СВЕТ

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.035.976 лица. Од нив починале 326.238, а оздравеле 1.988.557 луѓе. – Во последните 24 часа во светот се регистрирани 106.000 нови случаи на заразени со коронавирусот, што е најголем дневен пораст на заразени од почетокот на епидемијата. – Во …

Повеќе »

Владата на Бразил ја започна акцијата „Зелен Бразил 2″ за заштита на шумите

Владата на Бразил ја започна акцијата „Зелен Бразил 2″, чија цел е борба против уништување на шумите и спречување пожари во Амазонија. Теренските операции започнаа на 11 мај, а во оваа фаза од операцијата, се очекува вооружените сили да распоредат 3.815 војници, 110 возила, 20 бродови и 12 авиони, сето …

Повеќе »

Австралиските власти загрижени поради хакерски напади врз болници и истражувачки центри

Австралија изрази загриженост за хакерските напади на кибер-криминалците, честопати со поддршка на некои влади, врз болници и други здравствени и истражувачки установи ангажирани да бараат одговори на пандемијата на коронавирусот. „Владата е загрижена што злонамерните кибер актери се обидуваат да ја искористат пандемијата за свои цели”, се вели во заедничката …

Повеќе »

Премиерката на Нов Зелан, Џасинда Ардерн предложи работодавците да размислат за воведување четиридневна работна недела

Премиерката на Нов Зелан, Џасинда Ардерн предложи работодавците да размислат за воведување четиридневна работна недела и други флексибилни опции за работно време за да го охрабрат домашниот туризам и да им помогнат на работниците да ги усогласат работните обврски и приватниот живот. Ардерн се обрати на граѓаните на Нов Зеланд, …

Повеќе »

Гутереш повика за глобална помош за Африка

Генералниот секретар на ОН повика на глобална солидарност со Африка, предупредувајќи дека пандемијата од коронавирусот се заканува на континентот и напредокот. „Постоечките нееднаквости ќе се влошат и ќе се зголеми гладот, неухранетоста и изложеноста на зарази”, рече Антонио Гутереш во видео-пораката. „Побарувачката за африкански производи, туризам и дознаки веќе се …

Повеќе »

Шефот на Одделот за човечкиот вселенски летови на НАСА, Даг Ловеро синоќа поднесе оставка

Шефот на Одделот за човечкиот вселенски летови на НАСА, Даг Ловеро синоќа поднесе оставка, една недела пред агенцијата да ги исорати астронаутите од САД на Меѓународната вселенска станица (ISS) за првпат од 2011 година. Во е-маил до колегите, Ловеро не ја наведе точната причина зошто заминува, истакнувајќи дека заминува „заради …

Повеќе »

Црна Гора подготвува нова туристичка дестинација: 11 милиони евра инвестиции во островот Ластавица

Планираната инвестиција на островот Ластавица, со тврдината Мамула во Херцег Нови, изнесува 5,1 милиони евра оваа година. Ова се наведува во извештајот за реализирана инвестиција и други активности врз основа на договорот за закуп на локалитетот на тој остров за минатата година. Владиниот документ, кој вчера влезе во собраниска процедура, …

Повеќе »

Грција само четири нови случаи на Ковид-19, a од утре жителите на Барселона кои живеат на километар од плажите ќе можат повторно да се сончаат

Скопје, 19 мај 2020 (МИА) – Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.943.001 лица. Од нив починале 321.998, а оздравеле 1.936.611 луѓе. – Министерството за здравство на Грција денеска соопшти само четири нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број се зголеми на 2.840. Бројот …

Повеќе »

Границата меѓу САД и Канада останува затворена до 21 јуни

Канада и САД се договорија нивната меѓусебна граница затворена поради пандемијата да остане затворена барем до 21 јуни за сите патувања што не се неопходни. Сегашното продолжување на одлуката за затворање на границата истекува оваа недела, но двете влади го продолжија за уште 30 денови. Канаѓаните стравуваат од повторно отворање …

Повеќе »