СВЕТ

Трамп најави изборна победа во Мичиген

Вашингтон, 11 септември 2020 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп вчера на митинг во Мичиген кажа дека ќе победи во оваа сојузна држава, додека илјадници приврзаници му аплаудираа, а само неколкумина од нив се придржуваа на мерките против коронавирусот. -Вака не изгледа собир на човек кој ќе биде второ место, …

Повеќе »

Денот кога светот застана – 19 години од уривањето на кулите близначки во Њујорк (видео)

На денешен ден во 2001 година членови на Ал Каеда киднапираа четири американски авиони и извршија истовремен напад врз неколку цели во САД. Два од авионите удрија во кулите на Светскиот трговски центар во Њујорк, попознати и како „Кулите близначки”. Третиот авион се урна во зградата на Пентагон, крај Вашингтон, …

Повеќе »

СЗО: Коронавирусот ќе биде ставен под контрола за две години

Женева, 11 септември 2020 (МИА) – Светската здравствена организација не знае кога ќе заврши пандемијата на коронавирусот, но претпоставува дека болеста ќе биде ставена под контрола во рок од две години, соопшти прес-службата на таа организација. Денеска се навршуваат точно шест месеци откако СЗО прогласи пандемија, иако организацијата првично го сметаше појавувањето …

Повеќе »

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 28 милиони

Вашингтон, 10 септември 2020 (МИА) – Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 28 милиони. Вирусот е потврден кај 28.029.608 лица, покажуваат податоците на порталот „Ворлдметерс”. Вкупно 908.050 луѓе починаа од вирусот, а 20.106.316 луѓе се излекувани. САД, Индија и Бразил имаат најголем број заразени, каде што има и најголем број …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 9 септември 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 27.871,869 лица. Од нив починале 904.535, а оздравеле 19.931,836 луѓе. – Регистрирани се два нови случаи на коронавирус во Кина, што е за 10 помалку од претходниот ден, соопшти денеска кинеската здравствена …

Повеќе »

Претседателот на САД, Трамп номиниран за Нобелова награда за мир

Претседателот на САД, Доналд Трамп е номиниран за Нобелова награда за мир за 2021 година. „Дејли Меил” информира дека Трамп бил номиниран само неколку недели откако посредувал во постигнувањето договор меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати. Трамп го номинирал норвешкиот пратеник Кристијан Тибринг-Гједе, кој го пофали американскиот претседател за неговите …

Повеќе »

Во Канада се затвораат ноќните клубови поради коронавирусот

Отава, 9 септември 2020 (МИА) – Поради зголемувањето на бројот на случаи на коронавирусот, властите на Британска Колумбија во Канада наредија затворање на сите ноќни клубови, додека во Онтарио се одложи олеснувањето на преостанатите рестриктивни мерки воведени за да се спречи ширењето на Ковид-19. До зголемување на бројот на нови …

Повеќе »

Канада: Во Квебек 120 училишта пријавија случаи на коронавирус

Монтреал, 9 септември 2020 (МИА) – Само неколку дена по отворањето, во речиси 50 училишта во канадската провинција Квебек беа пријавени случаи на Ковид-19, а четири дена подоцна тројно се зголеми бројот на училишта во кои се регистрирани заразени со коронавирусот. Според канадскиот весник Ла Прес, вкупно 120 училишта пријавиле …

Повеќе »

САД ја обвини Кина дека и е страв од независни медиуми

Вашингтон, 8 септември 2020 (МИА) – САД денеска ја обвини Кина дека „се плаши” од независни медиуми, откако Пекинг информираше дека дополнително ќе го ограничи пристапот на странски новинари. „Предложените мерки ќе го влошат новинарството во Кина, која веќе страда од недоволно отворени и независни медиуми”, напиша портпаролката на Стејт …

Повеќе »