СВЕТ

Грција ќе ги запира мигрантите со звучно оружје

Грција има конфликтно оружје со звучни бранови во близина на границата со Турција за да спречи минување на мигранти, пренесе Сабах. Земјата планира да користи акустични уреди со долг дострел (LRAD) во близина на Александрополис против провинцијата Едрене покрај реката Марица за да ги одврати толпите мигранти да ја преминуваат …

Повеќе »

Американците одат масовно на предвремено гласање или гласаат по пошта

На помалку од три недели пред закажаните избори на 3 ноември, околу 15 милиони Американци досега гласале предвремено, дали лично или преку пошта, поради страв од коронавирусот. Може да се случи за првпат во американската историја на генерални избори предвремено да гласаат мнозинство од избирачите, пишува Вашингтон пост. Весникот јавува …

Повеќе »

Рекордни 96.000 јапонски домаќинства добија државни субвенции за плаќање кирија

Рекордни 96.000 јапонски домаќинства добија државни субвенции од април до август за да можат да ја плаќаат наемнината во економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот. Бројката опфаќа пет месеци и е 2,6 пати повисока отколку во целата фискална 2010 година и глобалната финансиска криза, кога помош добија 37.151 домаќинство, …

Повеќе »

Во Калифорнија исклучена струјата на 50 илјади домаќинства поради опасност од пожари

Компанијата Пацифик Гас енд Електрик почна со исклучување на електричната енергија на повеќе од 50.000 домаќинства во северна Калифорнија, бидејќи сувите ветровити услови ја обновија опасноста од пожари во сезоната веќе обележана со смртоносни пожари. Компанијата најави дека почнала со намалување на напојувањата за 33.000 потрошувачи, а околу 20.000 треба …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 38.569.330 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.093.534 пациенти, а оздравеле 28.960.264 луѓе. – Во Индија се регистрирани 63.509 заразени лица во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Од последниот пресек од Ковид-19 умреле уште 730 лица, пренесуваат …

Повеќе »

САД: Соборен рекордот во предвремено гласање, досега гласот го дадоа над 12 милиони Американци

Кандидатите за претседател на САД од Републиканската и Демократската партија, Доналд Трамп и Џо Бајден вчера одржаа предизборни собири во важните сојузни држави Пенсилванија и Флорида, на нецели три седмици пред изборите закажани за 3 ноември. Досега 12 милиони Американци гласаа на изборите, вклучувајќи 1,6 милиони на Флорида, покажува проекцијата …

Повеќе »

Мексико замрзна 126 милиони долари на банкарски сметки на криминалци

Мексиканските власти замрзнаа 1.352 банкарски сметки со вкупно 126 милиони долари депонирани од 14 криминални банди. Тоа го објави шефот на финансиското разузнавање Сантијаго Нието, јави ДПА. Парите се од активности како што се продажба на дрога, изнуда и киднапирање. Повеќе од 400 лица се уапсени, според шефот на полицијата …

Повеќе »

Помеѓу 1,00 и 6,00 часот во Белгија ќе биде забрането излегување надвор

Во белгиските области Луксембург и Валон Брабант, вечерните часови стапија во сила како мерка против епидемијата КОВИД-19, објавија локалните медиуми. Помеѓу 1,00 и 6,00 часот во двата јужни области ќе биде забрането излегување надвор, освен оние кои одат на работа, во болница или да му помагаат на некое лице во …

Повеќе »

ОН: Годинава од глад во светот умреле седум милиони лица

Светската програма за храна на Обединетите нации соопшти дека годинава од глад во светот умреле седум милиони лица, додека пандемијата на Ковид-19, која може двојно да го зголеми глобалниот глад, однела уште еден милион животи. Светската програма за храна, која минатата недела ја доби Нобеловата награда за мир за нејзините …

Повеќе »