Breaking News

СВЕТ

Во Мексико конфискувани 300 килограми таблети фентанил

Обвинителството на Мексико денеска соопшти ддека пред два дена биле откриени и конфискувани 300 килограми таблети фентанил. Дрогата била откриена во камион што превезувал кокосови ореви. Мексико произведува најголем дел од фентанилот што влегува во САД, користејќи хемиски прекурсори увезени од Кина и од други места. Во САД од предозирање …

Повеќе »

Русија: Ние ќе продолжиме да ја продаваме нашата нафта

Кремљ утрово реагираше на одлуката на ЕУ, Г7 и Австралија за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел. Во соопштението се наведува дека Москва ќе продложи со продажба на руската нафта за која се убедени дека секогаш ќе има купувачи. „Таквите чекори неизбежно ќе резултираат со …

Повеќе »

Конференција „ЕУ на границите на мирот и стабилноста“

Паневропска Унија на Македонија, денеска, во Скопје, организира Конференција насловена „Европската Унија на границите на мирот и стабилноста“ по повод 100 години Паневропско движење во Европа и 28 години Паневропско движење во земјава. Како што наведува организаторот, 2022 беше бурна година за Европа, посочувајќи на големите предизвици со кои се …

Повеќе »

Холандската Влада донесе одлука да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната

Следната недела, Холандија ќе се согласи Романија и Хрватска да се приклучат на Шенген зоната, но ќе го блокира приемот на Бугарија, објави холандската радиодифузна корпорација. Холандската влада на денешната седница одлучи дека Бугарија се уште не ги исполнува условите за влез во Шенген, посочува овој медиум. Холандскиот министер за …

Повеќе »

Меѓународната воена коалиција ги засилува патролите на северот од Сирија

Меѓународната воена коалиција, предводена од САД, ги засили патролите во североисточна Сирија, откако областа беше бомбардирана од турските сили, изјави денеска неименуван воен извор. Турција, на 20 ноември, почна серија воздушни напади врз позиции на курдските борци во североисточна Сирија, за кои официјална Анкара се изјаснува дека се терористи. Неколку …

Повеќе »

Пратениците во Прага одобрија обука на 4.000 украински војници на чешка територија

Горниот дом на чешкиот Парламент ја потврди одлуката на Долниот дом за обука на 4.000 украински војници во Чешка, односно нивна обука на тлото на другите членки на Европската унија, во која можат да учествуваат до 50 чешки војници. По одобрување од Долниот дом, во четвртокот Сенатот го ратификуваше и …

Повеќе »

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници наменети за Северна Македонија

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници во транзитна пратка за Северна Македонија се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, јави дописникот на МИА од Белград.. По запленувањето се појавија сомнежи за автентичноста на ваквите вредни предмети кои пристигнале со пратка од Хонг Конг. Дванаесет пакети биле на пат кон …

Повеќе »

Вучиќ: Србија до крајот на годината од ЕУ ќе добие подршка од 165 милиони евра

На средбата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, со еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји, било разговарано и за енергетиката и за барањето за воведување санкции против Русија, јави дописникот на МИА од Белград. По средбата со Вархеји, Вучиќ изјави дека ги разбира неговите забелешки во однос на усогласувањето …

Повеќе »

Неколку украински амбасади добиле„крвав пакет“ со животински очи

Неколку украински амбасади, вклучително и Амбасадата во Загреб добиле „крвави пакети“ со животински очи, соопшти денеска украинското Министерство за надворешни работи. Пакетите, натопени во течност со карактеристична боја и мирис, се испратени до украинските амбасади во Унгарија, Холандија, Полска, Хрватска и Италија, генералните конзулати во Неапол и Краков и конзулатот …

Повеќе »

Меморандум за развој на вертикалниот коридор меѓу Грција, Бугарија, Романија и Унгарија

Двонасочни текови на природен гас од север кон југ и обратно ќе овозможи имплементацијата на „Вертикалниот коридор“ за кој потпишаа Меморандум за разбирање операторите на системите за природен гас на Грција, Бугарија, Романија и Унгарија, јави дописничката на МИА од Атина. Со меморандумот за меѓусебна соработка операторите ДЕСФА и Гастрејд …

Повеќе »