ВЕСТИ

24 години од атентатот врз Киро Глигоров – Кои се нарачателите и извршителите на поранешниот претседател?!

На 3 октомври 1995 година, во 9 часот и 50 минути бил извршен атентатот врз претседателот на Република Македонија. Глигоров го преживеал атентатот со тешки повреди во пределот на главата. На местото на атентатот загинал неговиот возач Александар Спировски, а бил повреден телохранителот на Глигоров, Илчо Теовски. На повредите подоцна …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски домаќин на црногорскиот колега Ѓукановиќ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно”, претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, кој престојува во официјална дводневна посета на нашата земја. Посетата на црногорскиот претседател е воедно и прва официјална посета на …

Повеќе »

Финансиска инјекција од 10 милиони евра за изградба на пречистителна станица во Скопје најавена на Самитот на Економист

 Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерката за финансии д-р Нина Ангеловска учествуваа на панелот „Градење на просперитетна иднина“, во рамките на Самитот кој се организира од светски познатиот магазин Економист. Вицепремиерот Анѓушев, во воведното обраќање на панелот потенцира дека стремежот на секоја …

Повеќе »

Арсовска на Економист: Западен Балкан е слепото црево на Европа, неопходна е ЕУ интеграција

На панел сесијата посветена на економијата во рамки на Самитот на лондонски Економист, претседателот на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска, заедно со директорот на канцеларијата на Светска Банка во Македонија, Марко Мантованели и претседателот на Федерацијата на индустрии на Грција (СББЕ), Атанасисо Савакис, дискутираа за можноста Западен Балкан …

Повеќе »

#МојДДВ го заокружи првото тримесечје со поврат кај граѓаните од 3,028,000 ЕУР

Управата за јавни приходи известува дека вчера 30.09.2019 (понеделник) заврши првото тримесечје од реализацијата на мерката поврат на 15 % од пресметаниот ДДВ којашто се спроведува согласно Законот за враќање на дел од ДДВ на физичките лица. Заклучно со 30.09.2019 година: Скенирани се 22,670,713 фискални сметки, а остварен е промет …

Повеќе »

Средба на претседателот Џафери со г-ѓа Кристин Форсгрен Бенгтсон, амбасадор на Кралството Шведска во Република Северна Македонија                                         

Денес во Собранието на Република Северна Македонија се одржа прва средба на претседателот на Собранието Талат Џафери, со новоименуваната амбасадорка на Кралството Шведска во Република Северна Македонија, Н.Е. Кристин Форсгрен Бенгтсон. Претседателот Џафери и посака топло добредојде во Република Северна Македонија, со желби за успешен амбасадорски мандат и подвлече дека, …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски во посета на општина Кочани

 Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”, денеска ја посети општина Кочани. 150 хектари шума, од кои 30 до 40 години стари борови и многу пчелни семејства беа уништени во трите последователни подметнати пожари во Кочани во август. „Шумите се наше …

Повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Македонската банкарска асоцијација

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со претставници на Македонската банкарска асоцијација. На средбата претставниците на Македонската банкарска асоцијација ја претставија работата на здружението, кое во себе обединува 15 банки и две штедилници и беа разменети мислења за актуелните состојби во банкарскиот систем во Северна Македонија. …

Повеќе »

Почна уредувањето на плочникот влезот на ГТЦ и градскиот плоштад

Почна уредувањето на плочникот влезот на ГТЦ и градскиот плоштад, проект што градоначалникот Шилегов го најави и објасни на денешната прес конференција. – Ова е еден од најзапуштетните простори во централното градско подрачје, а во наредниот период ќе се одвиваат градежни активности што ќе значат целосно осовременување и целосен нов …

Повеќе »