СВЕТ

Џонсон бара олабавување на мерките за да се спасат 3,5 милиони работни места

Британскиот премиер Борис Џонсон им порача на министрите во неговата влада што е можно поскоро да ги укинат мерките за изолација за да се спречи околу 3,5 милиони луѓе да ги загубат своите работните места, напиша денеска лондонскиот весник „Сан”. Весникот вели дека веста доаѓа откако премиерот потпиша нови мерки …

Повеќе »

Дневен преглед за состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 6 јуни 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот досега има 6.889.223 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 399.117,  а оздравеле 3. 276.057 лица. Лондон –  Во Велика Британија, регистрирани се уште 204 смртни случаи како резултат на коронавирусот, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 40.465. …

Повеќе »

Индија ја престигна Италија и сега е шеста по број на заразени со коронавирусот

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени со коронавирусот, откако регистрира уште еден рекорден дневен скок во бројот на нови случаи и сега е шеста најзагрозена земја во светот. Во последните 24 часа во Индија се регистрирани 9.887 нови случаи, со што вкупниот број на заразени се искачи на …

Повеќе »

Една од најпосакуваните дестинации во Европа ги губи германските туристи на сметка на Грција и Хрватска

Една од најпопуларните дестинации за европските туристи, се соочува со летна сезона во која се очекува да забележи слаба посетеност. Се работи за Шпанија. Германија, која е најголема во европскиот туризам, официјално го објави датумот на кој ќе ги укине патните ограничувања за своите граѓани. Министерот за надворешни работи, Хајко …

Повеќе »

Во Канада во мај отворени 289.600 нови работни места

Отава, 5 јуни 2020 (МИА) – Канадската агенција за статистика денеска објави дека во мај во земјата се отворени 289.600 работни места со повторно продолжување со работа на компаниите и олеснувањето на рестриктивните мерки воведени поради коронавирусот. Стапката на невработеност се искачи на рекордно високо ниво од 13,7 проценти, надминувајќи …

Повеќе »

Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Вашингтон, 5 јуни 2020 (МИА) – Вработеноста во САД во мај се зголеми за 2,5 милиони, а стапката на невработеност падна на 13,3 проценти, покажаа податоци кои денеска ги објави Министерството за труд, што е далеку подобро од она што го очекуваа економистите и кои укажуваат дека економскиот пресврт би …

Повеќе »

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Бугарското Министерство за здравство издаде наредба за задолжителен 14-дневен карантин за лица кои од Северна Македонија ќе пристигнат во Бугарија. Имено, како што јави БГНЕС, со истата наредба се укинува задолжителниот двонеделен карантин за граѓаните кои пристигнуваат од Босна и Херцеговина и од Црна Гора во Бугарија. Двете промени се …

Повеќе »

Велика Британија воведува 14-дневeн карантин за сите пристигнувања по 8 јуни

Велика Британија воведе задолжителна 14-дневна карантин за сите патници кои пристигнуваат во земјата од 8 јуни во врска со пандемијата COVID-19. Присуството на негативен тест за коронавирус не е причина да се избегне карантин, според Министерството за надворешни работи (МНР). Најрано 48 часа пред датумот на пристигнување во Велика Британија, …

Повеќе »

На донаторската конференција во Женева собрани помалку пари за хуманитарна помош за Јемен

Над 130 земји-донатори и хгуманитарни организации собраа 1,35 милијарди американски долари хуманитарна помош за Јемен, помалку од сумата што ја побараа ОН за да се спречи хуманитарната катастрофа во оваа земја, објави Би-Би-Си. Координаторот на програмата за итна хуманитарна помош за Јемен, Марк Лукок, предупреди дека доколку не се соберат …

Повеќе »