СВЕТ

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 27 август 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот од новиот коронавирусот до сега се заразиле вкупно 24.477.427 лица. Од нив починале 832.459, а оздравеле 16.976.141 луѓе. Атина – Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број смртни случаи од Ковид-19, починаа шест лица, додека пак …

Повеќе »

Црн рекорд во Аргентина: Дневно по над 10 илјадни новозаразени со коронавирус

Буенос Аирес, 27 август 2020 (МИА) – Аргентина забележа рекордно дневно зголемување од 10.550 случаи на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство, со што вкупниот број достигна 370.198 случаи од почетокот на пандемијата. Јужноамериканската земја, позната по производство на житарки, во март воведе строг карантин кој првично помогна да се забави …

Повеќе »

САД одобри тест за коронавирус кој чини пет долари

Вашингтон, 27 август 2020 (МИА) – Американската управа за храна и лекови издаде одобрение за употреба на тест за коронавирус, направен од компанијата „Абот Лабораторија”(Abbott Laboratories), кој може да помогне за поголем број тестирања. Од компанијата соопштија дека планираат да испорачаат десетици милиони тестови во септември и дека ќе можат …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 26 август 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот од новиот коронавирусот до сега се заразиле вкупно 24.184,434 лица. Од нив починале 825.994, а оздравеле 16.700,126. – Во последното деноноќие во Бугарија се регистрирани 203 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број се искачи на 15.589, од …

Повеќе »

САД воведуваат нови санкции против Русија

Вашингтон, 26 август 2020 (МИА) – Вашингтон додаде два институти за истражување при руското Министерство за одбрана на списокот за санкции, објави на својата веб-страница Министерството за трговија на САД. Документот беше објавен од Канцеларијата за индустрија и безбедност на веб-страницата на Федералниот регистар. Овие организации се осомничени дека работат …

Повеќе »

Во болниците во Пекинг нема повеќе пациенти со Ковид-19

Пекинг, 26 август 2020 (МИА) – Во болниците во Пекинг, првпат од почетокот на пандемијата на коронавирусот во Кина, нема повеќе пациенти со Ковид-19. Последните двајца пациенти кои биле лекувани од коронавирус се пуштени од болница, соопшти Одборот за здравствена заштита во Пекинг. Од почетокот на епидемијата во Кина, во Пекинг …

Повеќе »

Повеќе од 177.000 починати од коронавирусот во САД

Вашингтон, 25 август 2020 (МИА) – Повеќе од 177.000 луѓе починале од последици од коронавирусот во САД, покажуваат податоците на универзитетот Џонс Хопкинс. Според универзитетот, најмалку 5.750.470 луѓе биле заразени со коронавирусот во САД, додека 177.619 лица починале. Џонс Хопкинс денеска пријави дополнителни 10.746 случаи на коронавирус во САД и …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирусот до сега се заразиле вкупно 23.918.129 лица. Од нив починале 819.422, а оздравеле 16.443.087 луѓе. Атина – Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 168 нови случаи на Ковид-19, од кои 20 по направените тестови на влезните точки во земјата, а …

Повеќе »

Во државата Њујорк повторно се отвораат музеите и теретаните

Њујорк, 25 август 2020 (МИА) – Музеите низ американската држава Њујорк и теретаните во делови од државата надвор од градот Њујорк повторно ќе можат да продолжат со работа во понеделник, согласно олеснувањето на рестриктивните мерки воведени поради пандемијата на коронавирусот. Според упатствата кои ги објави гувернерот на сојузната држава Њујорк, Ендрју Куомо, максималниот број на посетители дозволени …

Повеќе »