Breaking News

ВЕСТИ

Пратеничките ќе бараат со закон да се казнува говорот на омраза

Закон со којшто ќе се казнува говорот на омраза ќе бараат пратеничките во Собранието откако во јавноста се почесто се искажуваат навреди, дисквалификации, дискриминација и омаловажувања не само кон нив, туку воопшто кон жените. Ова ќе биде еден од заклучоците што треба да бидат усвоени на седницата на 8 Март …

Повеќе »

Комисиска расправа во Собранието за напредокот за родовите прашања

Собраниската Комисија за еднакви можности на жените и мажите денеска ќе расправа за Информацијата за напредокот за родовите прашања во последните две децении во Република Северна Македонија. Во владината Информацијата испратена до Собранието нотирани се значајни позитивни промени за родовата еднаквост во земјава во последните 20 години. -Овие подобрувања, сепак, …

Повеќе »

Нови протоколи за справување со кибер заканите, МВР ќе известува ако има реална закана

Во сила се нови упатства, мерки и планови за справување со кибер заканите, според кои по проценка на ризик ќе се преземаат мерки, но без да се нарушува образовниот процес во училиштата. Се преземаат истражни дејствија за секоја дојава што пристигнува, а веќе има сознанија дека дел од нив потекнуваат …

Повеќе »

Меџити за МИА: Не сум разрешен од претседател на огранокот на ДУИ за Чаир

Пратеникот во Собранието и потпретседател на ДУИ, Изет Меџити, кој е еден од најистакнатите членови на т.н. „Огнена група“ во партијата, во изјава за МИА вели дека не се точни информациите оти е разрешен од должноста претседател на огранокот на Демократската унија за интеграција за Општина Чаир. – Не сум …

Повеќе »

Министерот Меџити се обрати на здравствениот конгрес во Тирана

Министерот за здравство Фатмир Меџити учествува на тридневниот здравствен конгрес, што од вчера се одржува во Тирана, Албанија. -Конгресот го отвори албанскиот премиер Еди Рама и министерката за здравство и социјалнa заштита Огерта Манастирлиу. На настанот присуствуваат министри и лидери на здравствени институции од земјите од регионот и Европа, претставници …

Повеќе »

Пратениците се скараа за земјоделските задруги

Првото читање на Предлог-законот за задруги ги скара пратениците. Опозицијата во ова решение препозна, како што рече, можност за реализирање на бизнис интересите на власта во сферата на енергетиката, додека владејачкото мнозинство го бранеше текстот со објаснување дека е согласно европската легислатива. Со Предлог-законот се уредуваат условите, начинот и постапката …

Повеќе »

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и ДКСК склучија договор за партнерство

Во насока на зајакнување на антикорупциските политики и активности во Северна Македонија, Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска потпишаа Меморандум за разбирање. Во рамки на овој договор, Мисијата ќе обезбеди помош за откривање и справување со ризиците од корупција, промовирање на антикорупциските …

Повеќе »

Крајна цел на „Отворен Балкан“ е да нема застанување при патувањата во државите од регионот, вели Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во гостувањето во ТВ24 кажа дека е важно што со иницијативата „Отворен Балкан“ се оствариле договори и државите што се членки се согласиле воопшто да нема застанување при патувањата. -Тоа е крајната цел. Да нема ниту еден полицаец, се изготвуваат софтверски решенија за таа …

Повеќе »

Спасовски: Од 19 октомври па се до денеска со опфатени повеќе од 520 објекти со лажните дојави

Ова е еден интензивен хибриден напад што ни се случува низ целата територија на земјата, при што беа зафатени околу 120 објекти, не само училиштата. Безбедносните служби активно работеа, безбедноста не беше загрозена, но мораше да се постапува според упатствата, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Спасовски во гостувањето …

Повеќе »

Во изминатото деноноќие произведени 18.203 мегават часови електрична енергија

АД ЕСМ вчера произведe 18.203 мегават часови електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти. При тоа, како што информираат од Владата, во термоелектраните се произведени 15.118, а во хидроелектраните и во Ветерниот …

Повеќе »