ВЕСТИ

ЦУК: Безбедно евакуирани отсечените семејства на Попова Шапка

Од ЕЛС Тетово,известуваат дека поради силен ветер и снег во текот на вчерашниот ден беше завеан патот до викенд населбата на Попова Шапка, поради што отсечени биле семејства кои биле затекнати во своите домови. Дополнителен проблем представуваше и снемувањето на електрична енергија. Од ЕЛС Тетово започнале со расчистување на патот …

Повеќе »

Санкционирани 431 лице поради неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 431 прекршок, соопшти Министерството за внатрешни работи. Од МВР апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19. рп/скс/ Скопје, …

Повеќе »

Анкета: Во Израел, 0,01 процент од луѓето се заразиле со коронавирусот по вакцинирањето

Прелиминарни бројки објавени од ХМО Макаби, втора водечка агенција за осигурување во Израел, покажуваат дека помалку од 0,01 процент, или само 20 од вкупно 128.600 лица кои ги примиле двете дози од вакцината на Фајзер, се заразиле со коронавирус по нешто повеќе од една недела. Израел во моментов е меѓу …

Повеќе »

Брзи антиген тестови на Меѓународниот Аеродром Скопје

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради КОВИД-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ Македонија, заедно со генетската лабораторијата при Жан Митрев Клиник креираа решение за правење брзи антиген тестови непосредно пред заминувањето на патникот. Како што информираа денеска од ТАВ Македонија, почнувајќи од …

Повеќе »

Во 2020 година во светот за оружје потрошени 1,93 трилиона долари

Седма година по ред има раст на глобалните трошоци за одбрана, па така лани тие достигнаа рекордни 1,93 трилиона долари, покажуваат податоците на информативно-аналитичкиот центар „Џејн”. Ова сума е за 1,9 отсто поголема отколку во 2019 година. Најголем раст, од 5,6 отсто, на потрошени средства за оружје е регистриран во …

Повеќе »

СДСМ: Државата ќе спроведе попис по 19 години, ВМРО-ДПМНЕ залудно се обидува да го саботира

Пописот на населението е од клучно значење за развојот на државата, за граѓаните, а по него ќе може да се креираат мерки и политики кои одговараат на вистинските потреби на народот – економски, здравствени, образовни, социјални, културни, со што ќе се унапредат и нивните права и придобивки. Немањето попис цели …

Повеќе »

Оксфам: Десетте најбогати луѓе би можеле да купат вакцини за сите

Десетте најбогати луѓе на светот би можеле да купат вакцини за сите жители на планетата, покажуваат податоците од извештајот на меѓународната хуманитарна организација Оксфам. Нивното вкупно богатство се зголеми за 540 милијарди долари за време на пандемијата на коронавирусот и сега изнесува 11,95 билиони долари, се наведува во извештајот на …

Повеќе »

АНАЛИЗА : (Не) транспарентност : 677 жалби против “молкот” на институциите!

Притисокот за транспарентност и отчетност на државните институции расте, се зголемува и свесноста на граѓаните, новинарите, граѓанските институции дека имаат право да побараат информација од “јавен карактер”. Институциите најчесто “не сакаат” за зборуваат за јавни набавки, за вработувања, за трошење на народните пари, за користење на државни канцеларии, пишува “Порталб”. …

Повеќе »

Португалското претседателство со ЕУ ќе настојува да почнат преговорите со Северна Македонија

Португалското претседателство со Европската унија го смета процесот на проширување како важно прашање и ќе направат сѐ што е во негова моќ, да се динамизира дијалогот за усогласување на Преговарачката рамка и формално да се отпочнат пристапните преговори меѓу Северна Македонија и ЕУ. Ова на вицепремиерот задолжен за европски прашања …

Повеќе »