СВЕТ

Израел воведува тринеделен карантин

Израел од денеска воведува тринеделен карантин поради тоа што бројот на заразени со новиот коронавирус не се намалува со месеци. Новите мерки подразбираат затворање на многу фирми, строго ограничување на јавните собири, додека луѓето ќе можат да се движат на еден километар од нивните домови. Карантинот се воведува за време …

Повеќе »

Во Индонезија: Кој не носи маска ќе копа гробови!

Властите во индонезиската провинција Источна Јава воведуваат нестандардни санкции за луѓето кои одбиваат да ги почитуваат мерките против ширењето на КОВИД-19, според локалниот весник Џакарта Пост. Осум жители на градот Грешик во Источна Јава беа принудени да копаат гробови затоа што не ставаа заштитни маски на јавни места. Казната е …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 17 септември 2020 (МИА) – Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.170.077 лица со коронавирус. Од нив, 947.311 пациенти починале, а 21.905.101 се излекувани. Приштина – Рекордна бројка од 239 излекувани од Ковид-19 е регистрирана во изминатите 24 часа во Косово, објави Државниот институтот за јавно …

Повеќе »

Министрите за туризам на Израел и Бахреин првпат разговараа за туристичката соработка

Ерусалим, 17 септември 2020 (МИА) – Министрите за туризам на Израел и Бахреин денеска првпат телефонски разговараа за туристичката соработка, која вклучува патувања во Обединетите Арапски Емирати. Разговорите меѓу израелскиот министер Асаф Замир и неговиот колега од Бахреин Зајед бин Расид ал Зајани следат по потпишувањето на договорот за воспоставување …

Повеќе »

СЗО повикува за подобра заштита на здравствените работници во време на падемијата

Женева, 17 септември 2020 (МИА) – Здравствените работници, кои се во првите редови во борбата против пандемијата Ковид-19, плаќаат висока цена за своето здравје, предупреди Светската здравствена организација (СЗО) денеска, презентирајќи план што треба да помогне во нивна подобра заштита. „Ковид-19 ги ​​стави здравствените работници и нивните семејства во невиден …

Повеќе »

Триесет милиони заразени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот достигна 30.042.218, покажуваат податоците објавени на веб-страницата на Worldometers. Од Ковид-19 досега починаа 945.159 луѓе, а 21.808.302 се излекувани. Најмногу заразени има во САД – 6.828.301, Индија – 5.118.253 и Бразил – 4.421.686. Њујорк, 17 септември 2020 (МИА)

Повеќе »

СЗО: Ковид-19 се шири со невидена брзина со наближување на зимата

Женева, 17 септември 2020 (МИА) – Светската здравствена организација предупреди дека Ковид-19 се шири со алармантно висока брзина во делови на северната хемисфера, неколку месеци пред зимската сезона на грип. – Почнуваме да гледаме вознемирувачки трендови во некои држави, изјави Марија ван Керхов, водечки технички експерт за Ковид-19 при СЗО, …

Повеќе »

Градоначалникот на Њујорк и неговиот персонал ќе бидат на неплатено отсуство поради финанскиски тешкотии

Њујорк, 17 септември 2020 (МИА) – Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио објави дека тој и неговиот персонал ќе бидат на неплатено отсуство една недела поради „невидени буџетски предизвици” што се должат на пандемијата на новиот коронавирус, јави ДПА. – Од 1 октомври, сите градски власти ќе заминат на неплатен …

Повеќе »

Трамп: До крајот на годината ќе има 100 милиони вакцина против Ковид-19

Вашингтон, 17 септември 2020 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека најмалку 100 милиони дози вакцина против новиот коронавирус би можеле да бидат дистрибуирани во САД до крајот на годината. – Откако Агенцијата за лекови ја одобри вакцината… ќе можеме да дистрибуираме 100 милиони дози до крајот на 2020 …

Повеќе »