ВЕСТИ

Излезе „е-Бонтон“ прирачникот за убаво онлајн однесување

Излезе од печат првиот македонски „е-Бонтонˮ прирачник со 100 правила за добро однесување на интернет, проект кој се реализираше од страна на Фондацијата „е-Македонија“ на Македонски Телеком. На 27, 28 и 29 јуни (четврток, петок и сабота) пред книжарниците ТРИ, Табернакул, Матица и Култура, промотивно ќе биде поделена првата количина …

Повеќе »

Постигнат договор за долгорочен буџет на ЕУ за 2014-2020 година

Европските институции успеаја да постигнат договор за долгорочниот буџет на ЕУ за 2014-2020 година. Договорот стана можен откако земјите членки усвоија предлог за компромис, овластени од парламентарните известувачи за буџетот, Ивајло Калфин и Рајмер Боге. Задоволен сум од постигнатото. Договорот доаѓа токму навреме. Компромисот е доволно добар да ги деблокира …

Повеќе »

Белгија: 3000 затворени фирми

Над 3000 претпријатија во Белгија се затворени во последните две години по воведувањето на целосната забрана за пушење на затворени јавни места, објавија локалните медиуми. За истиот период бројот на угостителството е намален за 22 проценти, а банкротите во секторот се зголеменени за 34 проценти. Вработените во оваа индустрија признаваат …

Повеќе »

Пад на руските туристи во Истанбул

Бројот на руските туристи во Истанбул падна за 45-55% поради протестите кои го зафатија дел од градот, соопшти извршниот директор на Здружението на тур-оператори на Русија (АТОР) Маја Ломидзе, пренесува Интерфакс. Таа истакна дека интересот за турските плажи останува висок. “Протокот на туристи во одморалиштата не се намалува. Во Турција …

Повеќе »

Volkswagen пушта најекономичен Golf во историјата на компанијата

Автомобилскиот гигант Volkswagen откри љубопитни детали за новиот Golf VII – TDI BlueMotion. Според податоците на германскиот производител, новото засилување на компанијата поминува 1.500 километри само со едно полнење, бидејќи троши 3,2 l/100 km, што го прави најекономичен Golf во историјата на Volkswagen. Возилото има 1.6 – литарски турбо-дизел со …

Повеќе »

Парична казна од 10 милиони евра за UBS во Франција

Француската поделба на швајцарската банка UBS понесе парична казна од 10 милиони евра од страна на регулаторите за неисполнување на обврската од страна на банката за зајакнување на контролата на “перење” на пари и даночно затајување, информира “Би Би Си”. UBS и нејзината единица во Франција официјално се под истрага …

Повеќе »

Колку заработува претседателот на Toyota?

Приходите на претседателот на јапонската компанија Toyota кој е најголемиот светски производител на автомобили, Акио Тојода во текот на финансиската 2012 година биле 184 милиони јени ($ 1,88 милиони евра). Ова го соопшти ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на претставници на компанијата, која ги објави финансиските резултати. Основната плата на 57-годишниот Тојода, …

Повеќе »

Македонија забележува пад во потрошувачката на енергија

Електрична енергија, март, 2013 Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2013 година, во Република Македонија, бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија изнесуваше 798 785 МWh, што во споредба со истиот месец од претходната година претставува пад од 0.28%.

Повеќе »

Бразил ќе инвестира $ 23 милијарди во јавниот превоз

Бразилскиот претседател Дилма Русеф, кој е изложен на притисок од неделните протести, изјави дека Владата ќе потроши уште 23 $ милијарди за јавен превоз, и посочи пет клучни области на кои лидерите ќе се фокусираат, за да се забрзаат политичките реформи и подобрувањето на услугите од страна на државата, пренесе …

Повеќе »