СВЕТ

СЗО: Рекордни 4,3 милиони новозаразени во светот за една недела

Во изминатата недела во светот се регистрирани повеќе од 4,3 милиони новопотврдени случаи на Ковид-19, најмногу во текот на една недела од почетокот на пандемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Според податоците на глобалните организации, во светот во периодот од 7 до 13 декември се регистрирани вкупно 4.329.927 нови случаи …

Повеќе »

Пристигнува бренд од Лос Анџелес на Копаоник – Како ќе изгледа првиот хотел со 5 ѕвезди сместен подножјето на планината (ФОТО)

Угостителскиот бренд Viceroy Hotels & Resorts од Лос Анџелес најави отворање на својот прв хотел на европскиот континент. Тоа е луксузно одморалиште „ски-ин, ски-аут“ Вајсрој Копаоник Србија. Отворањето на хотелот е најавено за крајот на зимската сезона следната година. Според најавата на компанијата, тим од над 150 професионалци ќе се …

Повеќе »

Велика Британија бележи рекордни намалувања на работните места

Бројот на вработени во ноември остана на 819 илјади под нивото на пред-пандемијата, со повеќе од една третина од падот на вработеноста од хотелскиот сектор. Бројот на намалувања на работни места во Велика Британија објави рекорден раст во кварталот кој заврши на крајот на октомври, што отвора повеќе прашања во …

Повеќе »

Кинеската индустрија порасна за 7 проценти во ноември

Кинеското индустриско производство исто така се зголеми во ноември, продолжувајќи го позитивниот тренд осми месец по ред, благодарение на забрзувањето на темпото на закрепнување на економијата и зголемувањето на светската побарувачка. Растот на индустриското производство се забрза на 7,0 проценти во ноември во споредба со годишното ниво, според денешните податоци …

Повеќе »

Јапонија: Најголем број пациенти на интензивна нега од почетокот на пандемијата

Јапонија има најголем број на пациенти со Ковид-19 на интензивна нега од почетокот на пандемијата – рекордни 588 пациенти со коронавирус се во критична состојба, објави јапонското Министерство за здравство. Во Јапонија, вчера беа потврдени 1.677 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, а други 58 лица починаа како резултат …

Повеќе »

Електорите официјално потврдија – Бајден победи, Трамп изгуби на изминатите претседателски избори

Вашингтон, 15 декември 2020 (МИА) Откако електорите од Калифорнија синоќа ги дадоа нивните 55 гласа за поранешниот потпретседател, Џо Бајден, тогаш тој и официјално беше прогласен за победник на изборите.   Конгресот ќе го потврди гласањето на колеџот на електори на 6 јануари, а две недели подоцна, на инаугурацијата, Бајден ќе даде …

Повеќе »

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс вети 250 милиони долари за поевтина и попристапна вакцина за Ковид-19

Поединечлната најголема донација досега доаѓа откако Гејтс веќе даде 70 милиони долари во ноември. Со најновата донација, фондацијата за борба против пандемијата донираше вкупно 1,75 милијарди долари. „Дали светот ќе стане подобро место за живеење на сите луѓе зависи од тоа што ќе сторат светските лидери за да направат тестови, …

Повеќе »

Кина ќе го зголеми својот капацитет за производство на ветерна и соларна енергија до над 1.200 гигавати до 2030 година

Кина ќе го зголеми својот капацитет за производство на ветерна и соларна енергија до над 1.200 гигавати до 2030 година, како и уделот на нефосилни горива во примарната потрошувачка на енергија на околу 25 проценти, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг. Си зборуваше за плановите за зголемување на уделот на обновливи …

Повеќе »

САД му продаваат оружје на Мароко во вредност од една милијарда долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја промовираше продажбата на беспилотни летала и прицизно наведувани оружја на Мароко, информирајќи го Конгресот за потенцијални зделки, соопштија информирани извори. Веста за договорот дојде кога Белата куќа објави договор со посредство на САД според кој Мароко ќе ги нормализира односите со Израел. Договорот …

Повеќе »