СВЕТ

Ирачкиот премиер неповреден во атентат со дрон врз неговата резиденција во Багдад

Ирачкиот премиер Мустафа ал Казими ноќеска се извлекол неповреден во нападот со беспилотно летало врз неговата резиденција во Зелената зона во Багдад, соопшти неговиот кабинет. „Премиерот Ал Казими не е повреден во обидот за атентат со беспилотно летало наполнето со експлозив во ноќта меѓу саботата и неделата”, соопшти неговиот кабинет. …

Повеќе »

БНБ: Бугарските банки покажаа раст на добивката за 55 отсто

Според извештај на Бугарската народна банка, добивката на банкарскиот систем во земјата, заклучно со 30 септември, достигна 1,1 милијарда лева (550 милиони евра), што е 55,6 отсто или 390 милиони лева (190 милиони евра) повеќе во однос на првите девет месеци од 2020 година. Како што јави дописникот на МИА …

Повеќе »

Девет бунтовнички групи се собраа против етиопската Влада и најавија марш кон Адис Абеба

Девет етиопски бунтовнички групи вчера прогласија Алијанса против владата на премиерот Абиј Ахмед, и предводени од Националниот ослободителен фронт на Тиграј (ТПЛГ) се закануваат дека ќе маршираат кон главниот град Адис Абеба. Поради „ескалацијата” на конфликтот на северот на земјата, САД вчера ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Етиопија …

Повеќе »

Веќе четврти ден по ред, во Грција се регистрирани над 6.000 нови случаи на Ковид-19

Веќе четврти ден по ред, во Грција се регистрирани над 6.000 нови случаи на Ковид-19, а вчера, Националната организација за јавно здравје соопшти за 6.909 новозаразени, што претставува нов негативен рекорд по дневни случаи од почетокот на пандемијата, јави дописничката на МИА од Атина. Во изминатите 24 часа починаа 48 …

Повеќе »

Хрватска од утре воведува нови мерки, Ковид потврдите задолжителни

Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска денеска, кога е соборен нов рекорд од 6.932 нови случаи во земјата, соопшти дека од 15 ноември ќе се прошири употребата на Ковид-потврдите, кои ќе бидат задолжителни за корисниците и вработените во јавните и државните служби. – За да се спречи ширењето на …

Повеќе »

Се влошува епидемиолошката состојба во Словенија, можно е затворање

Епидемиолошката состојба во Словенија и понатаму се влошува, а Владата на Јанез Јанша во текот на денот на посебна седница ќе одлучува за потребните мерки. Според словенечките медиуми Владата е поделена дали треба да се воведе затворање или помали рестриктивни мерки. Во изминатите 24 часа во Словенија регистрирани се 3.771 …

Повеќе »

Во Бугарија пристигна делегација на европските либерали за парламентарните избори

Делегацијата на европските либерали од АЛДЕ денеска пристигна во Бугарија за да ги набљудува претстојните парламентарни избори, што ќе се одржат на 14 ноември. Како што јави дописникот на МИА од Софија, претседател на групата е Адријан Васкез Лазара, кој е и претседател на Комисијата за правни прашања во Европскиот …

Повеќе »

Рекорден број на новозаразени со Ковид-19 во Германија

Институтот Роберт Кох денеска соопшти дека во изминатите 24 часа во Германија се регистрирани 37.120 новозаразени лица со Ковид-19, што е највисока дневна бројка од почетокот на пандемијата. За еден ден имало и 154 смртни случаи. Институтот Роберт Кох соопшти дека бројот на инфекции најверојатно ќе расте во следните недели, …

Повеќе »

Унгарија призна дека го купила системот за прислушкување „Пегаз“

Шефот на комисијата за одбрана и внатрешни работи на унгарскиот Парламент вчера призна дека Министерството за внатрешни работи го купило контроверзниот израелски софтвер за надгледување „Пегаз”. Тајните служби и полицијата „во сите случаи постапуваа во согласност со законот”, истакна вчера Лајош Коса, шеф на парламентарната комисија за одбрана и внатрешни …

Повеќе »