СВЕТ

Повеќе од 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

Во светот повеќе од 600 медицински сестри починаа од новиот коронавирус, со кој, според проценките, се заразени околу 450.000 здравствени работници, соопшти денеска Меѓународниот совет на медицински сестри. Бројот на смртни случаи меѓу медицинските сестри е повеќе од двојно зголемен минатиот месец, покажува извештајот врз основа на податоците од над …

Повеќе »

Раст на цените на нафтата

Цените на нафтата денеска забележаа раст, а северноамериканскатра нафта Брент го надмина нивото од 40 долари за барел првпат од март. Цената на нафтата Брент за испорака во август утрово забележараст од 78 центи или за два отсто и се купуваше за 40,35 долари по барел. Цената на фјучерсите на …

Повеќе »

Џорџ Буш повика да се послушаат демонстрантите во САД

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш помладиот изјави дека убиството на Џорџ го одразува „шокантниот неуспех” на борбата на земјата против расизмот и ги повика властите да ги послушаат барањата на демонстрантите. Буш, чија изјава покажува дека неговата позиција се разликува од онаа на претседателот Доналд Трамп, иако не го спомна …

Повеќе »

ПЕЦ: Најмалку 127 новинари во светот починале од Ковид-19

Најмалку 127 новинари од 31 земја починале како последица на вирусот Ковид-19, се наведува во извештајот на меѓународната невладина организација Прес емблем кампањ – ПЕЦ (Press Emblem Campaign). – Медиумските работници имаат важна улога во борбата против Ковид-19. Тие се оние кои ја информираат јавноста за ширењето на заразата. Многу …

Повеќе »

Поради пандемијата изборите во Боливија одложени за 6 септември

Парламентарните избори во Боливија, одложени поради пандемијата на коронавирус, ќе бидат на 6 септември, наместо на 3 мај, како што беше планирано, рече претседателот на Врховниот изборен суд, Салвадор Ромеро. Боливија, која се наоѓа во длабока криза, има привремен претседател – сенаторката Жанин Ањез, бидејќи претседателот Ево Моралес поднесе оставка …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот до сега има 6.419.767 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 379.014, а оздравеле 2.941.660 луѓе. Атина – Националната организација за јавно здравје на Грција денеска соопшти 19 нови случаи на Ковид-19, од кои 12 се кај патници од летот Доха – Атина. Вкупниот број …

Повеќе »

НАСА: За четири дена до Земјата се приближува потенцијално опасен астероид

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен” ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА. Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание од 5,1 милиони километри со брзина од 11,1 километар …

Повеќе »

Раст на цените на нафтата на светските берзи во пресрет на средбата на групата ОПЕК +

На светските берзи и  денеска продолжуваат да растат цените на нафтата бидејќи трговците чекаа да видат дали најголемите производители на црното злато на виртуелниот состанок закажан за оваа недела ќе се согласат да продолжат со намалување на производството, како поддршка на зголемувањето на цените. Цената на нафтата „Брент” од Северно …

Повеќе »

Венецуела ги ограничи субвенциите за гориво на 120 литри месечно

Венецуела воведе нов систем на продажба на гориво, со што во иднина граѓаните ќе може да се купат само 120 литри бензин месечно по субвенционирани цени, пренесе ДПА. На овој начин граѓаните ќе можат да купуваат 120 литри бензин месечно по цена што одговара на два американски цента. Потоа, цената …

Повеќе »