СВЕТ

Пандемијата значително го намали работното време во ЕУ

Бројот на реално одработените часови во ЕУ е намален за 12 отсто во споредба со претходната година. Тоа го покажуваат податоците на статистичката агенција на ЕУ – Евростат. Според агенцијата, падот може да се објасни со мерките преземени како одгoвор на пандемијата na Ковид-19 кои принудија стотици луѓе да бидат …

Повеќе »

Во Албанија 21случај со Делта, од нив 6 вакцинирани

Во Албанија потврдени се 21 случај заразени со Делта сојот, од нив осум се „увезени”, додека остатите се семејни кластери, изјави Силва Бино, раководителка на Одделот за епидемиологија, при Институтот за јано здравје и член на комитетот за справување со пандемијата со Ковид-19. -По два случаи се донесени во земјава …

Повеќе »

Во Црна Гора од петок нови мерки против Ковид-19, се воведува и дигитална Ковид-потврда

Црна Гора ќе добие Национален сертификат за дигитален Ковид што би бил во употреба од петок, 30 јули, кога се очекува црногорската влада да објави коригирани мерки во борбата против коронавирусот, соопшти Министерството за здравство во Подгорица. Министерството потсетува дека е најавено дека само оние кои исполнуваат одредени услови ќе …

Повеќе »

Границите на САД остануваат затворени поради Ковид-19

Американските граници засега остануваат затворени за меѓународните патници, без оглед дали се вакцинирани или тестирани за коронавирус, соопшти Белата куќа. – Во оваа фаза важат постојните ограничувања за патување, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки, додавајќи дека одлука е поради брзото ширење на делта сојот во САД и во …

Повеќе »

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа пред посетата на Белата куќа на ирачкиот премиер Мустафа ал-Казими, објави дека ќе има нова фаза во американското воено присуство во Ирак и најави дека воената борбена мисија на САД во таа држава ќе заврши до крајот на годината. – На крајот на годината, ние …

Повеќе »

Чешка ќе подари 2,39 милиони дози вакцини на 12 земји, меѓу нив и Северна Македонија

Чешката влада денеска донесе одлука да испрати како подарок 2,39 милиони вакцини против Ковид-19 на 12 земји, вклучувајќи ги и Северна Македонија, Босна и Херцеговина и некои земји во Африка и Азија, меѓу кои и Тајван. Донацијата се заснова на договорот на лидерите на земјите-членки на Европската унија да испорачаат …

Повеќе »

СЗО: Раст на стапката на заразност со Ковид-19 во Европа

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека стапката на ширење на Ковид-19 е забрзана во некои земји од Европа, а според податоците темелени на извештаите од националните агенции, во последните шест месеци Грција и Кипар имаат највисоки стапки на инфекција од пандемијата, додека Шпанија и Португалија имаат најголем број на инфекции, …

Повеќе »

Данска им нуди трета доза на имунизираните со две различни вакцини

На луѓето во Данска кои примиле две различни вакцини против Ковид-19 ќе им биде понудена трета доза на вакцина, за да им се признае статус на целосно имунизирано лице надвор од Шенген зоната, каде што важат различни регулативи. Данското Министерство за здравство соопшти дека на луѓето кои примиле различни вакцини …

Повеќе »

ЕЦДЦ: Европа ги вклучува портокаловите аларми поради Ковид-19

Картата на Европа повторно се менува за влез на туристите, бидејќи големи делови на Франција, Грција и цела Ирска ја менуваат бојата по последното ажурирање на Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ), пренесува Брисел тајмс. Според последните промени, Франција и Грција ќе вклучат речиси целосно портокалов аларм …

Повеќе »