ВЕСТИ

Растот на пазарите во развој се обновува во Бразил и Русија

Во август растот на економиите во развој забележа раст по подобрувањето на условите во Кина и Русија говори студијата на HSBC, пренесува Блумберг. Индексот на пазарите се зголемил до 50,7 од 49,5 во јули (третото најниско ниво на показателот за последните 4 години). Индексот ги следи условите во над 5.000 …

Повеќе »

Норвежани поставија светски рекорд со електромобили (Видео)

Норвежани поставија нов светски рекорд за најдолгa парада од електромобили, пренесоа светските медиуми. Во норвешкиот главен град Осло, 260 автомобили поминаа четири километри пат на периферијата на градот. За време на движењето два беспилотни авиони опремени со камери, ги следеа сите автомобили во движење. Електромобилите беа од брендот Nissan Leaf, …

Повеќе »

ФИАТ ја напушта Италија?

Автомобилскиот производител Фиат, кој е најголемиот работодавец во Италија, се заканува да ја напушти земјата. Тоа ќе се случи, ако Италија не воведе промени во Законот за работните односи, објави англиското говорно електронско издание The Local. 

Повеќе »

Во 2014 година Литванија ќе поднесе барање за членство во еврозоната

Во 2014 година Литванија ќе поднесе до Европската комисија (ЕК) барање за пристапување кон Eврозоната. Тоа го изјави денеска премиерот Алгирдас Буткевичус. “Оваа одлука нема алтернатива. Идната година ќе аплицираме за премин кон еврото”, истакна тој.

Повеќе »

Panasonic излегува од пазарот на паметни телефони

Јапонската корпорација Panasonic Corp. одлучи да го напушти пазарот на smartphone поради ниската популарност на своите производи во земјата. Тоа го соопштија претставници на компанијата, пренесува ИТАР-ТАСС. Корпорацијата објави дека ќе ја претстави последната линија на паметни телефони до крајот на годината, а потоа ќе го прекине развојот на нови …

Повеќе »

„Благој Ѓорев“ го стимулира развојот на македонското земјоделство

„Благој Ѓорев“ ќе го откупи сончогледот на македонските земјоделци по повисока цена од онаа што се нуди на агро берзите Единствениот откупувач на маслодајни семиња во Македонија „Благој Ѓорев“ ќе понуди поголема цена за 1 тон сончоглед во однос на најниската берзанска цена која се нуди на светските пазари годинава. …

Повеќе »

Nokia го продава бизнисот со телефони на Microsoft

Американскиот софтверски гигант Microsoft Corp објави дека ќе го купи делот на Nokia за производство на мобилни телефони. Според информациите на Reuters компанијата на Бил Гејтс ќе плати 5,44 милијарди евра. Во моментов двете компании се здружени при производството на моделите Nokia Lumia, а Microsoft го развива оперативниот систем Windows …

Повеќе »

Фабриките во еврозоната работат со полна брзина

Фабричните активности во еврозоната во август се зголемени со најбрзо темпо од над две години благодарение на силните нарачки за индустриски стоки, пренесува од Ројтерс. За прв пат од средината на 2011 година има и незавршени порачки. Според Маркит (Markit) условите се подобруваат во сите водечки економии во монетарната унија …

Повеќе »

Индекси на цените на мало и на трошоците на животот

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во август 2013 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.5, а индексот на трошоците на животот 100.3. Порастот на индексот на трошоците на животот од 0.3% во август 2013 година, во споредба со претходниот месец, е резултат …

Повеќе »