СВЕТ

Рајан: Има напредок во развојот на вакцина, но во употреба дури од 2021 година

Извршниот директор на Светската здравствена организација за итни програми, Мајк Рајан, денеска изјави дека истражувачите „добро напредуваат” во развојот на вакцините против Ковид-19, од кои неколку се во доцни фази на тестирање, но истакна дека нивната првична употреба не се очекува пред почетокот на следната година. Рајан рече дека СЗО …

Повеќе »

Грција со нова рекламна кампања за летото за време на Ковид-19

Destination Greece – Health First има за цел да ја промовира земјата и истовремено да ги преземе мерките против коронавирусот. Погледнете ја новата рекламна кампања на Република Грција за летото за време на Ковид-19  

Повеќе »

Најбогатиот човек во светот поставува нов рекорд: Заработил 13 милијарди долари за еден ден

Најбогатиот човек во светот, основачот на „Амазон“, Џеф Безос, постави нов рекорд во дневната заработка, зголемувајќи го своето богатство за еден ден за 13 милијарди долари. Безос сега поседува неверојатни 189 милијарди долари. Безос значително го зголемил своето богатство за време на пандемијата на вирусот корона, бидејќи милиони луѓе кои …

Повеќе »

Наџиб Разак мора да исплати речиси 400 милиони долари даночен долг

Малезиски суд му наложи на поранешниот премиер Наџиб Разак да подмири околу 400 милиони долари неплатен данок за седум години колку што бил на власт. Наџиб загуби на парламентарните избори во 2018 година, кога народот го осуди поради наводна раширена корупција во неговата влада. Тој се соочува со повеќе обвиненија …

Повеќе »

Тајланд ја продолжува вонредната состојба до крајот на август

Тајланд ќе ја продолжи вонредната состојба до крајот на август, со цел да се спречи натамошно ширење на коронавирусот, изјави денеска Сомсак Рунгзита, генерален секретар на Советот за национална безбедност. Како што пренесуваат странските агенции, оваа изјава на тајландски претставник е дадена по цели два месеца без нови потврдени случаи …

Повеќе »

Расте цената на нафтата по позитивните вести за вакцина против Ковид-19

– Нарачките за септември на нафтата „Брент” за првпат по 9 март ја надминаа границата од 44 американски долари за барел, се гледа од тргувањата на Интерконтиненталата берза (ИЦЕ) со седиште во Атланта, Џорџија. Растот на цената на нафата се должи на позитивните резултати од испитувањата за вакцина против Ковид-19 …

Повеќе »

Во Иран рекорден број починати од коронавирус за 24 часа

Иран забележа рекорден дневен број на смртни случаи од коронавирусот, откако 229 лица починаа во последните 24 часа, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Од почетокот на епидемијата во Иран, вкупно 14.634 лица починале од вирусот, а инфекцијата е потврдена кај речиси 300.000 луѓе, пренесува „Гардијан”. Иран се наоѓа на …

Повеќе »

САД воведоа санкции против 11 кинески компании

Белата куќа воведе санкции против 11 кинески компании, кои се обвинети за кршење на човековите права врз муслиманите во провинцијата Синкјанг, во северозападниот дел на Кина. Со таа одлука САД врши дополнителен притисок врз Пекинг и владејачката Комунистичка партија поради наводното масовно затворање, принудна работа и други кршења на човековите …

Повеќе »

Иран: Треба да се формира клуб на држави погодени од санкциите на САД

Земјите кои биле под најголем протисок од санкциите на Вашингтон треба да се обединат во заедничка борба против политиката на САД, изјави иранскиот амбасадор во Москва, Казем Џалали. – Сметам дека треба да формираме клуб на земји кои се погодени од санкциите. Меѓу членките би се наоѓале моќни држави со …

Повеќе »