СВЕТ

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 8 септември 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 27,.598,422 лица. Од нив починале 898.622, а оздравеле 19.686,700 луѓе. – САД регистрираа уште 24.362 случаи на коронавирус, а вкупниот број на заразени достигна 6.300.727, според Универзитетот Џон Хопкинс. Бројот на починати …

Повеќе »

Аргентина: Професорка болна од Ковид-19 почина за време на онлајн настава

Професорката по историја на факултетот во Буенос Аирес Паола Де Симоне, болна од Ковид-19, почина во својот дом за време на онлајн настава. Нејзините студенти побарале да им ја каже адресата за да можат да повикаат Брза помош откако се пожалила дека има проблеми со дишењето, но таа изустила само …

Повеќе »

Aерозагадувањето и натаму претставува најголема еколошка опасност по здравјето

Последниот извештај на Европската агенција за животна средина, ЕЕА, покажува дека аерозагадувањето и натаму претставува најголема еколошка опасност по здравјето, а Северна Македонија и другите земји од регионот конзистентно покажуваат лоши резултати во анализите за последиците од загадувањето врз здравјето на граѓаните, јави дописничката на МИА од Брисел. Албанија и …

Повеќе »

Трамп: Претставниците на Пентагон сакаат да водат војни за производителите на оружје да бидат среќни

Вашингтон, 8 септември 2020 (МИА) – Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека претставниците на Министерството за одбрана сакаат да продолжат да водат војни за производителите на оружје да бидат „среќни”. Трамп на прес-конференција во Белата куќа вчера повторно негираше дека наводно кажал дека американските војници кои го загубиле животот на …

Повеќе »

Тедрос: Светот мора да биде поподготвен за следната пандемија

Женева, 7 септември 2020 (МИА) – Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска изјави дека светот мора да биде подобро подготвен за следната пандемија, повикувајќи ги земјите да инвестираат во јавното здравство. – Ова нема да биде последната пандемија, рече Тедрос на брифинг во Женева. Тој …

Повеќе »

СЗО соработува со Кина на одобрување на кинеска вакцина против Ковид-19

Женева, 7 септември 2020 (МИА) – Светската здравствена организација (СЗО) соработува со Кина во врска со барањата за меѓународно одобрување на каква било кинеска вакцина за Ковид-19, изјави денеска помошничката генерален директор Маријангела Симао на брифинг во Женева. – Канцеларијата на СЗО во Кина и седиштето на СЗО работат со …

Повеќе »

Трамп одржа прес конференција по повод Денот на трудот во САД

Вашингтон, 7 септември 2020 (МИА) – Во САД денеска е празник, Денот на трудот, и по овој повод претседателот Доналд Трамп одржа брифинг за новинарите во Белата куќа. Акцентот во неговото воведно обраќање беше ставен на економските успеси на неговата Администрација кои „не можеле да бидат постигнати без работниците”. Тој …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 7 септември 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 27.374,682 лица. Од нив починале 894,342, а оздравеле 19.446,615 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција повторно е регистриран зголемен број смртни случаи од Ковид-19, починаа пет лица, додека пак бројот …

Повеќе »

Анти-ковид вакцината ќе биде достапна во Австралија во јануари 2021 година

Сиднеј, 7 септември 2020 (МИА) – Австралиските власти соопштија дека првите количества од вакцината против Ковид-19 ги очекува во јануари, а премиерот Скот Морисон вчера кажа дека дневниот број на новоинфицирани е најмал во последните 10 недели. Морисон притоа откри дека владата со компанијата CSL Ltd постигнала договор за производство …

Повеќе »