СВЕТ

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 12,935,054 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 569,204 , а оздравеле 1,502,785 луѓе. – Светска здравствена организација соопшти дека во изминатите 24 часа забележан е рекорден пораст на новозаразени лица во светот – над 230.000. – Во Србија во изминатите …

Повеќе »

Во Мексико, повеќе од 6.000 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство на Мексико соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 6.094 новозаразени со коронавирусот и 539 смртни случаи. Во Мексико вкупно се заразени повеќе од 295.000 луѓе, а речиси 35.000 починале. Мексиканските власти соопштија дека бројот на заразени и мртви може да биде многу поголем од официјалните …

Повеќе »

Во Индија рекорден пораст на новозаразени со коронавирусот

Во Индија во последните 24 часа регистрирани се рекордни 28.637 нови случаи на коронавирусот, со што вкупниот број на заболени достигна 849.553. Ова влошување на епидемиолошката состојба ги натера властите да најават воведување на карантински мерки во траење од една недела во градот Бангалор во јужниот дел на земјата. Во …

Повеќе »

Маск на седмо место на листата на милијардери на „Блумберг”

Генералниот директор на американскиот производител на електирчни автомобили „Тесла”, Илон Маск, го зазеде седмото место на најновата листа на милијардери на „Блумберг”. Богатство на Маск вчера се зголеми за шест милијарди долари откако акциите на „Тесла” забележаа раст од 10,8 отсто, така што една акција достигна рекордна вредност од 1.544 …

Повеќе »

Цените на свинското месо нагло паднаа: 1500 случаи на коронавирус откриени во кланица во Германија

Цените на свинско месо во Германија паднаа нагло по затворањето на кланицата Тонис, бидејќи корона вирусот се прошири меѓу нејзините работници, така што земјоделците беа принудени да ги продаваат животните по ниски цени. Кланицата за месо и фабриката беше затворена три недели, откако повеќе од 1.500 работници беа позитивни на …

Повеќе »

Амазон казнет од САД поради Крим

САД го прогласија технолошкиот гигант Амазон виновен за кршење на санкциите поради бизнис соработка со анектираниот полуостров Крим, пишува „Москва тајмс”. Амазон е казнет поради давање услуги и доставување производи на поединци од Крим, со што се прекршени санкциите воведени од САД, со кои им се забранува на компаниите да …

Повеќе »

Оптимистични очекувања за вакцината против Ковид-19 на „Пфизер” и „БиоНТеч”

Дејвид Реш од Мерилинд верува дека би можел да биде еден од првите луѓе кои се успешно вакцинирани против Ковид-19 откако учествуваше во испитување кое ветува резултати во создавање на антитела. „Дејли мејл” објави дека апсолвентот по имунологија Реш, кој е првиот кој учествуваше во испитувањето на Универзитетот во Мериленд …

Повеќе »

Популарните плажи во Рио де Жанеиро официјално ќе бидат отворени за пливачите дури кога ќе се најде вакцина против коронавирус

Популарните плажи во Рио де Жанеиро официјално ќе бидат отворени за пливачите дури кога ќе се најде вакцина против коронавирус, изјави градоначалникот Марсело Кривела. Во моментов, плажите во Рио се отворени за вежбање и спортови на вода, иако во последните неколку викенди правилата честопати беа прекршени. Многумина не носат маски …

Повеќе »

Врховниот суд на САД дозволи делумен увид во даночните документи на Трамп

Врховниот суд на САД денеска донесе одлука обвинителството во Њујорк да може да ги добие финансиските документи на американскиот претседател Доналд Трамп, но, барем засега, спречи Претставничкиот дом на Конгресот, во кој мнозинство имаат демократите, да добие увид во тие материјали. Двете пресуди со седум гласови „за” и два „против” …

Повеќе »