СВЕТ

Премиерката на Нов Зелан, Џасинда Ардерн предложи работодавците да размислат за воведување четиридневна работна недела

Премиерката на Нов Зелан, Џасинда Ардерн предложи работодавците да размислат за воведување четиридневна работна недела и други флексибилни опции за работно време за да го охрабрат домашниот туризам и да им помогнат на работниците да ги усогласат работните обврски и приватниот живот. Ардерн се обрати на граѓаните на Нов Зеланд, …

Повеќе »

Гутереш повика за глобална помош за Африка

Генералниот секретар на ОН повика на глобална солидарност со Африка, предупредувајќи дека пандемијата од коронавирусот се заканува на континентот и напредокот. „Постоечките нееднаквости ќе се влошат и ќе се зголеми гладот, неухранетоста и изложеноста на зарази”, рече Антонио Гутереш во видео-пораката. „Побарувачката за африкански производи, туризам и дознаки веќе се …

Повеќе »

Шефот на Одделот за човечкиот вселенски летови на НАСА, Даг Ловеро синоќа поднесе оставка

Шефот на Одделот за човечкиот вселенски летови на НАСА, Даг Ловеро синоќа поднесе оставка, една недела пред агенцијата да ги исорати астронаутите од САД на Меѓународната вселенска станица (ISS) за првпат од 2011 година. Во е-маил до колегите, Ловеро не ја наведе точната причина зошто заминува, истакнувајќи дека заминува „заради …

Повеќе »

Црна Гора подготвува нова туристичка дестинација: 11 милиони евра инвестиции во островот Ластавица

Планираната инвестиција на островот Ластавица, со тврдината Мамула во Херцег Нови, изнесува 5,1 милиони евра оваа година. Ова се наведува во извештајот за реализирана инвестиција и други активности врз основа на договорот за закуп на локалитетот на тој остров за минатата година. Владиниот документ, кој вчера влезе во собраниска процедура, …

Повеќе »

Грција само четири нови случаи на Ковид-19, a од утре жителите на Барселона кои живеат на километар од плажите ќе можат повторно да се сончаат

Скопје, 19 мај 2020 (МИА) – Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.943.001 лица. Од нив починале 321.998, а оздравеле 1.936.611 луѓе. – Министерството за здравство на Грција денеска соопшти само четири нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број се зголеми на 2.840. Бројот …

Повеќе »

Границата меѓу САД и Канада останува затворена до 21 јуни

Канада и САД се договорија нивната меѓусебна граница затворена поради пандемијата да остане затворена барем до 21 јуни за сите патувања што не се неопходни. Сегашното продолжување на одлуката за затворање на границата истекува оваа недела, но двете влади го продолжија за уште 30 денови. Канаѓаните стравуваат од повторно отворање …

Повеќе »

Вухан за 24 часа спроведе 467.847 тестирања на коронавирус

Во Вухан вчера се направени 467.847 тестирања на коронавирус, додека претходниот ден тој број изнесуваше 335.887. Во кинескиот град Вухан, каде беше првото жариште на новиот коронавирус, на 14 мај почна кампања со цел откривање на асимптоматски носители на вирусот. Ваквиот чекор е преземен откако неодамна беа пријавени нови случаи, …

Повеќе »

Околу 108 милиони Кинези повторно во изолација

Околу 108 милиони луѓе во регион во североисточна Кина повторно се во изолација, откако таму повторно се појави коронавирусот, со кој досега се заразени 34 лица. Кусо време откако низ земјата почна да се враќа нормалниот живот, градовите во провинцијата Џинан го прекинаа железничкиот и автобускиот превоз и затворија училиштата, …

Повеќе »

За да го зајакне домашниот туризам Нов Зеланд ја разлегува можноста за дополнителен одмор на граѓаните

Владата на Нов Зеланд ја разгледува можноста за тоа да воведе дополнителен одмор, со цел да го зајакне домашниот туризам. Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјави дека тоа е една од идејите што потенцијално може да и помогне на економијата во земјата. Туризмот е главниот сектор на економијата на …

Повеќе »