СВЕТ

Кина со нови мерки поттикнува потрошувачка

Пекинг, 19 ноември 2020 (МИА) – Кина ќе воведе нови мерки за поттикнување на потрошувачката на производи во клучните сектори и искористување на потенцијалот на руралната потрошувачка, се вели во соопштението на Државниот совет. Како што објави кинеската медиумска група (ЦМГ), ќе се обезбеди поголема поддршка за растот на т.н. Интернет плус туризмот, со цел подобро да се задоволи …

Повеќе »

Кои се најскапите десет градови во светот?

Цирих и Париз ги потиснаа Сингапур и Осака од водечките места на новата ранг-листа на најскапи градови во светот, приклучувајќи му се на Хонг Конг со којшто го делат првото место. Неодамнешното истражување на британски „Економист” за трошоците за живот, покажува дека корона-пандемијата влијаела на цените на стоките и услугите …

Повеќе »

САД ја укинаа забраната за летовите на авионите 737Макс на Боинг

Вашингтон, 18 ноември 2020 (МИА) – Компанијата Боинг денеска доби дозвола од американската Сојузна управа за воздухопловство (ФАА) дека нејзиниот авион 737Макс повторно може да сообраќа, по речиси две години откако е приземјен низ светот поради две кататсрофални несреќи во кои загинаа неколку стотици патници. Шефот на ФАА, Стив Диксон потпиша …

Повеќе »

Кина развива пет вакцини против коронавирус

 Кина во моментов развива пет вакцини против коронавирус, од кои некои се во трета фаза на клиничко испитување во некои странски земји, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на земјата. Портпаролот на Министерството, Жао Лиџијан изјави дека од избувнувањето на коронавирусот, кинеската Влада развила пет различни технолошки пристапи во развојот …

Повеќе »

Каракачанов: Во Северна Македонија не плукаат толку многу врз КОВИД-19 како врз нас

За време на разговорите, колегите од Скопје се однесуваа како Бугарија да е кандидат, не тие. Ова го изјави вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов за време на неговото сослушување во Националното собрание за Северна Македонија. Тој истакна дека со текот на годините, Северна Македонија има лицемерна и непријателска …

Повеќе »

Кои се најскапите градови во светот?

Цирих и Париз ги потиснаа Сингапур и Осака од водечките места на новата ранг-листа на најскапи градови во светот, приклучувајќи му се на Хонг Конг со којшто го делат првото место. Неодамнешното истражување на британски „Економист” за трошоците за живот, покажува дека корона-пандемијата влијаела на цените на стоките и услугите …

Повеќе »

Една година од првиот случај на коронавирус

Пред една година беше регистриран првиот случај на коронавирус кај 55-годишен маж од кинеската провинција Хубеи. Од тогаш, бројот на заразени лица во светот надмина 55 милиони, а повеќе од 1.300.000 луѓе починаа од последиците на Ковид-19. Нулта пациентот, според „Чајна Морнинг Пост”, е регистриран на 17 ноември 2019 година …

Повеќе »

Кои се најдобрите градови за живеење во светот?!

Во оваа 2020 година, концептот за најдобар град за живеење е променет… Веќе не се зема предвид само забавата и културата, чистиот воздух и високата плата. Годинава, пред сѐ, најбитно беше – здравјето. Списанието „Глобал фајненс”, традиционално, ја состави годишната листа најдобри градови за живеење во светот, врз основа на …

Повеќе »

Јапонија излезе од рецесија, со раст на БДП од пет отсто

Јапонскиот бруто домашен производ се зголеми за пет проценти во периодот меѓу јули и септември во споредба со претходниот квартал, што е повеќе од очекуваното и претставува излез на земјата од рецесија по три последователни квартали пад на економската активност. Падот на економската активност во Јапонија, третата по големина светска …

Повеќе »