СВЕТ

УНКТАД: Ова се најпогодените земји како резултат на падот на туризмот

Светскиот туризам би можел да загуби повеќе од 1.200 милијарди американски долари или 1,5 проценти од глобалниот БДП по скоро четири месеци прекин заради вирусот корона, а меѓу 15-те земји чиј БДП би можел да претрпи најмногу заради загубите во туризмот, Хрватска е трета, според Унктад (УНКТАД – Конференција на …

Повеќе »

Црно им се пишува: Странските туристи во Црна Гора 460 пати помалку од минатата година

Црногорскиот туризам драстично опаѓа: имало 460 пати помалку странски туристи во Црна Гора во мај отколку во истиот месец лани. Во мај 2019 година, во колективно сместување во Црна Гора имало 111.000 странски туристи, додека годинава биле регистрирани само 241 странски туристи во истиот месец. Вкупниот пад на црногорскиот туризам …

Повеќе »

Рудар, татко на 30 деца, стана милионер преку ноќ

Со години да се работи напорно една од најтешките професии во светот и, конечно, целата работа да ви се исплати, правејќи ве милионер за само една ноќ. Ова звучи како неверојатно сценарио, но тоа е факт за Танзанецот Санинио Лаизер. За само неколку часа, долгогодишниот рудар успеа да заработи 7,7 …

Повеќе »

Повеќе од 30 предградија на Мелбурн повторно во карантин

Австралиските власти од денеска на полноќ воведуваат мерка карантин за околу 300.000 луѓе во предградија во северниот дел на Мелбурн. Мерката се воведува по двонеделниот двоцифрен пораст на бројот на новозаразени со Ковид-19 и ќе биде во сила до крајот на месецов. Епидемиолошката ситуација во Австралија во текот на целото …

Повеќе »

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Северна Македонија границите остануваат затворени

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, јави дописничката на МИА од Атина. За македонските државјани, границите …

Повеќе »

Канада ја продолжи забраната за влегување во земјата до крајот на јули

Канадската Влада до крајот на јули ја продолжи забраната за влегување во земјата за повеќето странци, како дел од напорите да се забави ширењето на коронавирусот. Ограничувањето, што важи за сите, освен за канадските државјани и постојани жители, како и за државјаните на САД кои доаѓаат во Канада од животно …

Повеќе »

Нема „Грчка“ за македонските државјани

Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина. -Грција, следејќи ја европската препорака, ја проширува …

Повеќе »

Во Вухан се случува и најголемиот скандал со злато: 83 тони злато се покажа позлатен бакар

Фалсификуваното злато се појавува редовно ширум светот. И додека ова често се случува на Запад, најновиот скандал со злато, во кој спаѓа и најголемата количина на скапоцениот метал избувна во Кина, повторно во веќе тажната провинција Вухан, објави Зеро, цитирајќи го кинеското издание на Caixin. Приказната датира од околу 2015 …

Повеќе »

Грција денеска ќе ја соопшти листата со трети земји за чии државјани ќе дозволи влез

Грција утре и официјално ќе отвори дел од граничните премини со Северна Македонија, Албанија, Бугарија и Турција, но во текот на денешниот ден ќе се знае дали тоа ќе значи и дозвола за влез кај јужниот сосед за македонските, албанските и турските државјани, со оглед на тоа дека се од …

Повеќе »