ВЕСТИ

HP ќе го продаде мобилниот оперативен систем на LG

Американскиот компјутерски производител Hewlett-Packard (HP) соопшти во понеделникот дека ќе го продаде мобилниот оперативен систем webOS на јужнокорејската LG Electronics. Така компанијата конечно ќе се раздели со софтверот за паметни телефони, кој го доби со купувањето на неговите креатори од софтверската компанија Palm во 2010 година по цена од 1,2 …

Повеќе »

Никарагва ја пушти најголемата сончева термоелектрана во Централна Америка

Во Никарагва ја открија официјално најголемата сончева термоелектрана во Централна Америка со моќност од 1,3 мегавати / час, пренесесуваат од РИА.Проектот е реализиран во соработка со Јапонија и е во вредност од 12 милиони долари. Целата соларна инсталација се состои од 5900 панели што го доловува сончевото зрачење и ја …

Повеќе »

Новите податоци избришани со надеж дека еврозоната излегува од рецесијата

Надежите дека еврозоната може да излезе од рецесијата наскоро, беа објавени во четвртокот, откако податоците покажаа неочекувано влошување во февруари, а особено во Франција, соопшти Ројтерс. Економистите очекуваа дека индексот PMI (Purchasing Managers ‘Index) во услужниот сектор – еден од раните месечни индикатори за економската активност ќе се додаде кон …

Повеќе »

Apple го патентираше iWatch

Apple поднеле документи до бирото за патентирање за регистрација на нов уред што личи на долгоочекуваниот часовник iWatch. Според информации на специјализираниот сајт AppleInsider уредот има флексибилен AMOLED екран.   Другите карактеристики се со можност да се поврзе со други преносни уреди преку Wi-Fi или Bluetooth.

Повеќе »

Moody’s го одзеде топ рејтингот на Велика Британија

Британија ја загуби највисоката оценка за рејтинг ААА за прв пат од 1978 година наваму поради прогнозата дека “растот на економијата ќе биде многу бавен во следните неколку години”, пренесе BBC. Меѓународната агенција за кредитен рејтинг Moody’s е првата која го намали рејтингот на земјата на ниво AА1. Во објаснувањето …

Повеќе »

Проширувањето на Шенген отпаѓа од дневниот ред на седницата на Советот на ЕУ

Проширувањето на Шенген зоната отпаѓа од агендата на претстојниот состанок на Советот на Европската Унија за правда и внатрешни работи на 7 и 8 март во Брисел, се наведува во дневниот ред на советот, цитиран од агенциите. Во почетокот на годината од ирското претседателство на ЕУ ја раширија програмата, според …

Повеќе »

Lufthansa: Добивка и отпуштања

Германската авиокомпанија Lufthansa имала близу 1 милијарда евра минатата година, но најави дека ќе затвори 700 работни места и ќе ги лиши акционерите од дивиденди за 2012 година, во обид да ги намали трошоците. Чистата добивка на компанијата се зголемила до 990 милиони евра (1,3 милијарди долари) минатата година, најмногу …

Повеќе »

“Порше” ќе назначи 3 илјади работници во Германија

Германскиот произведувач на автомобили “Порше” (Porsche) планира да вработи 3.000 лица во Германија во следните пет години, за да се постигне зголемување на продажбата, според главниот извршен директор на компанијата Матијас Милер, пренесува Франс прес. Автомобилскиот гигант сака да назначи за 8 години 8000 лица во Германија.

Повеќе »

Ричард Брансон ќе донира половина богатство

Познатиот британски претприемач Ричард Брансон објави дека се приклучува на иницијативата “дарежливo ветување” (The Giving Pledge) на Бил Гејтс и Ворен Бафет и ќе донира половина богатство за добротворни цели. објави Bloomberg. Листата веќе брои 105 фамилии од 9 земји. Рускиот магнат Владимир Потанин и индискиот софтверски магнат Азим Премжи …

Повеќе »