СВЕТ

Еве каква казна определи Индонезија за луѓето кои одбиваат да носат маска

Луѓето кои одбиваат да носат маска за да спречат ширење на коронавирусот во главниот град на Индонезија, Џакарта, може да бираат – или ќе платат парична казна или една минута да лежат во мртовечки сандак. Во оваа островска земја, изминативе денови дневниот број на новозаразени лица надминува илјада, соопштија официјални …

Повеќе »

Не стивнува состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 26.286.878. Од нив починале 869.218, а оздравеле 18.531.120 лица. Министерството за здравство на Перу соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани над 6.000 новозаболени лица. „Вкупниот број на потврдени случаи досега е 663.437, бројот на смртни случаи …

Повеќе »

Намален бројот на невработени во САД кои бараат државна помош

Вашингтон, 3 септември 2020 (МИА) – Бројот на Американци кои минатата недела аплицираа за бенефиции за невработеност падна повеќе од очекуваното. Министерството за труд на САД соопшти дека во неделата, заклучно со 29 август, според сезонски прилагодените податоци, за првпат 881.000 Американци побарале државна помош, за разлика од нешто повеќе …

Повеќе »

Во Јапонија рекордна температура од 40,4 степени

Токио, 3 септември 2020 (МИА) – Во централниот јапонски град Санџо денеска е измерена температура од 40,4 степени Целзиусови, што е национален рекорд за септември. Јапонската агенција за метеорологија соопшти дека високите температури во префектурата Ниигата можеби ги донел ветрот Фоен – топол, сув ветер кој повремено се спушта по должината …

Повеќе »

СЗО: САД не сакаат да платат околу 80 милиони долари долг кон СЗО

Соединетите Американски Држави не сакаат да платат околу 80 милиони долари долг кон Светската здравствена организација (СЗО), туку ќе ги пренасочат тие пари за да ја платат својата сметка во Обединетите нации во Њујорк. САД планираат да го напуштат СЗО со седиште во Женева на 6 јули 2021 година, откако …

Повеќе »

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 26 милиони лица

Повеќе од 26 милиони луѓе, поточно 26.093,812, биле заразени со коронавирусот во светот од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на веб-страницата „Ворлдметерс”. Според веб-страницата, од последиците на вирусот досега починале 864.565 лица, а оздравеле 18.340.671 лице. Во моментов има 6.888,576 активни случаи, од кои 60.670 се во критична здравствена состојба. …

Повеќе »

САД најави вакцина против Ковид-19 непосредно пред изборите

Вашингтон, 3 септември 2020 (МИА) – САД ги повикаа државите да се подготват за потенцијална употреба на вакцината против Ковид-19 два дена пред претседателските избори. Веста не дојде од самите САД, туку од Франција, која најави план за економските расходи по епидемијата на коронавирус, јави БГНЕС. Земјите ширум светот се …

Повеќе »

Гладот ​​ќе однесе повеќе жртви во 2020 година отколку коронавирусот

132 милиони луѓе повеќе од претходно предвидуваните, би можеле да гладуваат во 2020 година. Пандемијата влијаеше на синџирите за снабдување со храна, уништи многу економии и ја ослабе потрошувачката моќ на потрошувачите. Некои прогнози сугерираат дека до крајот на годината, пандемијата ќе доведе до повеќе смртни случаи од глад отколку …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 25.993.049. Од нив починале 862.786, а оздравеле 18.261.000 луѓе. Во Германија денеска се регистрирани 1.256 нови случаи на коронавирус, објави Институтот Роберт Кох (РКИ). Според податоците на Институтот, уште 11 лица починале во последните 24 часа како резултат …

Повеќе »