Breaking News

СВЕТ

Клеверли: Мировните преговори не смеат да бидат параван за руското вооружување

Какви било мировни преговори во Украина не смеат да бидат параван за руското повторно вооружување, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли, додавајќи дека не гледа индикации дека Москва ќе влезе во разговорите со добра волја. Клеверли повтори дека Украина треба да постави услови за можни мировни преговори, …

Повеќе »

Вучиќ им порача на Србите на Косово дека нема предавање се додека не се формира ЗСО

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им порача на Србите на Косово дека „повторно се принудени да ги бранат своите огништа на барикадите“ и дека „нема предавање и нема да има“, јави дописникот на МИА од Белград. – Пораката до сите останати е да се формира ЗСО, да се почитуваат правата …

Повеќе »

Дачиќ: Црвените линии се да нема нови преговори за Бриселскиот договор и ЗСО и да нема признавање на Косово

Првиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска дека црвените линии за Србија се дека не сака нови преговори за Бриселскиот договор и Заедницата на српските општини, ниту Косово во ОН, како и физичка безбедност на Србите во Косово, јави дописникот на МИА од Белград. – Кои …

Повеќе »

Украина го нападна Мелитопол (Видео)

Украина го нападнала окупираниот Мелитопол, град со стратешка локација во југоисточниот дел на земјата, јавија медиумите повикувајќи се на руски и на украински извори. Во ракетниот напад загинале две лица, а десетина се повредени. Се шпекулира дека десетици „напаѓачи“ биле убиени. Ukrainian defenders struck a barracks of the Russian fascist …

Повеќе »

По сомнежите за корупција европратениците сакаат да ги блокираат преговорите за визите на Катар

Европратениците од редовите на зелените и социјалдемократите ќе се спротивстават на почетокот на преговорите за визна либерализација за Катарците во ЕУ во понеделник, бидејќи Европскиот парламент реагира на сомнежите за корупција во него во врска со Катар, јави дописникот на МИА. Европскиот парламент од понеделник се состанува во Стразбур, европратениците …

Повеќе »

Вучиќ: Србија ќе поднесе барање до КФОР за распоредување свои сили на Косово, објави на земји што го повлекле признавањето

Српскиот претседател Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста, поради неможноста за постигнување компромис со Косово најави формално-правна борба и повеќе мерки на Србија, меѓу кои се скорешно објавување на нотите на земјите кои го подвлекле признавањето на Косово, барање до петте земји на ЕУ кои не го признале Косово да …

Повеќе »

Винисиус: Бразил ќе се врати посилен и ќе го освои трофејот во 2026 година

Напаѓачот на Реал Мадрид и Бразил, Винисиус Жуниор верува дека неговата репрезентација ќе се врати на терените посилна по неуспехот на Мундијалот во Катар. Бразил на Светското првенство 2022 е елиминиран од Хрватска (1:1, 2:4 на пенали) во четврфиналната фаза. – Плачев на теренот, плачев во соблекувалната, плачев сам во …

Повеќе »

(Видео) Вучиќ ќе бара враќање на српската војска и полиција на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ се обрати на јавноста за ситуацијата на Косово и Метохија. Една од главните пораки што ја упати тој е дека Србија ќе бара враќање на српските сили на Косово. „Денеска беше уапсен Дејан Пантиќ. Тој до неодамна беше облечен во униформа на косовската полиција. Тој беше …

Повеќе »

ИФЈ: Годинава 40 отсто повеќе убиени новинари отколку во 2021 година

Бројот на новинари и медиумски работници убиени за време на извршување на должноста во 2022 година се зголеми за повеќе од 40 отсто во споредба со минатата година, покажа новиот извештај. Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) вели дека 67 медиумски професионалци се убиени на работното место во целни напади оваа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Уапсен мажот кој држеше заложници во Дрезден

Полициски сили интервенираа утрово во центарот на Дрезден, главниот град на германската сојузна покраина Саксонија, поради „сомнеж за земање заложници“, соопшти локалната полиција. Неколку медиуми, меѓу кои и „Билд“, објавија дека маж вооружен со пиштол се засолнил во продавница во трговски центар откако пукал во просториите на радио станица во …

Повеќе »