федерални работници и изведувачи, откако изрази загриженост поради големиот број смртни случаи меѓу невакцинираните. Милиони федерални службеници во САД ќе треба да потврдат дека се вакцинирани против коронавирус или ќе треба …

Повеќе »

Секој нововакциниран Американец ќе биде награден со сто долари

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика властите на американските сојузни држави да го наградат секој нововакциниран граѓанин против Ковид-19 со 100 долари, за да се зголеми стапката на имунизација, соопшти Министерството за финансии. Во соопштението на Министерството се наведува дека фонд од 350 милијарди долари може да се искористи за …

Повеќе »

Бугарската влада на вонредна седница го одобри ребалансот на буџетот

Софија, 29 јули 2021 (МИА) – На вонредна седница на бугарската влада денеска е донесена одлука за зголемување на пензиите во просек за 64 лева (32 евра) од 1 октомври, а нивниот просечен износ ќе достигне 550 лева (275 евра), јави дописникот на МИА од Софија. Ова е предвидено со измените на …

Повеќе »

Франција ja обвини Велика Британија за дискриминација

Париз, 29 јули 2021 (МИА) – Францускиот министер за европски прашања Климан Бон ги критикуваше британските правила за патување, нарекувајќи ги дискриминаторски, откако Лондон објави дека ќе ги задржи мерките за карантин за патниците што доаѓаат од Франција, но не и за оние од другите земји на ЕУ. Неговата реакција дојде …

Повеќе »

Вучиќ: „Мини Шенген” ќе ги промени работите на Балканот и потврдува дека сме способни самите да одлучуваме за себе

Скопје, 29 јули 2021 (МИА) – Регионалната иницијатив што досега беше позната како „Мини Шенген” е победа за иднината, нешто што ќе ги промени работите на Балканот и потврда дека сме способни самите да ослучуваме за себе, да го подобруваме животот на нашите граѓани,  изјави пртетседателот на Србија Александар Вучиќ во …

Повеќе »

Во Хрватска една третина од здравствените работници не се вакцинирани

Загреб, 29 јули 2021 (МИА) – Од 74.260 здравствени работници во Хрватска, 32,33 проценти од оние кои работат со пациенти секој ден не примиле ниту една доза од вакцина против Ковид-19, објави Јутарњи лист. Како што се наведува, 63,41 отсто од здравствените работници биле вакцинирани со првата доза, додека 57,85 проценти …

Повеќе »

Бајден денес ќе нареди обврзна вакцинација за сите вработени во федералните органи

Претседателот на САД Џо Бајден се очекува денес да нареди обврзна вакцинација за сите вработени во федералната влада. Ова вчера го објави Вашингтон пост. Покрај обврзната вакцинација, претседателот може да даде наредба за потврда за вакцинација при влез во државните објекти и за патувања меѓу државите, јави дописникот на МИА …

Повеќе »