СВЕТ

Кина воведува реципрочни визни ограничувања за Американците

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска ја информира јавноста дека воведува визни ограничувања за американските граѓани кои „се однесуваат непримерено” во однос на Хонг Конг, откако Вашингтон истото тоа го најави за одредени кинески функционери. Портпаролот на Министерството, Џао Лианг, изјави дека Кина ги повика САД да престанат да се …

Повеќе »

Виетнам привремено отпушти 27 пакистански пилоти, ќе ги проверува нивните дипломи

Виетнам привремено суспендираше 27 пакистански пилоти кои работат за виетнамски авиокомпании. Мерката ќе остане во сила до темелно истражување на информациите за нивните дипломи за обука во училиштата за пилоти. Причината за овој чекор е скандалот со лажни пилотски дипломи во Пакистан, објави информативниот портал ВНЕкспрес. Покрај тоа, ќе бидат …

Повеќе »

(Видео) Пронајден подземен тунел на границата со Србија: Ископан 2 метри ров под земја за преминување на границата

Полицијата во унгарската жупанија Бач-Кишкун откри еден мал подземен тунел кој поминува под граничната ограда меѓу Србија и Унгарија, во близина на местото Качмар. Тунелот е широк од 50×80 см, а долг е 24 метри и се наоѓа на длабочина од два метри под земја. Преминот е откриен за време …

Повеќе »

Кога некој си ја сака работата тогаш годините не се пречка: 90-годишна супер бабичка разубавела чешко село

  Едно чешко село секоја пролет станувало се поубаво благодарејќи на неговата 90- годишна жителка Агнес Каспаркова (Anežka Kašpárková). Оваа баба имала мисија да ги разубавува домовите на своите соседи и црквата во селото Лоука. Велела дека ужива изработувајќи ја својата уметност на фасадите на објектите, на кои сликала моравски …

Повеќе »

Државата која ќе ви даде 3.000 долари доколку патувате таму и добиете коронавирус

Ако одлучите да патувате некаде во наредните месеци, а една од можните дестинации е Узбекистан, тогаш веројатноста за заразување на коронавирус е минимална. Или така верува власта. Всушност, бројките зборуваат сами за себе – повеќе од 33 милиони луѓе живеат во Узбекистан, а досега има само 19 мртви за кои …

Повеќе »

Египет повторно ги отвора кафулињата, рестораните, џамиите и црквите

Египет укина многу ограничувања воведени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, така што од денеска повторно ќе бидат отворени кафулињата, рестораните, спортските сали и театрите. Властите, исто така, дозволија да се отворат џамиите и црквите, а полицискиот час е укинат. – Џамиите и црквите нема да можат да …

Повеќе »

Во Тексас затворање на баровите поради ширење на коронавирусот

Гувернерот на Тексас, Грег Абот денеска нареди затворање на баровите од 12 часот по локално време по повторното ширење на коронавирусот во таа американска држава. – Јасно е дека бројот на заразени лица се зголемува поради овие активности. Граѓаните на Тексас се собираат по баровите, рече Абот и повика на …

Повеќе »

Администрацијата на САД веќе подолго време подготвува план за преземање на европските компании „Ериксон” и на „Нокиа”

Администрацијата на САД веќе подолго време подготвува план за преземање на европските компании „Ериксон” и на „Нокиа” од американски технолошки и телекомуникациски конзорциуми со цел вештачки да ја засили конкуренцијата со кинеската телекомуникациска корпорација „Хуавеј”, објави „Волстрит џурнал”. Весникот наведува дека планот не е реализиран поради пандемијата со новиот коронавирус. …

Повеќе »

Бил Гејтс, предупреди дека вакцината против коронавирусот може да не биде многу ефикасна

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, предупреди дека вакцината против коронавирусот може да не биде многу ефикасна како бариера за ширење на инфекцијата. Во интервју за Си-Ен-Ен тој го објасни својот песимизам на следниов начин: „Кога развиваат вакцина истражувачите се водат од две карактеристики – превенција на болеста со вакцинацијата и …

Повеќе »