СВЕТ

По појавата на случаи на згрутчување на крвта, ФДА и ЦДЦ препорачаа „пауза” во употребата на вакцината на Џонсон и Џонсон

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) и американската Управа за храна и лекови (ФДА) препорачаа земјата да ја паузира употребата на вакцината на Џонсон и Џонсон против Ковид-19 откако беа пријавени шест случаи на „редок и тежок” вид на згрутчување на крвта, јави Си-Ен-Ен. Шесте пријавени …

Повеќе »

Фаучи: Вакцината „АстраЗенека” има добра ефикасност

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи верува дека на Американците можеби нема да им биде потребна вакцината „АстраЗенека” поради поседувањето вакцини од другите производители. Вакцината „AстраЗенека” против Ковид-19 има добра ефикасност, но мора да се решат проблемите со безбедноста, рече врвниот американски експерт за заразни болести. -Мислам дека вакцината „АстраЗенека”, од …

Повеќе »

СЗО бара затворање на пазарите за живи животни

Здравствената агенција на Обединетите нации денеска ги повика државите да ја запрат продажбата на живи животни заробени од дивината на пазарите со храна како итна мерка, со оценка дека дивите животни се водечки извор на појава на заразни болести како коронавирусот. Светската здравствена организација, поддржана од клучни партнери, издаде ново …

Повеќе »

Јужна Кореја бесна на Јапонија за планот за испуштање на радиактивна вода од Фукушума во океанот

Поради одлуката на Јапонија да испушти радиоактивна вода од нуклеарната централа Фукушима во океанот, јапонскиот амбасадор во Сеул е повикан на разговори во јужнокорејското МНР. Британските медиуми претходно сооштија дека кинеското Министерство за надворешни работи оваа одлука на јапонската Влада ја нарече „неодговорна” и дека јапонските рибари силно се спротивставуваат …

Повеќе »

Псаки: Мексико со зголемени сили го запира приливот на мигранти од југот

Мексико на својата јужна граница распореди повеќе безбедносни сили како дел од обидот да се запре растечкиот број мигранти од Централна Америка да ја минуваат земјата и сакаат да стигнат до САД, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. -Мексико на јужната граница распореди 10.000 војници, рече Псаки, пренесуваат британските …

Повеќе »

Индија ја одобри употребата на „Спутник В”

Индија ја одобри руската вакцина „Спутник В” против Ковид-19, соопшти големата локална фармацевтска компанија „Д-р Реди лаборатории” во оваа земја со 1,3 милијарди жители, која неколку дена наназад има најголем број новозаразени со коронавирус во светот. -Имаме среќа што го добивме одобрението за употреба на „Спутник В” во Индија, изјави …

Повеќе »

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Канада забрани извоз на беспилотни летала во Турција откако констатира дека опремата ја користеле азербејџанските сили кои се борат против Ерменија во Нагорно Карабах, рече министерот за надворешни работи Марк Гарно. Тој изјави дека ваквата употреба не е во согласност со канадската надворешна политика, како и со уверувањата дадени претходно …

Повеќе »

Јапонија одлучи да испушти во морето милион тони контаминирана вода од Фукушима

 Јапонската Влада објави дека планира да пушти во морето повеќе од милион тони контаминирана вода од уништената нуклеарна централа Фукушима, една деценија по хаваријата.Испуштањето вода во морето треба да започне за две години, а целиот процес ќе трае со децении.„Претпоставувајќи строго почитување на регулаторните стандарди кои се утврдени, избравме да …

Повеќе »

Студија: Вакцината Синовак е 50,7 отсто ефикасна против т.н. бразилски сој

Бразил, кој во изминатите седмици стана епицентар на пандемијата на коронавирус, вчера евидентираше 37.000 новозаразени, во момент кога во земјата се повеќе циркулира варијантата П1, првпат откриена во таа земја. Голема студија, спроведена во Бразил, покажа дека кинеската вакцина, која е главен избор во кампањата за вакцинација на земјата, е …

Повеќе »