Breaking News

ВЕСТИ

Директорот на БЈБ Тасевски на конференцијата „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан“ што се одржува во Италија

Директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, Сашо Тасевски денеска учествуваше на завршната конференција на ИПА 2019 проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан“ во Италија на која што, во организација на ЕУ, италијанското МВР и Германската агенција за меѓународна соработка, учествуваа шефовите на полициите на земјите од …

Повеќе »

Средба на Џафери со новиот кувајтски aмбасадор Ал-Фадли

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска остварил средба со новоименуваниот амбасадор на Кувајт за Северна Македонија, Гази Хамад Ал-Фадли, на кој му посака добредојде и успешен мандат. Џафери ја искористи приликата за воедно да се заблагодари за успешната соработка со досегашниот амбасадор, Јакуб Ал-Атики. Како што информираат од собраниската прес-служба, …

Повеќе »

Бектеши: И покрај енергетската криза засилено инвестираме во енергетска транзиција и регионално енергетско поврзување

– Министерот за економија Крешник Бектеши на денешниот панел „Политики и технологии кон декарбонизација“ на годинешниот МЕФ 2023 форум, истакна дека и Република Северна Македонија, исто како и остатокот од Европа го почувствува силно негативното влијание од војната во Украина врз енергетскиот сектор, што предизвика пораст на цените на природниот …

Повеќе »

Маричиќ: Креирање соодветно образование и обука клучни за развој на македонската економија

 Областа „Образование и култура“ обработува суштинска тема за постигнување на благосостојба на македонските граѓани, врз основа на солиден инклузивен економски раст на државата, порача вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ на денешниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 26 – „Образование и култура“ во Брисел. …

Повеќе »

Живковска: Гласањето за ректор помина во најдобар ред, ги собираме резултатите од сите 28 единици на УКИМ

Гласањето за избор на ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје на 28-те единици во негов состав (23 факултети и пет институти) е завршено и поминало во најдобар ред, изјави за МИА проф. Родна Живковска, претседателка на Универзитетската изборна комисија (УИК), до која изборните комисии од секоја од единиците на …

Повеќе »

Груби – Балуку: Изградбата на Коридорот 8 проект од големо значење за целиот регион

Инфраструктурните и енергетските проекти, патот кон евроинтеграциите, како и состојбата во регионот, вклучително и на северот на Косово, беа главни теми на разговор на денешната средба на првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби оствари со албанската вицепремиерка и министерка за инфраструктура и енергетика …

Повеќе »

Османи – Влаховски: Ја цениме континуираната поддршка на Словачка за нашите евроинтеграции

Северна Македонија ја цени континуираната поддршка на Словачка за нејзините европски интеграции порача денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи на средба со неговиот словачки колега Мирослав Влаховски. Како што соопшти МНР, на средбата, одржана на маргините на самитот ГлобСек во Братислава, Османи му честиташе на Влаховски за неговото именување …

Повеќе »

Еден од осудените за „27 април“ Абдуљфета Алими излезе од затвор

Поранешниот вработен во обезбедувањето во Собранието, Абдуљфета Алими, кој беше осуден за настаните од „27 април“, по поминати шест години во затвор, денеска излезе на слобода, потврди за МИА директорот КПД „Идризово“ Зоран Јовановски. Веста на својот фејсбук профил со видео – стрим ја потврди и поранешниот пратеник и екс …

Повеќе »

Почнува соработка меѓу земјоделските инспекторати на Северна Македонија и Италија – заедно до повисоки стандарди во контролата на производите

Директорот на Државниот инспекторат за земјоделство на Северна Македонија, Јане Станкоски и директорот на Централниот инспекциски оддел за заштита на квалитетот и за заштита од измами кај земјоделско-прехранбените производи при Министерството за земјоделство, прехранбен суверенитет и шумарство на Италија Феличе Асентза, македонскиот и италијанскиот амбасадор, Мемеди и Силвестри, потпишаа Меморандум …

Повеќе »