СВЕТ

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот има 10.326.158 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 505.956 , а оздравеле 5.600.574 луѓе -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти дека се регистрирани 15 нови случаи од Ковид-19, со што бројот на заразени се зголеми на 3.390 лица. -На Кипар од …

Повеќе »

За влез на државјани од трети земји Грција ќе се води според каталогот на ЕУ

Во однос на трети земји, вон Европската унија, Грција има цел да се придржува кон каталогот составен од ЕУ, додека, пак, до 15 јули нема да бидат дозволени директни летови од Велика Британија и Шведска, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, по состанокот што Кирјакос Мицотакис го одржа со надлежните …

Повеќе »

Грција задутре отвора седум гранични премини

Грција од среда отвора седум гранични премини на копнените граници со Северна Македонија, Албанија, Бугарија, Турција, соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, јави дописничката на МИА од Атина. Во однос на нашата земја, ќе биде отворен само граничниот премин Евзони (Богородица), додека пак …

Повеќе »

Флорида можно ново жариште на Ковид-19

Во САД во последните 24 часа се регистрирани најмалку 38.845 новозаразени случаи со коронавирус, од чии последици починале уште 264 лица, со што вкупниот број на заразени во земјата достигна 2.548.996, а на смртни случаи 125.804, според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс. Намалување на бројот на инфицирани е забележано само …

Повеќе »

Кина воведува реципрочни визни ограничувања за Американците

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска ја информира јавноста дека воведува визни ограничувања за американските граѓани кои „се однесуваат непримерено” во однос на Хонг Конг, откако Вашингтон истото тоа го најави за одредени кинески функционери. Портпаролот на Министерството, Џао Лианг, изјави дека Кина ги повика САД да престанат да се …

Повеќе »

Виетнам привремено отпушти 27 пакистански пилоти, ќе ги проверува нивните дипломи

Виетнам привремено суспендираше 27 пакистански пилоти кои работат за виетнамски авиокомпании. Мерката ќе остане во сила до темелно истражување на информациите за нивните дипломи за обука во училиштата за пилоти. Причината за овој чекор е скандалот со лажни пилотски дипломи во Пакистан, објави информативниот портал ВНЕкспрес. Покрај тоа, ќе бидат …

Повеќе »

(Видео) Пронајден подземен тунел на границата со Србија: Ископан 2 метри ров под земја за преминување на границата

Полицијата во унгарската жупанија Бач-Кишкун откри еден мал подземен тунел кој поминува под граничната ограда меѓу Србија и Унгарија, во близина на местото Качмар. Тунелот е широк од 50×80 см, а долг е 24 метри и се наоѓа на длабочина од два метри под земја. Преминот е откриен за време …

Повеќе »

Кога некој си ја сака работата тогаш годините не се пречка: 90-годишна супер бабичка разубавела чешко село

  Едно чешко село секоја пролет станувало се поубаво благодарејќи на неговата 90- годишна жителка Агнес Каспаркова (Anežka Kašpárková). Оваа баба имала мисија да ги разубавува домовите на своите соседи и црквата во селото Лоука. Велела дека ужива изработувајќи ја својата уметност на фасадите на објектите, на кои сликала моравски …

Повеќе »

Државата која ќе ви даде 3.000 долари доколку патувате таму и добиете коронавирус

Ако одлучите да патувате некаде во наредните месеци, а една од можните дестинации е Узбекистан, тогаш веројатноста за заразување на коронавирус е минимална. Или така верува власта. Всушност, бројките зборуваат сами за себе – повеќе од 33 милиони луѓе живеат во Узбекистан, а досега има само 19 мртви за кои …

Повеќе »