СВЕТ

Германија/избори: Долг пат до нова влада

По парламентарните избори одржани вчера, Германија има долг пат до новата влада најверојатно да биде составена од тричлена коалиција. Големата коалиција, која повторно би се состоела од ЦДУ/ЦСУ и СДП, според анкетите, е влада поддржана од само осум проценти од Германците. Меѓутоа, поради кризата, се уште е можна варијанта, но …

Повеќе »

Почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Изборната кампања за Локалите избори 2021 закажани за 17 октомври ќе почне денес (27 септември) и ќе трае 20 дена пред денот на изборите. Учесниците на изборите, политичките партии и независните кандидати веќе го најавија почетокот на кампањата, како и активностите што ќе следуваат. Најголем дел од кандидатите за градоначалници …

Повеќе »

Избори во Германија

Околу 60,4 милиони Германци денеска го избираат идниот состав на парламентот и индиректно идниот канцелар, кој ќе ја наследи Ангела Меркел. Федералната изборна комисија ја одобри кандидатурата на вкупно 54 партии, но на изборите излегуваат 47 партии. Се натпреваруваат 6.211 кандидати, од кои 2.024 се жени. Се очекува главната борба …

Повеќе »

Георгиева ги негира наводите од извештајот за влијанието на Кина врз Светската банка

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева ги отфрли обвинувањата од независниот извештај за нејзината наводна улога во скандалот со местење на податоци поврзани со Кина во времето кога таа беше извршен директор на Светската банка, наведувајќи дека постојат „фундаментални грешки” и „замена на тези”. Таа ја обвини канцеларијата на …

Повеќе »

Норвешка по 561 ден ги укинува сите ограничувања воведени поради Ковид-19

Норвешка од денеска целосно се отвора и ги укинува мерките воведени поради пандемијата на Ковид-19, кои ги ограничија физичките контакти и блокираа голем дел од економијата. Одлуката повеќе да не се бара физичка дистанца ќе им овозможи на културните и спортските места во Норвешка да работат со полн капацитет, рестораните …

Повеќе »

Меркел повика да се гласа за Лашет со цел „Германија да остане стабилна”

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика граѓаните да гласаат за Армин Лашет, конзервативниот кандидат на нејзината партија ЦДУ, за да ја одржат Германија „стабилна”. Пораката е испратена два дена пред одржувањето на парламентарните избори на кои се бира нејзин наследник. – За Германија да остане стабилна, Армин Лашет мора да …

Повеќе »

Шеф на иранската дипломатија: Иран наскоро ќе ги обнови нуклеарните преговори

Иран многу брзо ќе се врати на преговарачка маса за обнова на почитувањето на нуклеарниот договор од 2015 година, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи, Хосеин Амир-Абдулахиан. – Исламската Република Иран ќе се врати на преговарачка маса. Во моментов ги разгледуваме досиејата во Виена и многу скоро повторно ќе …

Повеќе »

Привршува предизборната кампања во Германија

Последните предизборни настани во рамки на кампањата за парламентарните избори во Германија се планирани за денеска и утре, јави ДПА. Изборната кампања се приведува кон крај. Двајца од кандидатите за канцелар, социјалдемократот Олаф Шолц и Аналена Бербок од Зелените, се упатуваат кон Северна Рајна-Вестфалија, најголемата германска провинција и срцето на …

Повеќе »

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

Норвешка од утре целосно се отвора и ги укинува мерките воведени поради пандемијата на Ковид-19, кои ги ограничија социјалните контакти и го блокираа голем дел од економијата. – Ова е 561 ден откако ги воведовме најстрогите мерки во Норвешка во мирно време. Сега е време да се вратиме на нашата …

Повеќе »