ВЕСТИ

Шахпаска: Предлог-граѓанскиот буџет на МТСП за 2022 година изнесува 50,6 милијарди денари

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска го претстави Предлог-граѓанскиот буџет на ресорното министерство за 2022 година, кој изнесува 50,6 милијарди денари. Шахпаска истакна дека 2022 ќе биде година на економско закрепнување, забрзување на растот преку капитални инвестиции. Таа очекува бројот на социјални случаи, кој во моментов е …

Повеќе »

Спасовски: Полициската соработка дава конкретни резултати и нуди перспектива за натамошна стратешка и оперативна соработка

Министерството за внатрешни работи цврсто стои зад приказната за полициска соработка наречена Конвенција за полициска соработка на Југоисточна Европа, која и до денес дава конкретни резултати и нуди перспектива за натамошен развој на стратешката и оперативната соработка во сите земји кои се дел од оваа платформа, истакна министерот за внатрешни …

Повеќе »

Астрологија: 30 ноември е најнесреќниот ден во годинава

Астролози велат дека овој турбулентен 30 ноември речиси на никого нема да му донесе пријатни нешта. Доколку владее чувство дека ништо не оди на добро, вината е во влијанието на планетите, пишува „Мондо“. Емоциите ќе се загреат до крајност – овој 30 ноември е најопасниот ден оваа година и затоа …

Повеќе »

Семејното насилство не зависи од социјалниот статус, вели сопругата на амбасадорот на Бугарија во земјава Билјана Ангелова, која започна кампања против семејното насилство

Од почетокот на пандемијата со Ковид-19 зголемен е бројот на жени жртви на семејно насилство, коментира за БТА сопругата на бугарскиот амбасадор во Република Северна Македонија, Билјана Ангелова, која е иницијатор на кампања за поддршка на жртвите за семејно насилство. Веќе се испратени писма до градоначалниците во Република Северна Македонија …

Повеќе »

Италијанската министерка за внатрешни работи Ламорџезе денеска во Скопје

Во посета на Република Северна Макеоднија денеска ќе престојува министерка за внатрешни работи на Италија, Лучана Ламорџезе. Предвидено е Ламорџезе да учествува на Комитетот на министри на Конвенцијата за полициска соработка на Југоисточна Европа што ќе се одржи претпладнево во Скопје.са/ Скопје, 30 ноември 2021 (МИА)

Повеќе »

Блокирана задолжителната вакцинација на илјадници здравствени работници во 10 американски држави

Федералниот суд вчера ја суспендираше одлуката на американската Влада за наметнување задолжителна вакцинација против Ковид-19 на илјадници здравствени работници во 10 држави, кои беа првите што поднесоа жалба против таквото барање. Во судската одлука се вели дека федералните Центри за медицинска нега и помош немаат експлицитни овластувања од Конгресот да …

Повеќе »

Постигната начелна согласност за влез на Алтернатива во Владата, ќе следи нова средба за кадровски решенија

Програмскиот дел од можната идна соработка на Алтернатива во Владата е начелно договорен на вчерашната средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, додека консултации за кадровските решенија се во тек и по консултации во партиите ќе следи и нова работна средба со тимовите. За заклучоците од …

Повеќе »

Состојбата со коронавирусот стабилна, засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој

Комисијата за заразни болести вчера донесе одлука дека нема потреба од нови мерки за заштита и превенција од новиот сој на коронавирусот Омикрон. Министерот за здравство, Венко Филипче заклучи оти епидемиолошката состојба е стабилна, а двонеделната инциденца се намалува со некаде околу 14 проценти и минатата недела има околу пет …

Повеќе »

Преку организиран државен протокол телата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија, ќе им бидат предадени на семејствата

Телата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија во која настрадаа наши сограѓани, авионски ќе бидат донесени во петок, а преку организиран државен протокол останките ќе им бидат предадени на семејствата во нивните домови. Во текот на вчерашниот ден уште тројца од повредените пациенти кои се лекуваа во болницата „Пиргов” …

Повеќе »