СВЕТ

Вашингтон пост: Се развиваат апликации за проверка на ковид статусот на патниците во меѓународниот сообраќај

Пандемијата го смени начинот на живот, а особено влијае на патувањата, така што веќе се развиваат апликации за проверка на ковид статусот на патниците во меѓународниот сообраќај, т.н. ковид пасоши. Тоа се апликации за мобилни телефони на кои патниците во меѓународниот сообраќај ќе ги испраќаат своите потврдени резултати од тестовите …

Повеќе »

Во Бразил најголем број новозаразени од август

Во Бразил се регистрирани 53.453 новозаразени лица, што е најголем број на нови случаи на коронавирусот регистрирани за еден ден од средината на август, соопшти Министерството за здравство. Од последниот пресек починале уште 836 пациенти. Оваа јужноамериканска земја регистрира повеќе од 6,7 милиони заразени со коронавирусот од почетокот на пандемијата …

Повеќе »

НАСА ги претстави учесниците на програмата за спуштање на Месечината

Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) синоќа ги откри имињата на 18 астронаути одбрани да учествуваат во подготовките на програмата за спуштање на површината на Месечината во рамки на проектот „Артемида”.   Половина од одбраните кандидати на оваа елитна група се жени, една од нив ќе биде и првата жена …

Повеќе »

Амазонската прашума за 18 години изгуби површина колку Шпанија

Рио де Жанеиро, 9 декември 2020 (МИА) – Прашумата Амазон е многу позагрозен отколку пред осум години, се наведува во извештајот на група истражувачи и невладини организации насловен „Амазон под притисок”. Во Амазон во периодот од 2000 до 2018 година исечена е шума од површина од 513.016 километри квадратни, колкава што …

Повеќе »

Ретклиф: Кина спроведе тестирање на припадниците на армијата со надеж дека ќе успее да создаде војници со „подобрени биолошки способности”

Кина спроведе тестирање на припадниците на армијата со надеж дека ќе успее да создаде војници со „подобрени биолошки способности”, изјави директорот на американската Национална разузнавачка служба Џон Ретклиф во интервју за „Волстрит џурнал”. Тој додаде дка Пекинг не знае за етички граници во потрагата за моќ и оти Кина претставува …

Повеќе »

Како од рецесија Јапонија стигна до раст на БДП од пет отсто?!

Јапонскиот бруто домашен производ се зголеми за пет проценти во периодот меѓу јули и септември во споредба со претходниот квартал, што е повеќе од очекуваното и претставува излез на земјата од рецесија по три последователни квартали пад на економската активност. Падот на економската активност во Јапонија, третата по големина светска …

Повеќе »

Бајден: Во првите сто дена од мандатот ќе има 100 милиони вакцинирани

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го претстави тимот што ќе го води неговиот тим во борбата против пандемијата и кажа дека ќе биде потребна масовна дистрибуција на вакцини за да се постигне неговата цел – во првите сто дена од неговиот мандат да има сто милиони вакцинирани, пренесуваат британските медиуми. …

Повеќе »

Шест лица починаа при тестирањето на вакцината на „Фајзер” против Ковид-19

Шест лица починаа при тестирањето на вакцината, изработена од американската компанија „Фајзер” и германскиот „БиоНТек”, се наведува во документот објавен на веб-страницата на американската Администрација за храна и лекови (ФДА). – Има шест смртни случаи во текот на извештајниот период (двајца починати во вакцинираната група и четворица во плацебо групата), …

Повеќе »

Потврда од САД: вакцината Фајзер обезбедува одлична заштита по првата доза

Регулаторните тела во Соединетите Држави потврдија дека вакцината против коронавирусот Pfizer и Biontek имаат многу силна заштита од Ковид 19. Американската администрација за храна и лекови објави анализа на вакцината Пфајзер откако ја добија веста дека првиот човек надвор од лабораторијата ја добил првата доза, пишуваат на веб-страницата на ЦНБЦ. …

Повеќе »