СВЕТ

Трамп повторно се закани дека трајно ќе го прекине финансисрањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека трајно ќе го прекине финансисрањето на Светска здравствена органзиација, ако во следните 30 дена СЗО не постигне одредени подобрувања. – Ако СЗО во следните 30 дена значително не се подобри, привремениот прекин на американското финансирање ќе го прогласам за трајно и ќе …

Повеќе »

Економист отпушта 1.300 вработени поради Ковид-19

Британската мултинационлана компанија Економист ќе го намали бројот на вработени за седум проценти на светско ниво, поради што 1.300 луѓе ќе ги изгубат работните места, како последица на епидемијата со новиот коронавирус. Поради влијанието на пандемијата на пазарот на печатени медиуми Економист одлучи списанието за култура „1843″ во иднина да …

Повеќе »

Трамп не е болен од Ковид 19, но зема хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. …

Повеќе »

Грците се враќаат во нормала: Еве кои новитите ги овозможи грчката држава

Грција влезе во третата фаза на мерки за олеснување и ограничувања насочени кон спречување на ширењето на новиот коронавирус. Земјата сега се враќа во нормалност, а се отвораат средните училишта, трговските центри. Луѓето сега ќе можат да ја напуштат областа на живеење, а повеќе од половина милион луѓе се вратија …

Повеќе »

ФАО бара 350 милиони долари со цел да се зголемат активности во борбата против гладот

Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) бара 350 милиони долари со цел да се зголемат активности во борбата против гладот ​​и да се подобрат животните услови поради кризата со храна што може да настане како последица од пандемијата. И покрај тоа што допрва треба да се види …

Повеќе »

Меркел и Макрон ја поддржаа СЗО

Германската канцеларка Ангела Меркел во говорот на видео-конференцијата организирана од Светска здравствена организација истакна дека пандемијата со новиот коронавирус е глобална криза и апелираше за меѓународна соработка. – Ние поминуваме низ глобална криза со кој се погодини стотци илјади луѓе, кои се заразени и се погодени од социјални и економски …

Повеќе »

Македонски граѓани меѓу кои и 12 сезонски работници од Делчево и Струмица, биле вратени од софискиот аеродром пред поаѓање за Цирих

Македонски граѓани со двојно државјанство меѓу кои и 12 сезонски работници од Делчево и Струмица, биле вратени од софискиот аеродром пред поаѓање за Цирих. Како што тврдат самите патници, враќањето од аеродромот се случило на 10 минути пред поаѓањето на авионот, иако имале купена авионска карта и декларација за коридор, …

Повеќе »

Повеќе од 100 земји го поддржаа барањето на Австралија за истрага на потеклото на Ковид-19

Повеќе од 100 земји го поддржаа повикот на Австралија да се спроведе независна истрага за потеклото на Ковид-19, изјави денеска австралиската министерка за внатрешни работи, Мариса Пејн. Таа истакна дека цел на истрагата е меѓународната заедница со соработка подобро да се подготви за борба против следната пандемија. Австралискиот премиер, Скот …

Повеќе »

Јапонија влезе во рецесија во првиот квартал од годинава

Јапонската економија влезе во рецесија во првиот квартал на 2020 година, бидејќи пандемија со Ковид-19 прекина производство, извоз и потрошувачка, како и стравувања дека може да има уште потешки времиња. Јапонската Влада денеска објави дека бруто домашниот производ паднал во реални услови во периодот јануари-март за 3,4 проценти на годишно …

Повеќе »