СВЕТ

Како од рецесија Јапонија стигна до раст на БДП од пет отсто?!

Јапонскиот бруто домашен производ се зголеми за пет проценти во периодот меѓу јули и септември во споредба со претходниот квартал, што е повеќе од очекуваното и претставува излез на земјата од рецесија по три последователни квартали пад на економската активност. Падот на економската активност во Јапонија, третата по големина светска …

Повеќе »

Бајден: Во првите сто дена од мандатот ќе има 100 милиони вакцинирани

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го претстави тимот што ќе го води неговиот тим во борбата против пандемијата и кажа дека ќе биде потребна масовна дистрибуција на вакцини за да се постигне неговата цел – во првите сто дена од неговиот мандат да има сто милиони вакцинирани, пренесуваат британските медиуми. …

Повеќе »

Шест лица починаа при тестирањето на вакцината на „Фајзер” против Ковид-19

Шест лица починаа при тестирањето на вакцината, изработена од американската компанија „Фајзер” и германскиот „БиоНТек”, се наведува во документот објавен на веб-страницата на американската Администрација за храна и лекови (ФДА). – Има шест смртни случаи во текот на извештајниот период (двајца починати во вакцинираната група и четворица во плацебо групата), …

Повеќе »

Потврда од САД: вакцината Фајзер обезбедува одлична заштита по првата доза

Регулаторните тела во Соединетите Држави потврдија дека вакцината против коронавирусот Pfizer и Biontek имаат многу силна заштита од Ковид 19. Американската администрација за храна и лекови објави анализа на вакцината Пфајзер откако ја добија веста дека првиот човек надвор од лабораторијата ја добил првата доза, пишуваат на веб-страницата на ЦНБЦ. …

Повеќе »

Кибер криминалот ја чини светската економија еден трилион долари

Кибер криминалот годинава ќе ја чини глобалната економија повеќе од илјада милиони американски долари, што е пораст за повеќе од 50 отсто во однос на 2018 година. Ова се наведува во студијата на Мекафи Корп. со Центарот за стратешки и меѓународни студии. Тие заклучија дека цената на криминалните активности преку …

Повеќе »

САД подготвуваат нови санкции кон Кина

САД се подготвуваат за нови санкции за повеќе кинески владини претставници поради нивна наводна вмешаност во дисквалификување на опозициските пратеници во Хонг Конг. Санкците најверојатно ќе бидат воведени денеска кон 14 високи претставници на Кинеската комунистичка партија (ЦЦП) и пратеници. Предвидено е замрзнување на нивниот имот во странство. – Кина …

Повеќе »

Погледнете каде ќе се преселат Меланија и Доналд Трамп (Видео)

Кога сеуште актуелниот претседател на САД Доналд Tpaмп официјално ќе му ја предаде функцијата на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден, со својата сопруга Меланија и синот Барон ќе мора да се преселат. Американските медиуми информираат дека семејството ќе го продолжи животот на југот од земјата, во сончевата Флорида. Според “People” …

Повеќе »

Шессти во Европа, а седми во светот по смртност од коронавирус

Нашата земја е прва во регинот по бројката на смртни случаи во однос на жители. Со 924 смртни случај на еден милион жители Северна Македонија во моментов е на осмото место. После неа од регионот едно место подолу е БиХ со 902 смртни случај на еден милион жители. На првото …

Повеќе »

Компанијата на Безос ја носи првата жена на Месечината

Милијардерот Џеф Безос најави дека неговата компанија Блу Ориџин (Blue Origin) ќе ја однесе првата жена на Месечината. – Ова е моторот (BE-7) што ќе ја однесе првата жена на Месечината, објави Безос на Инстаграм, со снимка од проверката на моторот во центарот за испитување на американската вселенска агенција НАСА …

Повеќе »