СВЕТ

Повеќе од 40 милиони Американци останале без работа поради пандемијата

Повеќе од 40 милиони Американци, или еден од четворица вработени, првпат поднеле пријава за невработеност за време на пандемијата на новиот коронавирус, што ја затвори економијата на САД уште од месец март. Според најновите податоци од Министерството за труд, такви пријави минатата недела поднеле 2,1 милион луѓе. Се дознава дека …

Повеќе »

Во Канада продолжува постапката за екстрадиција на Менг Ванжу во САД

Канадски суд вчера одобри натамошна постапка по барање на САД за екстрадиција на Менг Ванжу, финансиска директорка на кинеската компанија „Хуавеи”, а оваа одлука веројатно дополнително ќе ги влоши односите меѓу Кина и Канада. По барање на САД, Менг, ќерката на основачот на „Хуавеи”, беше уапсена на аеродром во Ванкувер …

Повеќе »

Трамп подготвува декрет за социјалните мрежи

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе потпише извршна наредба за социјалните мрежи, изјави неимуван претставник на Белата куќа. Трамп по предупредувањето од Твитер, корисниците да ги проверуваат фактите во неговите твитови, тој се закани дека ќе ги затвори социјалните мрежи. Твитер вчера првпат предупреди дека твитовите на Трамп водат кон …

Повеќе »

УНВТО: Глобалниот туризам се очекува да падне за 70 проценти оваа година

Глобалниот туризам се очекува да падне за 70 проценти оваа година во однос на претходната, изјави денеска шефот на Светската туристичка организација на Обединетите нации (УНВТО). – Претходните глобални кризни ситуации доведоа до пад на туризмот од 10 до 20 проценти, но пандемијата Ковид-19 е полоша, рече генералниот секретар на …

Повеќе »

Мицотакис: Грција ќе дозволи директни летови до Меѓународниот аеродром во Солун од 15 јуни

Грција ќе дозволи директни летови до Меѓународниот аеродром во Солун од 15 јуни, објави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. Директните летови требаше да започнат на 1 јули, но премиерот го прифати предлогот да започне порано доколку сите услуги, вклучително и Националната организација за јавно здравје (ЕОДИ), се подготвени да помогнат во …

Повеќе »

Бројот на деца кои живеат во сиромаштија ќе се зголеми на 672 милиони

Две главни детски организации наведуваат дека бројот на деца во земјите со сиромашни и средни приходи, кои живеат под границата на сиромаштија, може да се зголеми за 86 милиони, на вкупно 672 милиона до крајот на оваа година, како резултат на економското влијание на пандемијата на Ковид-19. УНИЦЕФ и хуманитарната …

Повеќе »

Светската здравствена организација го предупреди Бразил да нe ја отвора економијата

Светската здравствена организација го предупреди Бразил да не ја покренува својата економија пред да може да тестира доволно луѓе за да се контролира ширењето на коронавирусот. Извршниот директор на организацијата за вонредни ситуации, Мајкл Рајан на прес-конференција рече дека интензивната стапка на трансфер значи дека Бразил треба да задржи во …

Повеќе »

Од јуни во Јужна Кореја задолжителни заштитни маски во јавен превоз и такси

Од јужнокорејските граѓани ќе се бара да носат заштитни маски во такси возилата и јавниот превоз, почнувајќи од следниот вторник. Истата мерка ќе се применува на сите домашни и меѓународни летови од следната среда, соопшти Министерството за здравство. Почнувајќи од јуни, сите сопственици на високоризични објекти за пренос на вирусот, …

Повеќе »

О’Брајан: САД ќе воведат санкции за Кина доколку го примени законот за Хонгконг

Американската администрација веројатно ќе воведе санкции против Кина доколку Пекинг одлучи да го примени законот за национална безбедност, со кој ќе добие поголема контрола врз Хонгконг, предупреди советникот на американскиот претседател за национална безбедност, Роберт О’Брајан. Тој тврди дека предлог-законот претставува преземање на Хонгконг, наведувајќи дека последиците од неговата примена …

Повеќе »