СВЕТ

Снаата на Трамп ќе се кандидира за сенатор во 2022 година

Лара Трамп, снаа на американскиот претседател Доналд Трамп, има намера да се кандидира на изборите за Сенатот во нејзината родна држава Северна Каролина во 2022 година, пренесуваат Њујорк Тајмс и Политико. Лара Трамп е сопруга на Ерик Трамп, синот на претседателот Доналд Трамп, кој сè уште одбива да го признае …

Повеќе »

Гугл потпиша договори за авторски права со шест француски весници и списанија

Париз, 19 ноември 2020 (МИА) – Најпознатиот светски пребарувач Гугл потпиша договори за авторски права со шест француски весници и списанија, вклучувајќи ги и националните дневни весници „Монд” и „Фигаро”, соопшти денеска американската технолошка компанија на својот блог. Објавувањето следува по повеќемесечни преговори меѓу Гугл, француските издавачи и новински агенции за …

Повеќе »

ИКАО: Авиокомпаниите со најголема загуба поради Ковид-19

Монтреал, 19 ноември 2020 (МИА) – Најтешките последици од корона-кризата, според проценките на релевантни меѓународни организации, ги трпат авиокомпаниите и работниците во туристичкиот сектор. Потенцијалната глобална загуба на бруто приходот на авиокомпаниите во патничкиот сообраќај ќе биде помеѓу 389 милијарди и 391 милијарда долари во текот на целата 2020 година, проценува …

Повеќе »

Во Кина речиси милион луѓе веќе примиле вакцина против коронавирусот

Пекинг, 19 ноември 2020 (МИА) – Речиси еден милион луѓе веќе ја примиле експериментална вакцина против коронавирусот која ја разви фармацевтската група Синофарм, соопшти денеска кинеската компанија. Кина во јули почна програма за итни случаи, во која досега беа вклучени три вакцини кои се во завршна фаза на тестирање за здравствени работници и …

Повеќе »

Строго шестдневно затворање стапи на сила во Јужна Австралија

Аделаида, 19 ноември 2020 (МИА) – Почна едно од најсилните затворања во Австралија, бидејќи Владата ги забрани сите собири на отворено, вклучително и свадби, погреби, испораки на храна, со цел да се запре ширењето на вирусот во државата Јужна Австралија. Фотографиите на социјалните мрежи ги покажуваат празните улици на Аделаида, …

Повеќе »

Кина со нови мерки поттикнува потрошувачка

Пекинг, 19 ноември 2020 (МИА) – Кина ќе воведе нови мерки за поттикнување на потрошувачката на производи во клучните сектори и искористување на потенцијалот на руралната потрошувачка, се вели во соопштението на Државниот совет. Како што објави кинеската медиумска група (ЦМГ), ќе се обезбеди поголема поддршка за растот на т.н. Интернет плус туризмот, со цел подобро да се задоволи …

Повеќе »

Кои се најскапите десет градови во светот?

Цирих и Париз ги потиснаа Сингапур и Осака од водечките места на новата ранг-листа на најскапи градови во светот, приклучувајќи му се на Хонг Конг со којшто го делат првото место. Неодамнешното истражување на британски „Економист” за трошоците за живот, покажува дека корона-пандемијата влијаела на цените на стоките и услугите …

Повеќе »

САД ја укинаа забраната за летовите на авионите 737Макс на Боинг

Вашингтон, 18 ноември 2020 (МИА) – Компанијата Боинг денеска доби дозвола од американската Сојузна управа за воздухопловство (ФАА) дека нејзиниот авион 737Макс повторно може да сообраќа, по речиси две години откако е приземјен низ светот поради две кататсрофални несреќи во кои загинаа неколку стотици патници. Шефот на ФАА, Стив Диксон потпиша …

Повеќе »

Кина развива пет вакцини против коронавирус

 Кина во моментов развива пет вакцини против коронавирус, од кои некои се во трета фаза на клиничко испитување во некои странски земји, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на земјата. Портпаролот на Министерството, Жао Лиџијан изјави дека од избувнувањето на коронавирусот, кинеската Влада развила пет различни технолошки пристапи во развојот …

Повеќе »