СВЕТ

Закерберг со критики за Трамп поради справувањето со коронавирусот (видео)

Шефот на американската компанија Фејсбук, Марк Закерберг смета дека мала е ефикасноста на администрацијата на претседателот Доналд Трамп во борбата против коронавирусот, објави „Хил”. „Во моментов е очигледно дека ширењето на инфекцијата во САД е многу полошо отколку во многу други земји низ целиот свет, а нашата влада и администрација …

Повеќе »

Европски град побара празните станови да се изнајмат во рок од еден месец или локалната власт ќе ги експроприра овие имоти

Со години, Барселона има проблем со недостигот на доволно имоти за изнајмување. И сега локалната самоуправа има нова идеја како да се справи со овој проблем – да ги користи празните заклучени станови во градот. Секторот за домување испрати порака до вкупно 14 компании кои управуваат со 194 имоти дека …

Повеќе »

Италија/Синдикати: Нема услови за почеток на новата школска година

Италијански синдикати остро ја критикуваа министерката за образование Луција Азолина и нејзиниот план за почеток на новата учебна година во септември, објави весникот „Ил Фато Котидиано”. Министерството за образование соопшти дека учебната година ќе започне на 14 септември и дека, според министерката, нема да има нови затворања поради пандемијата. Владата …

Повеќе »

Трамп ги повика Русија и Кина да соработуваат во контролата над вооружувањето

Претседателот на САД, Доналд Трамп, по повод одбележувањето на 75 – годишнината од првиот нуклеарен тест во САД во рамките на проектот „Тринити”, повторно ги повика Русија и Кина да соработуваат во областа на контролата над вооружувањето, јави дописникот на МИА од Вашингтон. – Идната контрола над вооружувањето мора да …

Повеќе »

Во Јапонија најголем дневен пораст на заразени од коронавирус од април

Во Јапонија денеска се регистрирани 623 нови случаи на коронавирус, најголемо дневно зголемување на бројот на заразени од 10 април, но нема нови смртни случаи. Како што соопштија јапонските здравствени власти, 286 нови случаи се во Токио, со што главниот град на Јапонија бележи најголемо зголемување на бројот на заразени …

Повеќе »

Бројот на инфицирани од коронавирус во Индија надмина милион лица

Бројот на заразени со Ковид-19 во Индија надмина еден милион, соопшти денеска индиското Министерство за здравство. Инфекцијата, се вели во соопштението, се шири особено во помалите градови и села каде нема карантин и ограничувања, пренесуваат британските медиуми. Во последните 24 часа во земјата се регистритани нови 34.956 инфицирани лица, со …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 13.800.016 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 589.114, а оздравеле 8.197.400 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 35 нови случаи на Ковид-19, од кои 13 при направените тестови на влезните точки во земјата, со што бројот …

Повеќе »

Канје Вест и натаму кандидат за претседател на САД, ќе се појави на листата во Оклахома

Американскиот рапер Канје Вест уплатил 35.000 долари надомест за да се кандидира како независен кандидат и ќе се појави на гласачкото ливче во сојузната држава Оклахома, пренесува „Гардијан”. Вест е еден од тројцата кандидати кои платиле партиципација за учество на изборите како независни кандидати. Негови конкуренти меѓу независните се пијанистката …

Повеќе »

Тајван одобри четиригодишен развоен план за зајакнување на економијата

Тајванската Влада денеска го одобри четиригодишниот развоен план за зајакнување на нејзината улога во глобалните синџири за снабдување и за промоција на економскиот раст, јави ДПА. Националниот план за развој за периодот 2021-2024 година има за цел просечен годишен економски раст од 3,4 отсто, намалување на невработеноста на 3,5 отсто …

Повеќе »