СВЕТ

На Нов Зеланд основана продавница во која се е бесплатно

На Нов Зеланд работи „социјална продавница” или „банка за храна”, покрената од градската организација „Мисија на Велингтон сити”, основана во 1904 година, со цел да се задоволат потребите на локалното население. Идејата за основање ваква продавница произлезе од потребата за поддршка на заедницата преку обезбедување пристап до храна и можност …

Повеќе »

Мајкрософт склучи договор со американската армија во вредност од 21,9 милијарди долари

Мајкрософт го доби тендерот на американската армија за набавка на лична опрема заснована на технологијата „зголемена реалност”, обезбедувајќи нарачка чија вредност може да достигне 21,9 милијарди долари во следните 10 години.Компанијата соработуваше со војската две години за да се изгради прототип на „интегрираниот систем за визуелно зголемување” (ИВАС), а во средата …

Повеќе »

Саудиска Арабија и Ирак ќе основаат заеднички инвестициски фонд

Во текот на изминатите неколку месеци односите со Саудиска Арабија се забрзаа во позитивна насока. Успеавме да надминеме многу предизвици, изјави ирачкиот премиер Мустафа ал Кадими по средбата со саудискиот принц Мохамед бин Салман во Ријад. Тој наведе дека Саудиска Арабија ќе учествува со три милијарди долари во инвестициски фонд …

Повеќе »

Ковид-19 во САД предизвика зголемување на вкупната стапка на смртност за повеќе од 15 проценти во споредба со 2019 година

Ковид-19 беше трета водечка причина за смртност во САД во 2020 година, по кардиоваскуларни болести и рак, според податоци на американските здравствени власти. Коронавирусот предизвика зголемување на вкупната стапка на смртност за повеќе од 15 проценти во споредба со 2019 година. Таа стапка не е зголемена од 2017 година. Вкупно, …

Повеќе »

Загубите поради заглавениот брод во Суецки канал најверојатно се повеќе од милијарда долари

Директорот на Суецкиот канал, египетскиот адмирал Осама Раби синоќа изјави дека загубите поради тоа што бродот „Евер дгивен” бил заглавен во каналот неколку дена може да достигнат милијарда долари. – Износот, штетата и загубите односно колку пари се потрошија за ископување, на влечења, се уште не се пресметани,но  проценката е …

Повеќе »

Нов црн рекорд во Бразил – Од Ковид-19 починаа 3.869 луѓе во изминатите 24 часа

 Рекорден број смртни случаи од Ковид-19 беа регистрирани во изминатите 24 часа во Бразил – 3.869, соопшти Министерството за здравство на земјата. Во најголемата јужноамериканска држава вчера имаше 90.638 нови случаи, така што вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата е повеќе од 12,7 милиони. Бразилското регулаторно тело за …

Повеќе »

Бајден го промовира планот за голем развој на инфраструктурата во САД

Американскиот претседател Џо Бајден вечерва во Питсбург, Пенсилванија ќе го презентира планот за инвестиции во различни инфраструктурни проекти во висина од 2.25 трилиони долари.   Се планира парите да се потрошат во наредните осум години за развој на транспортоѕ, комуналните услуги, индустриско производство и останато.  Најзначајните инвестиции, во висина од …

Повеќе »

Нов Зеланд ја зголемува минималната дневница и даноците за богатите

Нов Зеланд ќе ја зголеми минималната дневница на 20 долари на час, како и данокот на луѓето со најголеми приходи на 39 отсто, пишува Гардијан. Измените стапуваат во сила од утре, заедно со незначителното зголемување на надоместоците за невработеност и боледување. Владата проценува дека зголемувањето на минималната дневница ќе опфати …

Повеќе »

Во Бразил смртноста на интубираните пациенти е над 80 проценти

Од почетокот на вториот бран на Ковид-19 во Бразил починале 83,5 отсто од пациентите на кои им била потребна кислородна поддршка, покажуваат резултатите од најновото истражување. Процентот на смртни случаи варира од регион до регион. Во посиромашните северни бразилски држави починале 90,8 отсто од пациентите на интензивна нега, додека во …

Повеќе »