СВЕТ

Сваминатан: Повеќе од 180 земји се вклучија во финансирањето на вакцините против коронавирусот

Повеќе од 180 земји во светот ветија дека ќе учествуваат во напорите на Светската здравствена организација (СЗО) за финансирање на вакцините против Ковид-19, што ќе бидат дистрибуирани праведно и на богатите и на сиромашните земји, изјави главната научничка на СЗО, Сумија Сваминатан. Бројката, која Сваминанатан денеска ја соопшти на медиумите, …

Повеќе »

Кинеските здравствени власти ќе тестираат девет милионски град

Пекинг, 12 октомври 2020 (МИА) – Кина од денеска почнува да спроведува масовна кампања за тестирање на Ковид-19 во градот Чингдао, во кој живеат околу девете милиони луѓе. Масовното тестирање се спроведува откако беа регистрани шест лица заразени со новиот коронавирус, што предизвика страв од повторно ширење на епидемијата. Според …

Повеќе »

Трае пријавувањето на лотаријата за зелена карта за САД за 2022 година

До 10 ноември ќе трае пријавувањето на лотаријата за зелена карта за 2022 година за Соединетите Американски Држави. Пријавувањето е преку официјалната веб страна dvprogram.state.gov, на која има целосни инструкции, кандидатите ќе можат да проверат дали се избрани преку програмата почнувајќи од 8 мај 2021 година. Од Амбасадата на САД …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 37.588.109 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.078.984 пациенти, а оздравеле 28.187.903 луѓе. Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се 102 нови случаи, со што вкупниот број на инфицирани изнесува 34.787 луѓе. Од последици од новиот коронавирус почина …

Повеќе »

Носењето маска на отворено стана задолжително во Техеран

Иранскиот претседател Хасан Рохани им соопшти на Иранците дека носењето маска на отворени јавни места во главниот град Техеран станува задолжително, а оние што нема да ја почитуваат оваа нова мерка ќе бидат казнети. Иран поминува низ третиот бран од епидемијата, а дневниот број на смртни случаи неделава достигна црн …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 37.225.441 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.074.153 пациенти, а оздравеле 27.955.158 луѓе. -Во последните 24 часа, според податоците на здравствените институции во БиХ со коронавирус се заразени 432 лица, а регистриран е и еден смртен случај. Од почетокот …

Повеќе »

ТикТок забранет во Пакистан поради „неморална” содржина

Исламабад, 10 октомври 2020 (МИА) – Пакистанскиот регулатор на комуникации ја забрани апликацијата ТикТок,оценувајќи оти промовира „неморална” содржина. Пакистанските власти се обратиле до ТикТок да отстрани „неморална” содржина, но тоа не се случило. Апликацијата ТикТок во Пакистан ја презеле 39 милиони пати. ТикТок веќе е забранет во Индија и во …

Повеќе »

Аргентина прва во светот одобри генетски модифицирана пченица

Аргентина денеска официјално стана првата земја во светот што одобри генетски модифицирана пченица отпорна на суша. „Трансгената пченица HB4 развиена од Биосерес и француски Флоримонд Деспрез добро поднесува суша и е отпорна на хербицидот глуфозинат натриум”, се вели во службениот весник на аргентинската Влада. Семето, сепак, не може да се …

Повеќе »

Во Осло ќе се додели Нобеловата награда за мир

Норвешкиот Нобелов комитет ќе ја додели денеска Нобеловата награда за мир, единствената која се прогласува и врачува во Осло. Листата со номинираните е тајна, а единствено е познато дека оваа година бројот на номинирани изнесува 318, меѓу кои се 211 поединци и 107 организации. Во обложувалниците, меѓу главните фаворити за …

Повеќе »