СВЕТ

Вооружени напаѓачи убиле 69 луѓе во југозападен Нигер

Вооружени напаѓачи на 2 ноември убиле 69 луѓе во југозападниот дел на Нигер, меѓу жртвите е и локален градоначалник. Делегацијата предводена од градоначалникот на Банибангу падна во заседа на околу 50 километри од градот во близина со границата со Мали. Во тоа подрачје дејствуваат милитанти поврзани со локалниот огранок на …

Повеќе »

Министерот Бектеши во посета на компанијата „Еуропеан Плантс”

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе ја посети компанијата Еуропеан Плантс (European Plants) во село Прељубиште, Тетово. Како што информираат од Министерството за економија, компанијата „Еуропеан Плантс” е холандска инвестиција, расадник на декоративни растенија, управувана од Вилеке Роес и е успешна приказна за женско претприемништво во Северна Македонија. На …

Повеќе »

Нов негативен рекорд во Грција – регистрирани 6.808 случаи на Ковид-19

Веќе четврти ден по ред, Грција бележи зголемен број нови случаи на Ковид-19, а денеска беше регистриран нов негативен рекорд со регистрирани 6.808 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина. Во изминатите 24 починаа 42 лица, а 441 пациент е приклучен на апарати на одделите за интензивна нега во болниците, …

Повеќе »

Радев: Бугарската Влада прави се што треба за да не воведе локдаун

Бугарската Влада прави се за да ја контролира кризата со Ковид-19 и да обезбеди работа на сите здравствени установи без затворање на државата, изјави претседателот Румен Радев при посетата на Добрич, пренесе БНР. Како што јави дописникот на МИА од Софија, Радев изјави дека во моментов се спроведуваат сите мерки …

Повеќе »

За зелена карта во САД аплицирале 240.886 албански граѓани

Тирана, 4 ноември 2021 (МИА) – Албанските граѓани се на прво место во регионот според стапката на апликации во програмата на лотаријата на САД за иселенички визи (зелена карта). Во информацијата под наслов „Американски сон. Албанските граѓани први во регионот според желбата да живеат во САД”, Ора њуз, наведува дека …

Повеќе »

Кривокапиќ: Ги подржувам сите корисни регионални иницијативи

Задоволство е да се биде гостин на вечерата по повод регионалната иницијатива Отворен Балкан, напиша вечерва премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, на својот Твитер профил, јави дописникот на МИА од Белград. -Иако како црногорски премиер сум претставен на вечерата во формат на гостин, ги поддржувам сите корисни регионални иницијативи, …

Повеќе »

Рускиот гас за Германија и Западна Европа од утре ќе пристигнува преку гасоводот Јамал-Европа

Рускиот гас од утре повторно треба да пристигнува во Европа преку гасоводот Јамал-Европа, бидејќи гасните оператори почнаа да поднесуваат барања за реноминација, односно известување за количествата гас за транспорт на запад, покажуваат податоците објавени на веб-страницата Гаскада. Британските медиуми пренесуваат дека протокот на руски гас преку овој гасовод кон Германија …

Повеќе »

СЗО ја одобри индиската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека ја одобрила за итна употреба индиската вакцина против Kовид-19 произведена од Bharat Biotech. – Техничката советодавна група утврди дека вакцината Коваксин ги исполнува стандардите на СЗО за заштита од Kовид-19, дека придобивките од вакцината многу ги надминуваат ризиците и оти вакцината може да …

Повеќе »

Египетската влада во декември ќе почне со преселување во новиот административен центар

Египетската влада ќе започне со преместување на канцеларијата во нов административен центар, источно од Каиро, во декември, се наведува во соопштението на портпаролот на кабинетот на претседателот. „Претседателот Абдел Фатах ал-Сиси и наложи на Владата да покрене преместување на владината канцеларија во декември за период од шест месеци”, се додава …

Повеќе »