СВЕТ

„АстраЗенека” во Јапонија ќе произведе повеќе од 90 милиони дози од вакцината

Британско-шведската компанија „АстраЗенека” во Јапонија ќе произведе повеќе од 90 милиони дози на вакцината, изјави денеска портпаролот на јапонската Влада, во време кога владее загриженост дали земјата ќе има доволно дози за да почне одложена кампања за вакцинација. Фармацевтската компанија му потврди на јапонското Министерство за здравство дека повеќето вакцини …

Повеќе »

Псаки: Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде јасна и темелна

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна”, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. – Неопходно е да се дојде до суштината на прашањето за појавата на пандемијата на коронавирусот во Кина, рече портпаролката пред почетокот на теренската истрага од страна на експертите …

Повеќе »

Волстрит журнал: Администрацијата на Бајден ја запре продажбата на оружје на Саудиска Арабија и Емиратите

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден во средата воведе привремена суспензија на продажбата на оружје на Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати за време на ревизијата на продажба на оружје во вредност од милијарди долари, одобрена од поранешниот претседател Доналд Трамп. Ревизијата вклучува продажба на ракети на Ријад, како и …

Повеќе »

Телефонски разговор на Бајден и Суга за зајакнување на сојузот САД – Јапонија

 Јапонскиот премиер Јошихиде Суга изјави дека во телефонски разговор со американскиот претседател Џо Бајден се согласиле дека билатералниот сојуз меѓу двете земји треба да биде засилен, во време кога Кина ја шири својата економска и воена моќ. Во соопштението на Белата куќа се наведува дека соговорниците ја потврдиле важноста на …

Повеќе »

Рамафоса: Богатите земји складираат вакцини

Претседателот на Јужноафриканската република Сирил Рамафоза тврди дека богатите земји складираат вакцини и ги повика тие вишоци да ги достават на други земји. Тој тврди дека богатите земји обезбедиле четири пати повеќе дози на вакцини отколку што навистина им се потребни, објави Политико. – Набавката на дози имаше за цел …

Повеќе »

Во Кина вакцинирани преку 22 милиони луѓе

Кина примени околу 22,8 милиони дози вакцина против Ковид-19, изјави денеска здравствен службеник, додека земјата ја интензивира кампањата пред лунарните новогодишни празници во февруари и зголемените патувања. Најнаселената земја во светот ја прошири својата таргетирана програма за вакцинирање од средината на декември за да вклучи повеќе приоритетни групи со поголем …

Повеќе »

Новата американска администрација до лето ќе обезбеди уште 200 милиони дози вакцини

САД имаат цел да купат дополнителни 200 милиони дози вакцини против Ковид-19, изјави американскиот претседател Џо Бајден, додавајќи дека износите ќе бидат доволни до лето да се вакцинираат повеќето Американци. Администрацијата на Бајден ќе купи 100 милиони дози вакцини произведени од „Фајзер” и „БиоНТек” и „Модерна”, со што вкупните дози …

Повеќе »

Повеќе од 200 обвинети за насилствата во Вашингтон, за уште 400 се води истрага

Федералното судство на САД обвини повеќе од 150 лица за вмешаност во насилствата во Капитолот во Вашингтон на 6 јануари. Уште 50 лица се обвинети пред локалните судови во главниот град на САД, изјави федералниот обвинител Мајкл Шервин. Како што пренесуваат странските агенции, се очекува овие бројки да се зголемат …

Повеќе »

Вакцината на „Џонсон и Џонсон” следниот месец може да биде одобрена за употреба

Американската компанија „Џонсон и Џонсон” следната недела треба да ги објави резултатите од третата фаза на тестирање на својата вакцина против коронавирус, пренесува Си-Ен-Би-Ес. Компанијата наведува дека резултатите ќе бидат сеопфатни и многу инклузивни во однос на опфатот на различни групи засновани на етничка припадност, возраст, географско подрачје, вклучително и …

Повеќе »