Breaking News

ВЕСТИ

И институциите и бизнисот согласни дека за летното и зимското сметање на времето треба да се следат ЕУ директивите

Викендов почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот ноќеска во два часот по полноќ ќе се поместат еден час нанапред, па наместо два, ќе биде три часот. Во Северна Македонија важи средноевропското зонско време. Засега, и институциите и бизнисот сметаат дека во однос на сметањето на времето, и летно …

Повеќе »

Андонов: Државите кои направија стратешка транзиција, а не еуфорична трансформација полесно ја поминаа енергетската криза

Кризата не научи да размислуваме и да делуваме постепено, чекор по чекор да ја правиме транзицијата, да не брзаме. Се прават анализи за влијанието на новиот механизам на Европската комисија CBAM (Carbon Border adjustment mechanism) врз домашната економија, посочи Виктор Андонов, соработникот на премиерот за енергетика на четвртиот самит за …

Повеќе »

Спасевска: Треба да се смени концептот на предавања и пренесување на знаењето

  „Во Македонија има повеќе од 250 000 ученици во основно и средно образование, а наставата ја спроведуваат околу 27 000 наставен кадар. Од овие податоци треба да се започне кога сакаме да ја истакнеме потребата нашите млади да имаат квалитетно образование. Тоа бара донесување на суштински и системски промени. …

Повеќе »

ТИ-Македонија за случајот „Маѓар Телеком“: Задоцнета и селективна правда

Едноставна споредба на содржината на информацијата на ТИ – Македонија од 2012 година и предметот кој се води во правосудниот систем на Република Северна Македонија укажува на селективност во постапката, со намера да се покаже минимален придонес кон борбата против корупцијата и да се одбегне водење на постапка против домашните …

Повеќе »

Во изминатото деноноќие произведени 13.795 мегават часови електрична енергија

АД ЕСМ вчера произведe 13.795 мегават часови електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти, информираат од Владата. При тоа, како што посочуваат, во термоелектраните се произведени 10.195, а во хидроелектраните и во …

Повеќе »

Лидерите на ЕУ се согласија да ги забрзаат реформите на пазарот на електрична енергија

Лидерите на Европската унија се согласија да ги забрзаат реформите на пазарот на електрична енергија со цел да се избегнат големи скокови на цените како што беше случај минатата година. Лидерите на земјите-членки, исто така, синоќа, во нивните заклучоци усвоени на првиот ден од дводневниот самит, ги повикаа Советот на …

Повеќе »

Ковачевски, Меџити и Агелер ќе го посетат реновираниот дел на Клиниката за гастроентерохепатологија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска, заедно со амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер, ќе го посети реновираниот дел на Универзитетската клиника за гастроентерохепатологија. Ковачевски ќе биде придружуван од министерот за здравство, Фатмир Меџити. Премиерот, министерот и амбасадорката ќе бидат пречекани од директорката на Клиниката, проф. д-р Калина Гривчева-Старделова. мч/дма/ фото: МИА …

Повеќе »

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Во 2021 година очекуваниот животен век при раѓање во ЕУ бил 80,1 година. Во 2019 година очекуваниот животен век во ЕУ достигна 81,3 години, но потоа се намали за 0,9 години на 80,4 во 2020 година и во 2021 година за дополнителни 0,3, веројатно поради неочекуваниот раст на смртноста од …

Повеќе »

Бројот на случаи со туберкулоза кај нас континуирано опаѓа, но болеста се уште е присутна

Бројот на случаи со туберкулоза во нашата земја континуирано опаѓа, но болеста се уште е присутна. Ова го потврдија за МИА од болницата за белодробни заболувања кај децата „Козле“ и од Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза. Директорот на болницата за белодробни заболувања кај децата „Козле“, д-р Бесник Зеќири, вели …

Повеќе »

Седница на Буџетски совет на Собранието на Република Северна Македонија

Буџетскиот совет на Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе одржи седница. На дневен ред на седницата се Предлог-одлуката за утврдување на вредноста на бодот за пресметување на платите на собраниските службеници, Предлог-одлуката за начинот на утврдување на платите на вработените во Службата на Собранието на Република Северна Македонија кои …

Повеќе »