СВЕТ

Од 1 јуни во Грција привремено се укинува задолжителната маска и на затворено

Од 1 јуни привремено се укинува задолжителната маска и во внатрешните објекти во Грција, со исклучок на болниците, домовите за стари лица и јавниот градски сообраќај, соопшти попладнево министерот за здравство Танос Плеврис, јави дописничката на МИА од Атина. Плеврис рече дека одлуката е по препораката од надлежната комисија на …

Повеќе »

ЕК предлага краткорочна и долгорочна помош за Украина

Европска комисија предложи план за помош на Украина во повоената реконструкција, што предвидува долгорочни реформи и инвестиции, како и итна краткорочна макрофинансиска помош до девет милијарди евра во 2022 година, најави денеска претседателската на ЕК, Урсула фон дер Лајен. Таа наведе дека деветте милијарди евра годинава ќе бидат наменети за …

Повеќе »

Русија: Од Азовстал досега се предадоа 959 украински војници

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека 959 украински војници од опколената челичарница Азовстал се предале оваа недела. – Во текот на изминатите 24 часа, 694 милитанти се предадоа, вклучително и 29 повредени, соопшти Министерството. Во соопштението се додава дека од 16 мај се предале „959 милитанти, меѓу кои и …

Повеќе »

Би-Би-Си: Расправата за функционирањето на Брегзит далеку од завршена

Сметката за несогласувањата околу трговските аранжмани по Брегзит, може да ја платат компаниите и домаќинствата, па се отвора прашањето, ќе се осмелат ли Европската Унија и Велика Британија да се впуштат во трговска војна, пишуваат британски медиуми. Претставници на ЕУ во повеќе наврати предупредуваа на „сериозни” последици, доколку Велика Британија …

Повеќе »

Финска и Шведска можат да сметаат на ЕУ за колективна одбрана, доколку дојде до напад од Русија во транзицискиот период

Почестен сум што ги добив апликациите на Финска и Шведска за членство во НАТО, напиша генералниот секретар на Алијансата на Твитер. Финска и Шведска утрово и официјално ги поднесоа нивните кандидатури за членство во Северноатлантската Алијанса преку нивните амбасадори во седиштето на НАТО во Брисел. Апликациите ги прими генералниот секретар, …

Повеќе »

Еврокомисијата ќе ги објави плановите за надминување на зависноста на ЕУ од руските фосилни горива

Европската комисија денеска треба да ги открие долго најавуваните предлози како ЕУ да ја надмине зависноста од увозот на руски фосилни горива, особено природниот гас Во нацрт-предлозите чии делови објавува агенцијата ДПА, Еврокомисијата предлага нови цели за производство енергија од обновливи извори со зголемена ефикасност, забрзување на процедурите за доделување …

Повеќе »

Финска и Шведска ги предадоа апликациите за влез во НАТО

Шведскиот и финскиот амбасадор официјално ги доставија своите апликации за членство во НАТО до генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Прифаќајќи ги апликациите во седиштето на НАТО, Столтенберг изјави дека потегот е „историски чекор” во „критичен момент” за европската безбедност. Шефот на НАТО истакна дека Алијансата ќе ја процени кандидатурата …

Повеќе »

Девет милиони смртни случаи во 2019 година поради загадување

Девет милиони луѓе во светот починале предвреме во 2019 година поради загадувањето, се наведува во студијата објавена денеска во списанието „Лансет”. Еден од шест предвремени смртни случаи е поврзан со загадувањето, главно со лошиот квалитет на воздухот. Загадувањето и отпадот во воздухот, водата и почвата ретко убиваат директно, но се …

Повеќе »

Одбележување 70 години Економски институт – Скопје при УКИМ

Економскиот институт при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје, денеска одбележува 70 години од своето постоење. На пригодната свеченост по повод јубилејот, Институтот ќе потпише ЕДУ партнерски договор со Даталаб МК, фирма за поддршка на компаниите во процесот на дигитална трансформација. Од Институтот појаснуваат дека станува збор за компанија …

Повеќе »