СВЕТ

Египет гради автопат на 50 см оддалеченост од станбените блокови (фотографии)

На социјалните мрежи се појавија слики на мост во изградба во соседството во Каиро, кој е толку близу до голем број станбени згради, што изгледа дека е поврзано со нив. Специфичниот дел од автопатот е прикажан на фотографиите и е на околу 50 сантиметри од станбените згради. Ова значи дека …

Повеќе »

Грчките плажи се отвораат денес

Грција утре ќе ги отвори плажите со строги правила и мерки за далечина. Владата повикува на одговорно однесување, што ќе придонесе за успешен почеток на туристичката сезона. Бесплатниот пристап до плажите од утре е многу важен тест за укинување на рестриктивните мерки во иднина, рече портпаролот на грчката влада Стелиос …

Повеќе »

Aмериканската Влада ќе инвестира во сите најдобри кандидати за вакцината против коронавирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека американската Влада ќе инвестира во сите најдобри кандидати за вакцината против коронавирусот. Според него, списокот засега е со 14 ветувачки можности со план за понатамошно намалување. Трамп изрази надеж дека вакцината ќе биде достапна пред крајот на годината. Претседателот на САД рече дека …

Повеќе »

Околу 28,4 милиони планирани операции се откажани или одложени низ целиот свет поради коронавирусот

Околу 28,4 милиони планирани операции се откажани или одложени низ целиот свет, како резултат на епидемијата на Ковид-19, според меѓународна студија на група хирурзи CovidSurg Collaborative објавена денеска. „Во 12-те недели на прекинати болнички активности како резултат на Ковид-19, 28,4 милиони интервенции беа откажани или одложени низ целиот свет, па …

Повеќе »

Границите на Австрија се отворени, но за влез во земјата потребен е здравствен сертификат или задолжителен 14-дневен карантин

Границите на Австрија се отворени, но за влез во земјата потребен е здравствен сертификат или задолжителен 14-дневен карантин, вели австрискиоит амбасадор Георг Вуцас. – Австриските граници секогаш биле отворени. Имавме луѓе на кои им беше потребен третман за канцер во Австрија и кои патуваа во сопствен аранжман околу 22 март. …

Повеќе »

Генералниот директор на СТО Роберто Азеведо ја напушта функцијата во крајот на август

Генералниот директор на Светската трговска организација (СТО), Бразилецот Роберто Азеведо, денеска објави дека ќе ја напушти функцијата на 30 август, една година пред истекот на неговиот втор мандат и додаде дека нема политички амбиции. „Тоа е лична, семејна одлука и убеден сум дека е најдобар во интерес на организацијата”, рече …

Повеќе »

Три години затвор за неносење маски на отворено во Катар

Катарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека од недела во земјата е задолжително носењето маски на отворено, а оние кои нема да ја почитуваат оваа обврска ќе бидат казнети со максимум 200.000 риали ( 49.000 евра), пренесува „Гардијан”. Прекршителите, исто така, би можеле да добијат и казна до три години …

Повеќе »

Без фен за коса, без спа: Како ќе работат хотелите во Бугарија во текот на летото?

  Министерството за туризам објави детални упатства за тоа како ќе функционираат хотелите и рестораните по укинувањето на вонредната состојба во земјата. Со тоа се наведени мерки за безбедност на вработените, безбедност на гостите, упатства за дејствување во случај на сомневање за коронавирус. Тие ги одобрува министерството за туризам и …

Повеќе »

Пандемијата ќе ја чини осигурителната индустрија над 200 милијарди долари

Пандемијата ќе ја чини осигурителната индустрија над 200 милијарди долари, соопшти лондонската осигурителна компанија „Лојдс”. Според проценките на компанијата, исплатите за осигурување на Лојдс сега се на исто ниво како по нападот на 11 септември 2001 година, или надоместокот платен во име на штетата предизвикана од ураганите Харви, Марија и …

Повеќе »