Breaking News

ВЕСТИ

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и 100 отсто ги снабдува домаќинствата, ЕСМ Продажба набавува струја за дополнителни снабдувања по одлуки од Влада

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија го снабдува ЕВН Хоме за потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Снабдувањето се врши 100 процентно, по задолжение добиено од Владата, наместо 60% како што е по законот, а се со цел да се обезбеди електрична енергија по …

Повеќе »

Алити: Се обидуваме вработувањето во администрацијата да биде потранспарентно и да не се вработуваат партиски послушници

Ние како централна власт не можеме да имаме директен имапкт во администрацијата, но со нашите закони се обидуваме да поставиме механизми и инструменти кои ќе им олеснат на институциите да бидат поефикасни во делот на новите вработувања. Се обидуваме начинот на вработување да биде потранспарентен и да нема можност првиот …

Повеќе »

Директорот на АД ЕСМ го пречека германскиот претседател Штајнмаер во Ветерниот парк Богданци

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, го пречека претседателот на СР Германија, Франк Валтер Штајнмаер, во Ветерниот парк Богданци, електрана од обновливи извори изградена со финансиска поддршка преку поволна кредитна линија на германската државна КфВ банка. Претседателот Штајнмајер при посетата ги разгледа ветерниците и се запозна со активностите од …

Повеќе »

Нова цена на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе донесе нова одлука за цената на горивата којашто ќе важи од полноќ. – Исполнети се предусловите, РКЕ ќе носи одлука за цена на горивата со сила од ноќеска на полноќ, вели портпаролката на РКЕ Марина Узунов. Според последната одлука на РКЕ донесена во понеделникот, …

Повеќе »

Изминатото деноноќие произведени 11.842 MWh и целосно задоволени потребите од електрична енергија на домаќинствата и малите потрошувачи

АД ЕСМ на 30.11.2022 година произведе 11.842 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Во Термоелектраните произведени се 5.637 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.205 MWh. Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 4.580 MWh електрична …

Повеќе »

Во Австрија од денеска струјата е поевтина за потрошувачка до 2.900 киловат часови

Во Австрија од денеска стапија во сила субвенционираните цени на струјата што Владата ги донесе со цел да ги растерети граѓаните, па сите домаќинства сега ќе плаќаат по 10 центи за киловат час за потрошувачка до 2.900 киловат часови. Имено, Владата утврдила дека просечната потрошувачка на едно домаќинство во Австрија …

Повеќе »

НАЈАВА/ Презентација на анализа „Разбирање на алатките, наративите и влијанието на кинеската ‘мека моќ’ во Северна Македонија“

Во организација на Фондацијата Конрад Аденауер и Здружение за развој на стратегии, истражување, едукација и промоција на меѓународни вредности ЕСТИМА денеска ќе биде промовирана анализата и истражувањето на тема „Разбирање на алатките, наративите и влијанието на кинеската ‘мека моќ’ во Северна Македонија” во авторство на д-р Ана Крстиновска. Како што …

Повеќе »

Светски ден за борба против СИДА, во земјава од ХИВ/СИДА починале 123 лица

Според Светската здравствена организација (СЗО), ХИВ и понатаму останува глобален проблем за јавното здравје. Повеќе од два милиони луѓе во Европскиот регион на СЗО се погодени од ХИВ. Оценката на СЗО е дека во последните неколку години нема напредок кон постигнување на целите за ХИВ. Намалени се ресурсите, а како …

Повеќе »

Ксијаокинг Ју за МИА: Прогнозите за рецесија на големите економии ќе влијаат врз македонската економија, можна е техничка рецесија

Иако Северна Македонија е помалку изложена на директни економски ризици од војната во Украина, индиректната поврзаност преку намалената побарувачка од главните трговски партнери силно ќе влијае врз економијата и очекуваме да има неколку квартали на техничка рецесија, вели за МИА новата регионална директорка на Светска банка за Западен Балкан, Ксијаокинг …

Повеќе »

Морачанин за МИА: Ќе бараме закон за формирање енергетски задруги и за компаниите и за граѓаните

Партијата ДОМ во следниот период ќе промовира и ќе бара усвојување законско решение со кое ќе се овозможи енергетска демократија, односно формирање енергетски задруги или кооперативи по модели што се прифатени во некои европски земји како Германија и Данска. Претседателката на партијата и пратеничка Маја Морачанин во интервју за МИА …

Повеќе »