СВЕТ

Трамп: Имам платено многу милиони долари за даноци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска преку Твитер одговори дека има платено „многу милиони долари данок”, но дека имал право на даночна амортизација и олеснувања. Британските медиуми го пренесуваат американскиот претседател во појаснувањето дека неговите долгови се многу мали во споредба со имотот што тој го поседува. Трамп веднаш реагираше на …

Повеќе »

Хотелските карантини во Австралија доведоа до 768 смртни случаи

Системот на хотелски карантини воведен кон крајот на март во австралиската држава Викторија поради пандемијата со новиот коронавирус одговорен е за 18.418 регистрирани случаи на зараза и 768 смртни случаи, се наведува во соопштението по двомесечната истрага. Со истрагата е утврдено и дека системот на карантин во хотелите, предвиден да …

Повеќе »

Онлајн самит на Г20 на 21 и 22 ноември

Дубаи, 28 септември 2020 (МИА) – Саудиска Арабија, која годинава е претседател на групата Г20, денеска соопшти дека ноемврискиот самит на групата ќе се одржи онлајн поради пандемијата на коронавирусот. Првично беше планирано самитот на светските лидери да се одржи во Ријад, но сепак, тој ќе се одржи преку видео …

Повеќе »

Суд во САД времено ја блокираше забраната против ТикТок

Американски суд времено го блокираше влегувањето во сила на одлуката на американската администрација за отстранување на ТикТок од апликациите на Гугл и Епл. Забраната за преземање на ТикТок требаше да стапи на сила во недела во 23:59 часот по локално време. Окружниот судија Карл Николс издаде привремена забрана по барање …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до денеска умрела над еден милион лица. На сите континенти заразени се 33.133.542 лица, а оздравеле 24.469.132 лица. Попладнево светскиот сајт Woldmeters изброја дека во светот веќе умреле еден милион и 360 лица. Чешките власти денеска пријавија нови 1.985 случаи на коронавирус …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на Ковид-19 и уште седум смртни случаи.Вкупниот број на заболени лица во земјата се зголеми на …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 25 септември 2020 (МИА) – Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.515.427 лицe. Од нив починале 989.329 пациенти, а оздравеле 23.997.693 луѓе. – Русија регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на заразени од јули – 6.595. Повеќе од 1.000 луѓе се заразени во …

Повеќе »

Украле авион во Мексико, па се урнале во Гватемала

Група крадци презеле деловен авион во Мексико и со него се упатиле кон Венецуела, најверојатно заради криумчарење дрога со леталото. Но, потоа тоа се урнало во Гватемала. На местото каде што се срушил авионот, гватемалските истражни тела пронашле четири тела, кои сè уште не се идентификувани. Во опожарениот остаток од …

Повеќе »

Африканските земји бараат помош од ОН за надминување на кризата

Африканските држави, на третиот ден од 75-та седница на Генералното собрание на Обединетите нации, побараа финансиска помош што ќе им помогне на економиите да ја преживеат пандемијата на коронавирус. Африканските земји проценуваат дека им требаат 100 милијарди долари поддршка годишно во текот на следните три години. На државите им треба …

Повеќе »