СВЕТ

Идентификувана жената која му испрати писмо со отров на Трамп

Полицијата ја идентификува жената која испрати писмо до претседателот на САД, Доналд Трамп, во кое се наоѓаше смртоносниот отров рицин. Писмото најверојатно испратено од Канада, вчера беше пресретнато од американската полиција, која не откри повеќе детали за испраќачот. – Федералното истражно биро и нашите соработници од американските разузнавачки служби и …

Повеќе »

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 31.074.026лица. Од нив починале 962.709 пациенти, а оздравеле 22.658.885 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција е намален бројот на нови случаи на Ковид-19, но е зголемен бројот на починати лица …

Повеќе »

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 31 милион

Бројот на заразени со коронавирусот во светот, според веб-страницата Ворлдометер (Worldometer), надмина 31 милион. САД се најпогодени од пандемијата, каде има речиси седум милиони заразени, а повеќе од 200.000 починале. На второ место е Индија, каде се разболеле 5,4 милиони луѓе, а бројот на заразени секој ден се зголемува за …

Повеќе »

Трамп: Кандидатот за Врховниот суд на САД ќе биде жена

Вашингтон, 20 септември 2020 (МИА) – Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека следната недела ќе номинира жена што ќе ја наследи починатата Рут Бадер Гинзберг во Врховниот суд на САД. – Името на кандидатот ќе го објавам следната недела. Тоа ќе биде жена, рече Трамп на предизборен митинг во …

Повеќе »

Починати 958.514 пациенти од коронавирус во светот

Според последните податоци, вклучително вчерашниот ден во светот со новиот коронавирус се заразени 30.827.639 лица. Од нив починале 958.514 пациенти, а оздравеле 22.440.560 луѓе. Атина – Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 240 нови случаи од Ковид-19 и четири смртни случаи, со што бројот на заразени од почетокот …

Повеќе »

Официјален претставник за Њујорк Тајмс открива од каде потекнува отровот што му бил пратен на Трамп

Пакет со отровен рицин, бил испратен до американскиот претседател Доналд Трамп. ФБИ и американската тајна служба, овластени да го штитат претседателот, започнаа истрага за инцидентот. Два теста потврдија дека во пакетот има рицин, се додава во извештајот. Пакетот со рицин, кој беше испратен претходно оваа недела, беше пресретнат пред да …

Повеќе »

Покрената истрага: Кој се обиде да го убие Трамп?

Пакет со отровен рицин, бил испратен до американскиот претседател Доналд Трамп. ФБИ и американската тајна служба, овластени да го штитат претседателот, започнаа истрага за инцидентот. Два теста потврдија дека во пакетот има рицин, се додава во извештајот. Пакетот со рицин, кој беше испратен претходно оваа недела, беше пресретнат пред да …

Повеќе »

Во Индија над 5,3 милиони луѓе зааразени со Ковид-19

Во Индија во изминатите 24 часа потврдени се уште 2.539 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени се искачи на 5.308.014 луѓе. Во изминатото деноноќие во Индија регистрирани се 1.247 починати од последици од новиот коронавирус, со што бројот на смртни случаи изнесува 85.625. Индија по бројот на …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 18 септември 2020 (МИА) – Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.490.653 лица со коронавирус. Од нив, 952.228 пациенти починале, а 22.168.239 се излекувани. Софија – Во последните 24 часа, во Бугарија беа потврдени 154 нови случаи на коронавирус, додека 10 лица починаа, објавено е денеска на веб-страницата …

Повеќе »