Breaking News

ВЕСТИ

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Младен Чадиковски денеска на редовно годишно изборно собрание повторно е избран за претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). По преброените гласови, тој го доби потребното мнозинство и со убедлива разлика победи пред противкандидатите Марјан Николовски и Филијана Кока. За Чадиковски гласаа 275 членови на ЗНМ, Николовски доби 119 …

Повеќе »

Не се намалува субвенцијата на земјоделците, и кај некои и ќе се зголеми

Воопшто не се намалува субвенцијата на земјоделците, туку напротив таа останува иста, а кај некои и ќе се зголеми, оние кои имаат зголемено производство, истакна на денешната прес-конференција премиерот Димитар Ковачевски, нагласувајќи дека со измените, 30 проценти од субвенциите ќе се исплаќаат за време на посевите. Тој истакна дека за …

Повеќе »

Ковачевски и Тренчевска заедно со корисниците од „Порака“ – Неготино по повод Меѓународен ден на лицата со попреченост

Лицата со попреченост се високо на агендата на Владата и имаат право да ги користат сите придобивки како и сите граѓани во државата, рече премиерот Димитар Ковачевски по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост – 3 Декември. Ковачевски вчера по повод 3 Декември, заедно со министерката за …

Повеќе »

Во Замбија рестрикции на електрична енергија поради недостиг на вода

Министерот за енергетика на Замбија, Петер Капала најави дека од 15 декември ќе има рестрикции на електрична енергија по шест часа дневно. Тој додаде дека мерката ќе важи се додека не се подигне нивото на вода во хидроелектраната. Хидроелектраната во јужниот дел на Замбија забавено работи поради недостиг на вода. …

Повеќе »

ЕСМ во изминатото деноноќие целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и на малите потрошувачи

АД ЕСМ вчера произведе 12.773 мегават часови електрична енергија со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Во термоелектраните произведени се 7.690, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 5.083 мегават часови електрична енергија, информира Владата. -Во изминатото деноноќие преку „ЕСМ Продажба“ набавени се …

Повеќе »

Ѓорѓевски за МИА: Да ги почитуваме сите добри одлуки и од Белград и од Цариград и да бидеме поединствени во интерес на црквата и народот

Можеме со сигурност да кажеме дека сме признати и прифатени како автокефална црква со еден административен процес којшто треба да се дореши. Ние мораме да ги почитуваме сите добри одлуки и од Белград и од Цариград и да бидеме благодарни за отвореноста, која што се покажува во процесот на решавање …

Повеќе »

Енергетската криза се заканува да ја засени новогодишната магија

Новогодишното украсување на градовите е најсилниот адут за поттикнување на празничната магија. Секоја година огромен број туристи ги посетуваат местата кои се накитени со секаков вид на новогодишни украси, од кои најголем дел се изработени од светилки. Дали крајот на годината, што е претставен како „најубавиот период“ оваа година во …

Повеќе »

ЗНМ избира нов претседател

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска ќе одржи редовно годишно изборно собрание на кое ќе се избираат нов претседател, како и членови на Управниот одбор, надзорниот одбор и на Судот на честа. Освен актуелниот претседател Младен Чадиковски, за позицијата претседател на ЗНМ кандидатури поднесоа и Марјан Николовски и Фиљана …

Повеќе »

Јовановски: Отстранети се автобусите од „Илинденска“, ако нема договор за тек на викендот ќе има блокади в понеделник

Откако не бевме примени на средба во Град Скопје, по извесно време ги отстранивме автобусите од „Илинденска“. Ако нема некој договор во меѓувреме овие два дена, од понеделник почнувајќи од шест часот наутро ќе има повторно блокади, изјави попладневи за МИА, директорот на приватниот автобуски превозник „Слобода превоз“, Ленин Јовановски. …

Повеќе »

Тренчевска: Родовата еднаквост наш врвен приоритет, обезбедуваме еднакви можности за граѓаните

Посветено работиме на родовата еднаквост. Тоа е наш приоритет како Влада и како Министерство, затоа што концептот „Едно општество за сите“ е да обезбедиме еднакви можности за сите граѓани во општеството но и да имаме нулта толеранција за сите видови на насилство останува нашата цел, изјави министерката за труд и …

Повеќе »