Breaking News

ВЕСТИ

Презентирана реализацијата на активностите од Стратегијата за борба против корупцијата

Резултатите од проценката на ризиците од корупција ги извадија на површина најголемите ризични фактори коишто доведуваат до корупција во државата, како и областите и секторите каде што корупцијата е најмногу изразена, истакна претседателката на Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) Билјана Ивановска, на годишната конференција за оценка на остварувањето на Националната …

Повеќе »

Османи разговараше со Блинкен и Шоле: САД даваат силна поддршка за евроинтеграциите на Северна Македонија

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи на маргини на Министерскиот состанок на НАТО во Брисел разговараше со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен и советникот на Стејт департментот, Дерек Шоле. Во фокусот на разговорите беше соработката и активностите во рамки на Стратешкиот дијалог, регионалните актуелности, поддршката за постигнатиот договор меѓу Косово …

Повеќе »

Годишно собрание на Асоцијацијата за е-трговија

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ вчера го одржа своето Годишно собрание. Претседателката на АЕТМ, Нина Ангеловска го отвори собранието и им посака добредојде на присутните, а поздравни обраќања имаа министерот за финансии, Фатмир Бесими, и директорката на Агенцијата за пошти Билјана Аврамовска Ѓоревска. Како што соопшти АЕТМ, во …

Повеќе »

Стапи во сила одлуката за замрзнување на цените на повеќе видови овошје и зеленчук

Во трговијата на мало од денеска килограм свежи домати може да се продава најмногу за 70 денари за килограм, свежите краставици до 75 денари за килограм, килограм кромид до 60 денари, килограм карфиол до 70 денари, килограм свежи зелени пиперки до 90 денари, килограм грав до 75 денари, килограм леќа …

Повеќе »

Годишна конференција за оценка на Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси

Државната комисија за спречување на корупцијата денеска ќе одржи Годишна конференција за оценка на остварувањето на Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси 2021-2025. Настанот ќе започне во 9 часот во хотел „Дабл Три Хилтон“ во Скопје, а на него се најавени обраќања на вицепремиерката задолжена за …

Повеќе »

Седници на комисиите за образование и за европски прашања

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за образование, наука и спорт и за европски прашања. На дневен ред на Комисијата за образование, наука и спорт се предлозите на закони за изменување на Законот за основање на Национална агенција за европски образовни програми и мобилност, на Законот за отворените граѓански …

Повеќе »

Хрватскиот премиер Пленковиќ во официјална посета на Северна Македонија

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Пленковиќ, кој ќе предводи делегација во која се високи владини претставници за економски прашања и за надворешни работи и членови на хрватскиот Сабор, ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести од страна на премиерот Димитар …

Повеќе »

На повидок почеток на процесот за уставни измени, во тек номинација на експерти за работната група

Најдоцна до 10 април Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски, Министерството за надворешни работи, Секретаријатот за европски прашања и парламентарните политички партии треба да номинираат свои претставници во работната група за уставни измени во Министерството за правда. Во групата се повикани да учествуваат и експерти од областа на уставно …

Повеќе »

Шукова ќе потпише договор со ЕБОР за „Регионалниот проект за цврст отпад“

Министерката за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова денеска ќе потпише договор со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за грант средства обезбедени од Шведска агенција за меѓународна развојна соработка (СИДА), наменети за техничка поддршка за спроведување на проектот „Регионален проект за цврст отпад“. Како што известуваат од …

Повеќе »

Вработени во културата повторно протестираа пред Владата, им се придружија и вработени во други институции и министерства

Вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на културното наследство и Агенцијата за филм и денеска, повторно како и претходно неколку дена, протестираа пред Владата. Преку мирен протест изразуваат незадоволство поради како што велат, нивните недостоинствени месечни примања. Како што наведуваат, во Министерството за култура и Управата за заштита …

Повеќе »