Breaking News

ВЕСТИ

Уставни измени според македонски модел

Дебатата за уставни измени треба да се води во експертска работна група каде секоја политичка партија делегира свои претставници и каде врз основа на уставно право и на она што е пропишано со закон се дефинираат амандмани кои потоа се ставаат на јавна расправа. Лидерска средба не е институционален формат …

Повеќе »

Нацевска: Преку финансиска едукација до унапредување на финансиската вклученост и премостување на родовиот јаз

„Повисокото ниво на финансиска писменост придонесува кон повисока вклученост на населението во финансискиот систем, а со тоа и кон побрз економски развој. Подобро едуцираните и информираните клиенти подобро управуваат со личните финансии и придонесуваат кон финансиската стабилност, којашто исто така е предуслов за поголема финансиска вклученост. Оттаму, преку финансиската едукација …

Повеќе »

Уставниот суд ја укина одлуката за ДУП-от во Карпош со кој се предвидува изградба на бензинска пумпа

Уставниот суд на денешната седница одлучи да ја укине одлуката за донесување на Деталниот урбанистички план за Градска Четврт 3 04, Блок 04.05 на Општина Карпош. Портпаролката на Уставниот суд Христина Беловска, денеска на брифинг со медиумите информираше дека Судот од утврдената фактичка состојба и анализирана документација, утврдил дека ДУП-от …

Повеќе »

Пленковиќ во Собранието: Не губете верба и надеж, вложете дополнителни напори во спроведување на реформите за ЕУ

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој е во официјална посета на земјава, во своето обраќање пред пратениците во Собранието оцени дека неговиот престој во Скопје претставува нов чекор во продлабочување на нашите и онака одлични и пријателски односи. Пленковиќ го сподели хрватското искуство за влез во Унијата и бенефитите од тоа, …

Повеќе »

Беловска: Одлуките на Уставен суд се конечни и треба да се почитуваат, меѓутоа Собранието може да направи законски измени

Одлуките на Уставен суд се конечни и треба да се почитуваат, меѓутоа овие одлуки не забрануваат законодавецот, односно Собранието да направи законски измени кои потоа извршната власт ќе ги применува. Улогата на Уставниот суд е да изврши оценка дали законите се во согласност со Уставот, изјави портпаролката на Уставен суд …

Повеќе »

Касами: Оваа Влада нема капацитет да го реализира Коридор 8

Градоначалникот на Тетово Биљал Касами денеска изјави дека актуелната Влада нема капацитет да ги реализира најавените автопатски делници од Коридор 8, затоа што власта, вели, има многу проекти за тетовскиот регион кои останале само најава. За вчерашното неприсуство на свеченоста за Коридор 8 не одговори дали Општината имала покана, но …

Повеќе »

Во штипско-карбинскиот регион зголемен интересот за имунизација по појавата на првиот случај со морбили

По регистрирањето на првиот случај со морбили кај 13-месечно дете од Свети Николе, деновиве е и зголемен интересот за имунизација за прва доза во штипско-карбинскиот регион. Педијатарот, Дијана Коцева – Миланова од службата за превентивна заштита при ЈЗУ „Здравствен дом „Панче Караѓозов“-Штип, вели дека процентот на имунизирани деца до една …

Повеќе »

Ковачевски: Нема потреба од лидерска средба, а процесот на уставни измени е структуриран

Процесот на уставни измени е структуриран процес согласно закон и согласно Устав, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско прашање за хрватскиот модел за уставни измени. Ковачевски беше дециден дека не може да каже што е прифатливо, а што не е прифатливо за него туку дека тој е …

Повеќе »

Петровска – Д’Адарио: Северна Македонија е одговорен сојузник кој директно придонесува кон безбедноста на Алијансата

– Северна Македонија е одговорен сојузник кој директно придонесува кон безбедноста на Алијансата, констатирале на денешната средба во Скопје министерката за одбрана Славјанка Петровска и командантот на Силите за брзо распоредување на НАТО во Италија, генерал-потполковник Лоренцо Д’Адарио, кој престојува во дводневна посета на Северна Македонија. На средбата, министерката Петровска …

Повеќе »

Ивановска: Слаба реализација на Националната стратегија против корупцијата, институциите не се доволно посветени

Само 10 проценти од планираните активности од Акцискиот план  од  Националната стратегија за спречување корупција и судир на интереси (2021 до 2025 година) се завршени во 2022 година, а причина за оваа ниска реализација сметаме дека е слаба посветеност на институциите,  оцени денеска претседателката на Државната комисија за спречување корупција, Билјана Ивановска. …

Повеќе »