Breaking News

ВЕСТИ

„Рамо до рамо до победа“ во Центар Жупа, Дебарца, Струга, Охрид, Пласница и Куманово

Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ денеска продолжи со средби со граѓаните во општините Центар Жупа, Дебарца, Струга, Охрид, Пласница и Куманово. На денешната средба со граѓаните во општина Центар Жупа беше потпретседателката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска, заедно со Методија Димовски, кои, како што наведуваат од СДСМ, …

Повеќе »

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата нема да гласаат за уставните измени, а најмалку и двајца од владејачкото мнозинство

Врз пратениците и врз раководството на ВМРО-ДПМНЕ можам да кажам дека има притисоци, некои посуптилни, некои подиректни  и некои може и граѓаните да ги приметат, рече Антонијо Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и член на Извршниот комитет на партијата на гостувањето во емисијата За или против што се емитува на телевизија …

Повеќе »

Ивановска: Колку што можеме најбрзо ќе го завршиме разгледувањето на договорот со „Бехтел и Енка“

Претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска најавува дека посебно внимание ќе посветат на оние делови од договорот со „Бехтел и Енка“ кои создаваат финансиски обврски за државата. – Посебно внимание ќе посветиме на оние членови кои создаваат финансиски обврски на нашата држава, бидејќи тоа е она што ги засега граѓаните, …

Повеќе »

Николоски тврди дека ќе бидат исплатени дополнителни 11 милиони евра за специјалисти за надзор при изградбата на коридорите

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски попладнево, повикувајќи се на делови од договорот за изградба на коридорите, изјави дека ќе бидат исплатени дополнителни 11 милиони евра за ангажирање на најмалку пет специјалисти за надзор за период од пет години. На гостувањето во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија, Николоски рече …

Повеќе »

Здружението „Братство и единство – Тито“ го одбележа Денот на младоста и роденденот на Јосип Броз Тито – 25 Мај

Со положување цвеќе на споменикот на Јосип Броз Тито, пред истоимената гимназија во центарот на Скопје, членови на Здружението „Братство и единство – Тито“, денеска го одбележаа 25-мај Денот на младоста и роденденот на маршалот и доживотен претседател на поранешна СФРЈ. Трајан Наковски, секретар на Здружението, кое е произлезено од …

Повеќе »

Граѓаните од североистокот возат по рехабилитиран пат Куманово-Страцин

Граѓаните од североистокот од денеска возат по рехабилитиран патен правец Куманово-Страцин. Патот е во должина од 31,2 километри, обновата чини скоро 12 милиони евра, се рехабилитира по повеќе од три децении. На официјалното пуштање во употреба на реконструираната делница, присуствуваа претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, министерот за транспорт и врски …

Повеќе »

Спасовски: Ние сме единствена земја во регионот што донесе нови протоколи за хибридни закани 

Министерството за внатрешни работи во изминатите денови нема дојави за бомби низ училиштата или други институции, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашањето дали има дојави за хибридни закани.  Тој посочи дека сме единствена држава во регионот која во изминатиот период презеде низа  мерки и донесе …

Повеќе »

Шукова: Ги интензивираме активностите за искористување на ИПА грант средствата во животана средина

Степенот на имплементација на ИПА помошта за животна средина и забрзување на процесот на искористување на ИПА грант средствата беа главна тема на денешниот состанок на министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова со шефот на Делегацијата на Европската Унија Дејвид Гир, придружуван од шефот за соработка во …

Повеќе »

Презентирана апликацијата „Мое здравје“

Апликацијата „Мое здравје“ денеска беше презентирана во Скопје. Преку неа, секој граѓанин ќе има увид во податоците за сопственото здравје. Апликацијата е поврзана со системот „Мој термин“, од каде се преземаат сите податоци. Реализирани прегледи кај матичен лекар, специјалистички, лабораториски, дијагностички и болнички упати, рецепти, примени вакцини. Според министерот за …

Повеќе »

ДЗР ги објави ревизиите за Агенцијата за филм

Државниот завод за ревизија ги објави Конечните ревизорски извештаи за извршената ревизија на финансиските извештаи и ревизија на усогласеност за 2021 година на Агенцијата за филм на Република Северна Македонија (2 сметки). . Извор: МИА

Повеќе »