СВЕТ

Администрацијата на САД веќе подолго време подготвува план за преземање на европските компании „Ериксон” и на „Нокиа”

Администрацијата на САД веќе подолго време подготвува план за преземање на европските компании „Ериксон” и на „Нокиа” од американски технолошки и телекомуникациски конзорциуми со цел вештачки да ја засили конкуренцијата со кинеската телекомуникациска корпорација „Хуавеј”, објави „Волстрит џурнал”. Весникот наведува дека планот не е реализиран поради пандемијата со новиот коронавирус. …

Повеќе »

Бил Гејтс, предупреди дека вакцината против коронавирусот може да не биде многу ефикасна

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, предупреди дека вакцината против коронавирусот може да не биде многу ефикасна како бариера за ширење на инфекцијата. Во интервју за Си-Ен-Ен тој го објасни својот песимизам на следниов начин: „Кога развиваат вакцина истражувачите се водат од две карактеристики – превенција на болеста со вакцинацијата и …

Повеќе »

Првите туристи ќе заминат во Меѓународната вселенска станица во 2023 година

Москва, 25 јуни 2020 (МИА) – Двајца вселенски туристи ќе заминат во Меѓународната вселенска станица на во 2023 година, откако е потпишан договор помеѓу RSC Energia (Русија) и Space Adventures Inc. (САД), се наведува во соопштението од руската компанија. „RSC Energia и Space Adventures Inc. имаат потпишано договор за спроведување …

Повеќе »

Најнови сознанија: Еве кога Грција планира за отворање на границите за нашите граѓани

Засега остануваме на нашиот основен план, вели портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина на редовниот брифинг со новинарите, во однос на тоа дали остануваат на првичниот план за отворање на копнените граници на 1 јули. -Ги следиме одблиску епидемиолошките карактеристики во …

Повеќе »

Шкотска има потреба од работници: 35 чаca во неделата, а платата е 24.500 евpa (Видео)

На најсеверниот остров во Шкотска, Северен Роналдсеј, кој припаѓа на архипелагот Оркниски острови, се oбјави оглас за работа при што се бараат заинтересирани пастири кои треба да чуваат редок вид на шкотски овци. Работниците ќе работат 35 часа во неделата, а платата ќе им биде 24.500 евра месечно. Тој кој …

Повеќе »

Во јуни без работа во Мексико ќе останат 130.000 работници

Мексико Сити, 24 јуни 2020 (МИА) – Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска изјави дека во јуни досега во земјата се изгубени околу 85.000 регистрирани работни места и дека до крајот на месецот вкупниот број на отпуштени работници може да достигне дури 130.000. Британските медиуми пренесуваат дека мексиканската економија …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Скопје, 24 јуни 2020 (МИА) – Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 9.422.847. Од нив починале 481.441, а оздравеле 5.092.693 луѓе. – Во Србија се регистрирани 143 нови случаи на заразени со Ковид-19. Нема нови починати. – Во Косово вчера се потврдени 52 новозаболени од Ковид-19, 39 излекувани …

Повеќе »

Јорданците се светски прваци во пушење тутун, со помош на власта и компаниите

Процентот на пушачи во Јордан е највисок во светот, повеќе од 80 проценти од мажите во Јордан пушат или редовно користат никотински производи, вклучувајќи ги и електронските цигари, според податоците на државното истражување од 2019 година во соработка со Светската здравствена организација. Во просек, Јорданците кои се пушачи, дневно пушат …

Повеќе »

Обама му помогна на Бајден да собере 7,6 милиони долари за предизборната кампања

Вашингтон, 24 јуни 2020 (МИА) – Поранешниот американски претседател Барак Обама му помогна на демократскиот кандидат за шеф на државата Џо Бајден да собере донации од 7,6 милиони долари од над 175.000 лица. – Нема човек, во кого верувам повеќе, дека е способен да ја излекува оваа земја и да …

Повеќе »