ВЕСТИ

Новиот Facebook доаѓа за неколку часови

Социјалната мрежа Facebook го претстави својот целосно изменет проток на вести (news feed) за време на специјалниот настан во Менлоу парк, Калифорнија, пренесува ABC. Листата на надградби е целосно освежена. Сега тој е со убави големи слики и со поделби, има различни видови содржини. Се очекува промената да влијае на сите …

Повеќе »

Трговскиот дефицит во САД мина 44 милијарди долари

До 44.4 милијарди долари скокна трговскиот дефицит на САД во јануари, откако во декември беше опаднат, покажуваат податоците на властите во Вашингтон. Од 38.1 милијарди долари во декември во моментов дефицитот се качил на повеќе од 6 милијарди долари, објави американското Министерството за трговија.

Повеќе »

Франција бара нови мерки за заштеда на 5 милијарди евра од буџетот за 2014 година

Треба да определиме нови мерки за штедење во вкупна вредност од 5 милијарди евра во државниот буџет за 2014 година, посочи Еро. “Овие заштеди ќе ни овозможат да ja гарантираме реконструкцијата на државните финансии и ќе обезбедиме финансирање на веќе договорени мерки за зголемување на конкурентноста, справување со невработеноста и …

Повеќе »

Невработеноста во Чешка достигна 8,1%

До 8,1% достигна невработеноста во Чешка во февруари 2013 година, откако во јануари беше 8%, покажуваат официјалните податоци на властите во Прага. Бројот на граѓаните кои бараат активно работа во европската членка се зголемила на 593 683 во февруари, објави Министерството за труд и социјална политика.

Повеќе »

Samsung и Apple ќе користат безжично полнење во 2013?

Во извештајот се наведува дека Samsung и Apple ќе им се приклучат на HTC, Nokia и LG со безжичното полнење во 2013 – та. Извештајот вели дека Корејскиот Samsung ќе ја адаптира Qi безжичната технологија направена од Wireless Power COnsortium за својот следен предводник, Galaxy S IV. Се е подготвено …

Повеќе »

Microsoft казнет со 731 милион долари

Во 2009-та година, Microsoft беше приморан да им овозможи на Windows корисниците да изберат сопствен веб прелистувач, наместо форсирање на Internet Explorer. Обврската на Microsoft за оваа должност трае до 2014-та година. Сепак, истрага од страна на комисијата откри дека компанијата не го почитувала целосно овој договор. Со лансирање на …

Повеќе »

ФЕД: Економијата на САД се развива умерено

Американската економија се развива со умерено темпо, иако бавно, се вели во извештајот на Федералните резерви на САД (ФЕД). Анализата на ФЕД, вршител на улогата на централна банка на САД, опфаќа податоци од првите два месеци од оваа година – јануари и февруари. За тоа време стапките на економски раст …

Повеќе »

Dow Jones со историски рекорд

Dow Jones Industrial Average достигна нов историски врв во вторникот, а малку по 17 часот македонско време се зголемиле со 0.77% до 14236.8 поени. Тоа е над историскиот рекорд на затворање од 14 164.53 поени, достигнат на 9 октомври 2007 година, па дури и над највисокото ниво, постигнат за време …

Повеќе »

IKEA влегува во хотелиерскиот бизнес

IKEA е еден од неприкосновените примери за успешен бизнис благодарение на своите евтини, стилски и монтажни мебели. Во партнерството со Marriott International шведската компанија ќе се обиде да создаде синџир хотели на истиот принцип, вклучувајќи се во трката помеѓу европските компании во понудата на евтини ноќевања, објави Wall Street Journal. …

Повеќе »